Informacje
 • Jak skuteczne są maseczki?
  Eksperyment australijskich naukowców

  28-07-2020 14:26 Trwa pandemia COVID-19
  Test maseczek Foto: Thorax/CNN | Video: TVN24

  Maseczki zakrywające nos i usta spowalniają rozprzestrzenianie się koronawirusa SARS-CoV-2. - Warto stosować maseczki w pomieszczeniach, bo zmniejszają emisję wirusa - mówi dr Paweł Grzesiowski. Jakie jednak najlepiej wybrać? Zespół australijskich naukowców porównał skuteczność maseczek chirurgicznych z takimi, które powstały domowymi sposobami.

  - Warto stosować maseczki w pomieszczeniach, bo zmniejszają emisję wirusa. Na ulicy nie ma to zwykle sensu, bo wirus nie przenosi się z wiatrem - mówi dr Paweł Grzesiowski, prezes Fundacji "Instytut Profilaktyki Zakażeń".

  Jako przykład podał przypadek ze Stanów Zjednoczonych, gdzie dwóch zakażonych fryzjerów przez tydzień strzygło klientów, nie wiedząc o swoim zakażeniu. Zarówno oni, jak i 140 klientów nosiło maseczki, dzięki czemu nikt nie uległ zakażeniu.

  - Zatem osoba zakażona będąca w maseczce może nie zakażać nawet przy bliskim kontakcie - wskazał.

  Maseczki i polskie nastroje

  Według Grzesiowskiego w Polsce "najpierw maseczki obśmiewano, potem wprowadzono je w niewłaściwy sposób (na ulicy) i zrównano z szalikiem czy przyłbicą".

  - Komunikacja była na tyle niejednolita, że ludzie zaczęli powątpiewać, czy to ma sens. A teraz, w lipcu, budzimy się, uważając maseczki niemal za dar - wskazał. Zwrócił uwagę, że wiele osób nawet nie zetknęło się z chorym na COVID-19, więc ponowne ich przekonanie do noszenia maseczek będzie dużo trudniejsze.

  - Trzeba zachęcić media do promowania maseczek i dystansu. Potrzebna jest skuteczna strategia informacyjna promująca profilaktykę, a nie tylko komentowanie liczby zakażonych i zgonów. Potrzebujemy wielomiesięcznej, może wieloletniej kampanii, a nie kroniki wypadków - zauważył specjalista.

  Która najlepsza?

  Dr Grzesiowski zaznaczył przy tym, że przyłbice, chusty czy szaliki albo nie filtrują wcale, albo są w stanie odfiltrować kilka procent wirusa. Nieco lepsze są maseczki bawełniane z kilkoma warstwami tkaniny lub z wkładanym wymiennym filtrem, jednorazowe maseczki chirurgiczne, a najlepsze - maski typu FP2 i FP3 - dające ochronę rzędu odpowiednio 95 i 99 procent.

  Jego zdaniem bardzo dobrymi rozwiązaniami są maseczki z filtrem elektretowym (pole elektryczne przyciąga wirusy) czy szczelnie dopasowane silikonowe maseczki z wymiennymi krążkami filtracyjnymi.

  - Maseczki chirurgiczne opracowano, aby ochronić operowanego pacjenta przed wydychanym przez chirurga powietrzem, dlatego nie są zbyt skuteczne jako ochrona noszącej je osoby. Takiej maski mogę używać w gabinecie, gdy pacjent siedzi w odległości dwóch metrów. Przy zabiegu takim jak bronchoskopia potrzebna jest maseczka FP3. Osoby szczególnie narażone na powikłania COVID-19 - starsze, z nadciśnieniem, nowotworami czy cukrzycą - także powinny nosić najskuteczniejsze maseczki FP2 czy FP3 - opisał ekspert.

  Jak przypomniał, w krajach azjatyckich, choćby z racji dużego zagęszczenia ludności, często zdarzały się epidemie, toteż władze wprowadziły przepisy nakazujące noszenie maseczek. Z dobrym skutkiem.

  Skuteczność osłon domowej roboty

  Maseczkom domowej roboty przyjrzeli się w ostatnim czasie australijscy naukowcy. Wyniki swoich obserwacji - w postaci studium przypadku - opublikowali w czasopiśmie medycznym "Thorax". Przedstawili w nim cztery sytuacje z udziałem jednej osoby - kiedy jest bez maseczki, z osłoną jednowarstwową, dwuwarstwową i w trzywarstwowej maseczce chirurgicznej.

  Naukowcy wykorzystali system oświetlenia LED i szybką kamerę do filmowania rozproszenia drobinek wytwarzanych przez zdrowego człowieka bez infekcji dróg oddechowych podczas mówienia, kaszlu i kichania w przypadku noszenia każdego typu maski.

  Nagranie wideo pokazało, że trzywarstwowa maska chirurgiczna była najskuteczniejsza, chociaż nawet jednowarstwowa tkanina przykrywająca twarz zmniejszyła rozprzestrzenianie się kropli. Pokrycie składające się z dwóch warstw było natomiast lepsze niż jednowarstwowe. - Wytyczne dotyczące domowych masek materiałowych powinny zalecać wiele warstw - stwierdzili autorzy studium.

  Autorzy podkreślają, że o skuteczności stosowanych masek materiałowych decyduje szereg czynników - rodzaj materiału, liczba warstw, układ różnych warstw i częstotliwość prania. Jednak, jak dodają, w przypadku niedoboru masek chirurgicznych zalecane jest stosowanie materiałowych maseczek z co najmniej dwiema warstwami.


   

  Wątpliwości

  Swoje wątpliwości dotyczące studium przedstawił dr Bryan Bzdek z Centrum Badań nad Aerozolami w Bristolu. - Zbadano tylko jeden obiekt i nie przedstawiono żadnych wyników ilościowych. Występuje dość duża zmienność wśród ludzi pod względem emisji kropli - zaznaczył.

  - Chociaż nagranie wskazuje, że maski zmniejszają emisję kropli, to nie są one całkowicie wyeliminowane. Maski nie zastępują fizycznych środków dystansujących. Powinniśmy zachować fizyczny dystans, gdy jest to tylko możliwe, nawet w przypadku noszenia maski - dodał.

  Nie tylko maseczki. Jak chronić się przed zakażeniem?

  W połowie kwietnia Główny Inspektorat Sanitarny opublikował dekalog bezpiecznego zachowania podczas epidemii COVID-19:

  • Często myj ręce
  • Podczas powitania unikaj uścisków i podawania dłoni
  • Unikaj płatności gotówką, korzystaj z kart płatniczych
  • Unikaj dotykania oczu, nosa i ust
  • Regularnie myj lub dezynfekuj powierzchnie dotykowe
  • Regularnie dezynfekuj swój telefon i nie korzystaj z niego podczas spożywania posiłków
  • Zachowaj bezpieczną odległość od rozmówcy
  • Stosuj zasady ochrony podczas kichania i kaszlu
  • Odżywiaj się zdrowo i pamiętaj o nawodnieniu organizmu
  • Korzystaj ze sprawdzonych źródeł wiedzy o koronawirusie

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przez Polskę przejdzie zimny front, za którym z północy dotrze do nas ochłodzeni...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami kolejna fala gwałtownej pogody - rządy przejmuje bowiem pogodowa "Cos...