Informacje
 • Europa ogrzewa się szybciej, niż sądzono

  31-08-2019 16:41 Nowe badania klimatologów
  Pandemia nie spowodowała spadku emisji dwutlenku węgla Foto: PAP/EPA/Jaume Sellart | Video: WMO

  Zmiany klimatu powodują, że w Europie zwiększa się liczba ekstremalnie ciepłych dni, a coraz rzadziej występują potężne mrozy. To może wpłynąć na ludzi nieprzystosowanych do rosnącej średniej temperatury.

  Temperatura w Europie sięgnęła tego lata rekordowego poziomu, przekroczywszy w południowej Francji 46 stopni Celsjusza. Amerykańska Unia Geofizyczna (AGU) pokazuje, że od 1950 roku liczba dni ekstremalnych upałów potroiła się, a okresy letnie stały się gorętsze. W tym samym czasie o połowę spadła częstotliwość występowania szczególnie mroźnych dni, a zimy zaczęły być cieplejsze. Badanie, którego wyniki opublikowano w czasopiśmie naukowym "Geophysical Research Letters", dowodzi, że niektóre części Europy ogrzewają się szybciej, niż zakładają modele klimatyczne.

  - Nawet na skalę regionalną w Europie widzimy, że te trendy są silniejsze, niż można byłoby się spodziewać w wyniku naturalnej zmienności. To naprawdę sygnał ze strony zmian klimatu - powiedziała klimatolog Ruth Lorenz ze Swiss Federal Institute of Technology w Zurichu, główna autorka badania.

  >>> PRZECZYTAJ RAPORT O KRYZYSIE KLIMATYCZNYM

  Sprawdzenie trendów klimatycznych

  Ekstremalne upały stanowią duże obciążenie dla ludzkiego ciała, potencjalnie prowadząc do wyczerpania lub udaru cieplnego. Naukowcy wiedzą, że kontynent europejski się ociepla, ale w większości przypadków biorą pod uwagę długoterminowe zmiany w ekstremalnych temperaturach. W ramach badania AGU analizowano dane obserwacyjne, aby stwierdzić, czy modele klimatyczne wykorzystywane do regionalnych prognoz znajdują odbicie w obserwowanych trendach.

  Lorenz i jej koledzy wykorzystali dane obserwacyjne z europejskich stacji pogodowych z lat 1950-2018 i przeanalizowali jeden procent najgorętszych i najwilgotniejszych momentów oraz jeden procent najzimniejszych. Na tej podstawie ustalili, że liczba upalnych dni w Europie potroiła się od 1950 r., natomiast liczba mroźnych - spadła o połowę, a nawet więcej w zależności od regionu. Szczególnie gorące dni stały się cieplejsze o średnio 2,3 st. Celsjusza, a mroźne ociepliły się o 3 st. Celsjusza. Najcieplejsze i najchłodniejsze noce ogrzały się znacznie bardziej, niż wynikałoby z odpowiadającej im średniej letniej i zimowej temperatury.

  W różnych regionach Europy trendy wzrostu temperatury różniły się znacząco, co utrudnia porównanie ich ze średnimi temperaturami na kontynencie. W Europie Środkowej ekstremalne temperatury podnosiły się o 0,14 st. Celsjusza powyżej średniej na dekadę i o 1 st. Celsjusza powyżej średniej podczas całego okresu.

  "Osiągamy nowe rekordy szybciej"

  Wyniki pokazują, że region europejski ogrzewa się szybciej, niż wynikałoby z projekcji modeli klimatycznych.

  - W Holandii, Belgii, Francji trendy wskazywane przez modele są dwukrotnie niższe niż obserwowane. Osiągamy nowe rekordy szybciej, niż należałoby się spodziewać - powiedział Geert Jan van Oldenborgh, analityk klimatyczny z Królewskiego Niderlandzkiego Instytutu Meteorologicznego w De Bilt.

  Europejskie lata i zimy będą w przyszłości coraz cieplejsze, wpływając na miasta i ludzi nieprzystosowanych do rosnącej średniej temperatury.

  - Wielu ludzi nie dysponuje na przykład klimatyzacją, co staje się coraz istotniejsze - podkreśliła Lorenz.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • I będzie się ogrzewać
  Nie tylko Europa ale cały świat.
  ~Nick /2019-09-01 16:08
 • Słyszy, że dzwonią, ale nie wie, w którym kościele
  a raczej wciąż nie zauważają "białego słonia w pokoju" - PRZELUDNIENIA !!!
  Maciej__M /2019-08-31 18:36

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...