Informacje
 • Dzięki tej czarnej dziurze teorię Einsteina będzie trudniej modyfikować. Aż o 500 razy

  03-10-2020 12:59 Kolejne potwierdzenie ogólnej teorii względności
  Przełomowe odkrycie - pierwsze zdjęcie czarnej dziury Foto: EHT Collaboration | Video: TVN24 BiŚ

  Naukowcy, którym udało się uzyskać pierwsze w historii zdjęcie czarnej dziury, przeanalizowali jej specyfikę. Okazało się, że "cień" obiektu zdaje się chwiać, zaś średnica jest zgodna z przewidywaniami ogólnej teorii względności Alberta Einsteina.

  Pierwsze zdjęcie czarnej dziury, które zrobiono w 2019 roku w galaktyce M87, ujawniło, że słynna teoria Alberta Einsteina, zwana ogólną teorią względności, jest jeszcze bardziej prawdopodobna. Badania ujrzały światło dzienne w czwartek w czasopiśmie naukowym "Physical Review Letters".

  Czym jest ogólna teoria względności

  Ogólna Teoria Względności (OTW) to, w skrócie, teoria opisująca grawitację. Wynika z niej, że każda masa jest źródłem zakrzywienia otaczającej ją przestrzeni. Czym większa masa, tym większa siła grawitacji, czyli większe zakrzywienie przestrzeni.

  Skupili się na "cieniu"

  Naukowcy z zespołu Event Horizon Telescope, który wykonał pierwsze zdjęcie czarnej dziury w galaktyce M87, skupili się na przeanalizowaniu "cienia" czarnej dziury. Pojęcia nie należy rozumieć dosłownie, ponieważ czarne dziury nie są stałymi obiektami, co uniemożliwia przechodzenie przez nie światła. Czarne dziury mogą pochłaniać światło do wnętrza. Nie może ono uciec, ale może znaleźć się w rejonach wokół horyzontu zdarzeń lub w punkcie bez powrotu. Powstała w ten sposób przestrzeń może dawać złudzenie cienia. Zespół badawczy zmierzył to zniekształcenie i odkrył, że "cień" sfotografowanej czarnej dziury zdaje się chwiać, a jego średnica jest zgodna z przewidywaniami ogólnej teorii względności.

  - Pokazaliśmy, że zmierzony rozmiar "cienia" M87 zawęża przestrzeń do dokonania poprawek w ogólnej teorii względności Einsteina prawie 500 razy w porównaniu z poprzednimi badaniami przeprowadzonymi w Układzie Słonecznym - powiedział Feryal Özel, współautor badania i profesor astrofizyki na Uniwersytecie Arizony.

  Cel: uwiarygodnienie

  Chociaż ogólna teoria względności Einsteina była już przedmiotem wielu testów, wciąż potrzebne są dalsze badania, aby potwierdzić, czy ma odniesienie do wszystkich obiektów astrofizycznych.

  - Po raz pierwszy mamy inny miernik, za pomocą którego możemy przeprowadzić o wiele lepszy test. Tym miernikiem jest rozmiar "cienia" czarnej dziury - powiedział Özel. - Kiedy otrzymamy obraz czarnej dziury, która znajduje się w centrum naszej własnej galaktyki, będziemy mogli jeszcze bardziej uwiarygodnić ogólną teorię względności - podsumował.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendzie do Polski wtargnie powietrze z północnej Afryki. Sprawdź autorską ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...