Informacje
 • Golić się, czy nie golić? Jak zarost wpływa na skuteczność maseczki

  24-03-2021 17:50 Rady dla mężczyzn
  Ministerstwo Zdrowia zachęca do noszenia maseczek Foto: Shutterstock | Video: youtube/Ministerstwo Zdrowia

  Zarost na twarzy utrudnia prawidłowe noszenie maseczki, która powinna dokładnie przylegać do skóry. Co mogą robić mężczyźni z zarostem, aby jak najbardziej zminimalizować prawdopodobieństwo zakażenia SARS-CoV-2?

  Według badania z grudnia ubiegłego roku, przeprowadzonego na podstawie danych z jednego z niemieckich miast i opublikowanego w czasopiśmie "Proceedings of the National Academy of Sciences", noszenie maseczki sprawia, że liczba nowych nowych zakażeń koronawirusem spada o prawie 50 procent.

  Eksperci stwierdzili jednak, że u mężczyzn skuteczność maseczki może zostać ograniczona przez zarost. Jak podkreśliła doktor Mona Gohara, dermatolog z akademii medycznej w New Haven w Connectiut w Stanach Zjednoczonych, każda przestrzeń pomiędzy twarzą a maseczką zwiększa prawdopodobieństwo tego, że aerozol z cząsteczkami patogenu dostanie się niebezpiecznie blisko układu oddechowego. - Aby maska miała jakiekolwiek szanse być prawidłowo dopasowana, powinna przylegać do skóry, nie do włosów - zaznaczyła.

  Im większa przestrzeń, tym większy procent docierającego wirusa

  - Jeśli maska może całkowicie zakryć brodę, nie powinno być żadnego problemu. Jeżeli nie, broda z dużym prawdopodobieństwem stworzy małą szczelinę pomiędzy skórą a maską, chyba że będzie ściśle przymocowana - wyjaśnił Qingyan Chen, profesor inżynierii mechanicznej z Uniwersytetu Purdue w West Lafayette w Indianie.

  Jak zwrócił uwagę dr Robinson Peric z Uniwersytetu Technicznego w Hamburgu, nawet szczelina o szerokości 0,2 milimetra może spowodować, że od dwóch do ośmiu procent wdychanego powietrza zawierającego cząsteczki wirusa przedostanie się do maseczki niewyposażonej w filtr. Dodał, że im większa szczelina, tym wyższy procent wdychanego powietrza dostającego się do maseczki bez filtra.

  Można nosić dwie naraz

  Odpowiedź na to, czy w okresie pandemii zrezygnować z zapuszczania brody nie jest łatwa. Co jednak osoby z zarostem mogą zrobić?

  Dla tych mężczyzn, którzy nie chcą rozstawać się z zarostem, jedną z pomocnych opcji jest przynajmniej jej przycinanie. Gohara radzi też zakładanie na twarz dwóch maseczek. Według amerykańskich Centrów do spraw Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC) nałożenie maseczki materiałowej, bardziej elastycznej, na medyczną może zablokować nawet 92,5 proc. cząsteczek wirusa. Pomocne może być również używanie maseczek wiązanych mocno z tyłu głowy. To minimalizuje ryzyko powstania szczelin.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...