Informacje
 • Jedne z najbardziej niezwykłych ryb na świecie na skraju wyginięcia

  13-02-2021 11:56 Mowa o rybach piłach
  Pstrąg tęczowy Foto: Shutterstock | Video: Mike Anderson, Zach Matthews, Mike Cline

  Rybom piłom zagraża poważne niebezpieczeństwo. Jak wykazały badania, zniknęły z ponad połowy krajów, w których można było je spotkać. Naukowcy są zaniepokojeni, ale jak twierdzą, można je jeszcze ocalić.

  Ryby piły, jedne z najbardziej niezwykłych ryb na świecie, są jednocześnie jednymi z najbardziej narażonych na wyginięcie. Jeszcze parę lat temu ryby te można było spotkać wzdłuż wybrzeży około 90 krajów. Obecnie uważa się, że w ponad połowie z nich wymarły.

  Eksperci są zdania, że przyczyną zanikania ich gatunku jest utrata siedlisk i zaplątywanie się w sieci rybackie. Ich pyski, które wyewoluowały do kształtu piły, by wykrywać i atakować zdobycz, stały się teraz obciążeniem.

  - Zaczynamy dokumentować pierwsze przypadki, kiedy gatunek wymiera z powodu przełowienia – powiedział prof. Nick Dulvy z Uniwersytetu Simona Frasera (SFU) z Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie.

  "Sytuacja jest tragiczna"

  Według Czerwonej Księgi Gatunków Zagrożonych (IUCN), z pięciu gatunków ryb pił, trzy są krytycznie zagrożone, podczas gdy dwa są wymienione jako zagrożone.

  Badania opublikowane w czasopiśmie naukowym "Science Advances" potwierdziły, że ryby piły zniknęły z wybrzeży 55 krajów, takich jak Chiny, Irak, Haiti, Japonia, Timor Wschodni, Salwador, Tajwan, Dżibuti czy Brunei. W co najmniej 18 państwach zniknął przynajmniej jeden gatunek ryby piły, a w 28 – dwa lub więcej.

  Za ostatnie bastiony dla uratowania tych ryb uważa się Stany Zjednoczone i Australię, gdzie wydają się być najlepiej chronione.

  Badania wskazały, że w ośmiu państwach - Kubie, Tanzanii, Kolumbii, Madagaskarze, Panamie, Brazylii, Meksyku i Sri Lance - gdyby wdrożyć pilne działania na rzecz ochrony ryb pił, zanikający gatunek mógłby się odnowić.

  - Chociaż sytuacja jest tragiczna, mamy nadzieję zrównoważyć złe wieści i wskazywać kraje, w których jest szansa na uratowanie ryb pił – powiedziała Helen Yan z SFU.

  Na ratunek rybie pile

  Ekspertka stwierdziła, że ryby piły wciąż mogą wrócić na ponad 70 procent terenów, "jeśli zaczniemy działać teraz".

  Na mocy Konwencji o międzynarodowym handlu zagrożonymi gatunkami flory i fauny, ryby piły są chronione prawnie, ale nadal dochodzi do celowych i zupełnie przypadkowych śmierci tych zwierząt. Płetwy i zęby ryb są sprzedawane jako trofea, żywność lub lekarstwa oraz jako ostrogi do walk kogutów.

  Sonja Fordham, badaczka i prezeska organizacji Shark Advocates International, powiedziała, że ​​istnieją możliwości, "by przywrócić populacji tych niezwykłych zwierząt dawną świetność". Ostrzegła jednak, że "czas kurczy się bardzo szybko".

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Kolejna już tej wiosny wizyta zimna z północy zacznie się w świąteczny poniedzia...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...