Informacje
 • Energia wiatrowa to przyszłość.
  Bez niej czeka nas cywilizacyjny krach

  01-12-2018 21:15 Punkt krytyczny - Energia z wiatru
  Fragment czwartego odcinka "Punkt krytyczny" - "Energia z wiatru" Foto: Shutterstock | Video: WWF

  Kończą nam się paliwa kopalne. Eksperci alarmują - potrzebujemy odnawialnych źródeł energii. Dzięki pozyskiwaniu jej z wiatru moglibyśmy zapewnić sobie większą stabilność oraz bezpieczeństwo. Kwestią energetyki w Polsce zajęła się fundacja WWF w filmie "Punkt krytyczny. Energia odNowa" oraz towarzyszącymi mu krótszymi odcinkami.

  To dzięki energii zmieniamy świat. Bez niej nie moglibyśmy funkcjonować, a gospodarka i transport stanęłyby w miejscu. Nie mielibyśmy co jeść i gdzie mieszkać. Jednak, dostępne zasoby gazu, węgla i ropy na których zbudowaliśmy naszą cywilizację, wkrótce się skończą.

  Co nas czeka

  - Jeżeli rację mają ci, którzy mówią, że paliwa kopalne są niezastąpione i bez nich nie da się zbudować systemu energetycznego, to naszą cywilizację czeka krach. Bolesny - mówił Marcin Popkiewicz, fizyk z portalu naukaoklimacie.pl

  Aby uchronić się przed katastrofą, potrzebujemy nowych rozwiązań. W Stoczni Gdańskiej w latach 80. dokonywała się rewolucja, strajk robotników doprowadził do powstania demokracji w Polsce, a dwadzieścia lat później w tym samym miejscu dokonał się kolejny przełom, tym razem dotyczący odnawialnych źródeł energii.

  Stocznia Gdańsk stała się jednym z największych producentów wież wiatrowych w Europie. Przez dziesięć lat Polska zapełniała się wiatrakami.

  - Grupa zatrudnia około tysiąca osób. W tej chwili produkujemy głównie na potrzeby przemysłu energetyki wiatrowej - mówił Adam Zaczeniuk z Grupy Stoczni Gdańsk.

  Niestety, moc zainstalowanych farm wiatrowych rosła, ale tylko do czasu. Po nowelizacji ustawy z maja 2016 roku, dotyczącej inwestycji wiatrowych, prawo stało się nieprzychylne dla potencjalnych inwestorów. Zdaniem WWF, wyłączono w ten sposób około 99 procent powierzchni Polski z budowy nowoczesnych, dwustumetrowych wiatraków.

  Zmiana w prawie

  W kraju, który przez dziesięciolecia swoją energetykę opierał na węglu, przestawienie się na energię z wiatru nie jest proste.

  - Musimy myśleć, co zrobimy po węglu i dlaczego w Polsce niewystarczająco szybko rozwijamy odnawialne źródła energii, chociaż moglibyśmy, bo Polacy są naprawdę kreatywni, bardzo dobrze wykształceni i potrafią robić biznes - przekonywał Popkiewicz.

  Niektórzy zainwestowali w czystą energię wierząc, że jest to kierunek perspektywiczny. Darek Rewers, tak jak siedmiu innych rolników, zainwestowali w farmę wiatrową. Miała ona zapewnić im korzyści w przyszłości.

  - Było nas ośmiu. Postanowiliśmy zbudować elektrownię wiatrową, wtedy zresztą tak promowaną. Miała być dla nas pomysłem na stabilność gospodarstwa, na taki dodatek do naszej produkcji. Wydawało się to wtedy pewne. Państwo zapewniało o tym, że zielona energia to jest przyszłość - mówił Darek Rewers, jeden z właścicieli farmy wiatrowej.

  W Polsce sektor energetyki odnawialnej jest w coraz trudniejszej sytuacji. Podczas, gdy świat stawia na zieloną energię, w Polsce rysuje się czarny scenariusz rewolucji energetycznej.

  Przykład z Niemiec

  Rewolucja energetyczna wydaje się więc konieczna. W sąsiednich Niemczech dokonuje się szybciej. Miejscowość Feldheim (Brandenburgia) to pierwsza w pełni samowystarczalna energetycznie wioską, oparta wyłącznie na źródłach odnawialnych. 55 turbin wiatrowych, biogazownia i panele fotowoltaiczne produkują tak dużo energii, że zaledwie jej ułamek procenta wystarcza na potrzeby wioski. Dzięki temu ta miejscowość zaopatruje w energię ponad 100 tysięcy mieszkańców regionu.

  - W Feldheim wyjątkowy jest fakt, że jesteśmy całkowicie niezależni od publicznej sieci elektroenergetycznej. Zdecentralizowane zaopatrzenie w energię, które u nas stosujemy, jest według mnie przyszłościowe, ponieważ wszystko, co wytwarzamy w naszym regionie, też w nim pozostaje - powiedział Werner Schlunke z kooperatywy rolniczej w Feldheim.

  Źródłem niemieckiego sukcesu jest stabilna polityka rządowa, gwarantująca odbiór zielonej energii po stałych cenach. Gdyby w Polsce prawo również sprzyjało, udział odnawialnych źródeł energii byłby większy.

  W 2017 roku fundacja WWF opublikowała film "Punkt krytyczny. Energia odNowa". Pokazuje on w jakim punkcie zmian klimatu jesteśmy i co możemy zrobić, by zapewnić sobie szansę na bezpieczną przyszłość. Filmowi towarzyszą dodatkowe odcinki, przybliżające dokładniej problemy poruszone w "Punkcie krytycznym".

  Zobacz odcinek "Punkt krytyczny" - "Energia z wiatru"

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Słońce,najtańsze źródło niewyczerpalnej energii.
  Aby do czegoś dojść,musimy najpierw z hukiem wyrzucić rządzących naszym krajem i pozostałe partie bijące się o władze i zyski,które przez tyle lat nic nie zrobiły w tym kierunku.Nikt nie ma prawa straszyć nas podwyżkami energii o 30 proc.za brak rozumu w ich głowach.Musimy wybrać nowych mądrych odpowiedzialnych ludzi.Elektrownie węglowe,oprócz zanieczyszczania środowiska zużywają dużo wody,np.elektrownia w Kozienicach co 3 min.pobiera jeden basen olimpijski wody.Dużo wody pochłaniają także elektrownie jądrowe.Przy zmianach klimatu i pogłebianiu się susz trzeba mieć to na uwadze.Oprócz energii wiatrowej postawmy na Słońce,nieograniczone żródło taniej energii.Polskie warunki pozwalają na to,by inwestować w fotowoltaike. Panele fotowoltaniczne działają również zimą,kiedy dzień jest krótszy,oraz w pochmurne dni,pobierając światło słoneczne przebijające się przez chmury. Pozwoli to zmniejszyć koszty energii elektrycznej,a tym samym zmniejszenie rachunków za prąd.A to jest dla nas najważniejsze.Koszty inwestycji szybko zwracają się.Paliwa kopalniane nie są nie do zastąpienia i nie czeka nas żaden krach cywilizacji.Potrzeba nam mądrych ludzi,a nie tylko samych wykształconych.
  ~Lech /2018-12-02 20:53
 • Energia wiatrowa to przyszłość.
  Tak, przyszłość ogromnych wzrostów cen. Mieszkam w Ontario, Kanada, u nas ceny energii wzrosły minimum 3 krotnie przez te wiatraki. My placimy 17 centów za KWh , firmy ktore produkuja energie wiatrowa dostaja ponad 40 centów za KWh .Mamy 3 elektrownie nuklearne.W 2000 roku płaciłem około 2-2.5 centa za KWh
  ~Piotr /2018-12-02 18:12
 • Do mieszek1960
  Chyba coś ci się pomyliło! Chodzi o energię a nie o zatrzymanie globalnego ocieplenia.
  Węgiel się kończy. Został nam tylko wiatr i woda. A nawet tego PiS chce nas pozbawić.
  ~viki /2018-12-02 14:08
 • @miszek1960 wiatraki nie są barierą
  Nie mają wpływu na pogodę, choćby stały ich całe farmy. To nie jest gęsty las. Jakieś kataklizmy przewidujesz, susze.... Nic podobnego.
  ~Nick /2018-12-02 11:23
 • Gdzie trafiają pieniądze z opłat za emisję CO2
  Ciekawe gdzie znikaja pieniądze za emisje CO2. Czy nie do polskiego budżetu ?
  ~Marek /2018-12-02 10:21

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...