Informacje
 • Ile tyranozaurów mogło chodzić po świecie? Ta liczba robi wrażenie

  16-04-2021 09:58 Badania zespołu naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego
  Ślady dinozaurów znalezione w Australii Foto: Shutterstock | Video: University of Queensland

  Były wielkie, miały ogromne zęby i zniknęły z powierzchni Ziemi w okresie wielkiego wymierania kredowego. Tyranozaury (Tyrannosaurus rex) to jedne z najbardziej znanych dinozaurów. Amerykańscy naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego oszacowali, ile osobników liczyła całkowita populacja populacja tych zwierząt, jaki zasięg geograficzny zajmowała, a także ile ważył i mógł żyć pojedynczy tyranozaur.

  Po świecie chodziło łącznie około 2,5 miliarda dinozaurów gatunku Tyrannosaurus rex. Zwierzęta te żyły na przestrzeni około 2,4 milionów lat, jednocześnie na Ziemi było około 20 tysięcy dorosłych osobników - poinformowali w czwartek amerykańscy naukowcy. Wyniki ich badań opublikował magazyn naukowy "Science".

  Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley przy obliczaniu łącznej liczby tyranozaurów wzięli pod uwagę między innymi ich zasięg geograficzny, masę ciała, wiek osiągnięcia dojrzałości płciowej, zapotrzebowanie na energię, oczekiwaną długość życia i całkowity czas istnienia gatunku, który wyginął około 66 milionów lat temu.

  Analiza wykazała, że całkowita liczba osobników gatunku T. rex, jakie istniały w ciągu 127 tysięcy pokoleń, wynosiła około 2,5 miliarda.

  Kultowy dinozaur

  Od czasu opisania tyranozaura po raz pierwszy w 1905 roku znaleziono skamieniałości ponad 40 osobników, które dostarczyły wielu informacji o jednym z największych lądowych drapieżników w historii Ziemi.

  - Dlaczego tyranozaur jest kultowy? - zapytał paleontolog Charles Marshall, który kierował badaniami. - Kurczę, ogromnie masywny zabójca z superwielkimi zębami, taki, którego nigdy byśmy sobie nie wymyślili, gdybyśmy nie mieli skamieniałości. Jak Godzilla, ale prawdziwy. Myślę, że lubimy czuć się mali, a T. rex z pewnością sprawia, że czujemy się mali i bezbronni - stwierdził Marshall.

  Poszerzyć wiedzę

  Ekspert dodał, że chociaż niepewności co do szacunków były duże, a niektóre z założeń mogą zostać zakwestionowane przez innych paleontologów, warto było przeprowadzić badanie, aby poszerzyć wiedzę na temat tego słynnego dinozaura, a wykorzystana formuła może być zastosowana do badania innych wymarłych zwierząt.

  W badaniach określono masę przeciętnego dorosłego tyranozaura na 5,2 tony, średnią długość życia na 28 lat, a jego zasięg geograficzny na około 2,3 mln mkw.

  Skamieniałości tyranozaurów znaleziono w prowincjach Alberta i Saskatchewan w Kanadzie oraz w amerykańskich stanach Montana, Wyoming, Dakota Południowa, Dakota Północna, Utah, Kolorado, Nowy Meksyk i Teksas.

  T. rex wyginął podczas wielkiego wymierania kredowego.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendzie do Polski wtargnie powietrze z północnej Afryki. Sprawdź autorską ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....