Informacje
 • Dlaczego jesteśmy leniwi?
  Bo nasze mózgi nam każą

  23-09-2018 17:08 Nowe badania nad jego funkcjonowaniem
  Dietetyk Anna Jelonek o diecie paleo Foto: Shutterstock | Video: DDTVN, x-news

  Naukowcy z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej doszli do wniosku, że mózg człowieka jest tak skonstruowany, że każe organizmowi unikać fizycznej aktywności, żeby oszczędzać zasoby energii. Lenistwo jest więc naturalną postawą ludzi.

  Matthieu Boisgontier z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej (UBC) i jego zespół postanowili sprawdzić, dlaczego choć od lat społeczeństwa są zachęcane do aktywności fizycznej, to pomimo najlepszych intencji – trudno się zdobyć na korzystny dla zdrowia wysiłek fizyczny. Wyniki swoich badań opublikowali w piśmie "Neuropsychologia".

  Badania nad ludzkim mózgiem

  Jak powiedział Boisgontier - cytowany w komunikacie na stronie internetowej UBC główny autor badania, "niepowodzenie polityki społecznej w przeciwdziałaniu pandemii braku fizycznej aktywności może wynikać z procesów w mózgu, które się wykształciły i wzmocniły w drodze ewolucji".

  Do takich konkluzji autorzy artykułu doszli dzięki badaniu z użyciem gry komputerowej: przed ekranami posadzono zdrowych młodych ludzi, a na ekranie pojawiał się ich awatar, nad którego ruchami mieli kontrolę. Następnie wyświetlano ikony wyobrażające różne formy aktywności fizycznej oraz wypoczynku.

  Zadaniem biorących udział w badaniu było jak najszybsze odsunięcie awatara od pojawiających się sześciu ikon obrazujących aktywność fizyczną i jak najszybsze przysunięcie do sześciu ikon pokazujących postaci leżące lub siedzące, a w kolejnej serii - jak najszybsze przysunięcie awatara do obrazów aktywności fizycznej i odsunięcie od obrazów lenistwa. Aktywność fizyczną wyobrażały postaci na rowerze, pływaka, wędrującego pod górę turysty, postaci wchodzącej po schodach, grającej w piłkę, biegającej, zaś brak aktywności fizycznej: postać siedząca przed telewizorem, grająca w gry z użyciem konsoli, siedząca przy komputerze, leżąca na hamaku, czytająca książkę i leżąca na kanapie.

  Badanie elektroencefalogramem

  Jednocześnie elektroencefalogram rejestrował aktywność mózgu w każdej z czterech grup reakcji. Co prawda uczestnicy badania szybciej przysuwali swój awatar do ikon aktywności fizycznej i szybciej odsuwali awatar od obrazów lenistwa, ale zapis EEG wykazał, że odsunięcie awatara od ikon z leniwymi postaciami wymagał aktywniejszej pracy mózgu. "Nowość odkrycia w naszej pracy polega na tym, że wykazano, iż unikanie braku aktywności fizycznej wiąże się z kosztami, czyli ze zwiększonym wykorzystaniem zasobów mózgu. Nasz mózg lubi zachowania nieaktywne" - powiedział Boisgontier.

  Podkreślił, że takie reakcje są automatyczne, ale ich świadomość może być pierwszym krokiem do zmiany.

  We wcześniejszej wersji artykułu dostępnej na stronie Biorxiv.org, autorzy przytaczali badania z ostatnich 10 lat, w których stawiano pytania, dlaczego nie udają się próby regularnej aktywności fizycznej pomimo dobrze znanych negatywnych skutków lenistwa. Badania te wskazywały między innymi na różnice w procesach automatycznych (odruchowych) i kontrolowanych (świadomych) oraz na konflikt między nimi.

  Jak zbadać mózg?

  "Jednak te badania koncentrowały się głównie na procesach automatycznych wyzwalanych przez aktywność fizyczną, podczas gdy nieliczne analizowały reakcje automatyczne wywoływane przez zachowania związane z siedzącym trybem życia lub zachowania minimalizujące koszt wydatku energetycznego" - podkreślili autorzy.

  Stąd pomysł na badanie, w którym można było śledzić zachowania jego uczestników i jednocześnie zapis EEG, dzięki czemu można analizować między innymi automatyczne reakcje.

  "Zapis EEG sugeruje, że siedzący tryb życia jest atrakcyjny, a osoby, które chcą być aktywne fizycznie, muszą zaangażować dodatkowe zasoby kory mózgowej, żeby przeciwdziałać tej atrakcyjności" - napisano w konkluzji artykułu.

  W komunikacie UBC Boisgontier przypomniał, że zachowanie zasobów energii zawsze było istotne dla przeżycia gatunku ludzkiego, ponieważ pozwalało na "skuteczniejsze poszukiwanie pożywienia i schronienia, partnera seksualnego i unikanie drapieżników".

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Do ~czytelnik2 /2018-09-24 11:38
  MIT nie ma nic wspólnego z twierdzeniami odnośnie częśtotliwości spożywania pokarmów. To instytut techniczny :P
  ~sdfwergerg /2018-09-24 15:38
 • Aktywność
  Z Tymi posiłkami regularnymi co 3-4h - to MIT. Owszem jednym może pasować ale nie wszystkim! Ja jem 3-4 posiłki, pierwszy zazwyczaj przed treningiem i od tego postaje 8h na kolejne 2-3! ;-) BIAŁKO-BIAŁKO! :D

  A koleś gada bardzo z sensem... Ale z tymi interwałami to bym nie przesadzał szczeólnie jeśli ktoś wcześniej nie ćwiczył - tylk osiedział na 4 literach. Siłownia spokojnie z obciażeniem dobranym do swoich możliwości! Niestety trzeba się uzbroić w cierpliwość i dać sobie odpowiednią ilość czasu nie miesiąc a np. 3-4 miesiące lub więcej. Wyliczyć zapotrzebowanie kaloryczne i trzymać się wyliczenia czyli mając 2500kcal/dobę uciąć 200kcal i zjadać 2300kcal! I obserwować organizm. po 1-2 tyg sprawdzić wagę/wymiary (centrymetrem) i kombinować dalej jeśli nic się nie dzieje zostać jeszcze 1-2 tyg potem uciąć kolejne 100kcal 100! nie 500! Jeśli waga będzie szła zbyt szybko też trzeba dodać kcal bo potem będzie problem poleci do pewnego momętu a potem będzie ZASTUJ ;-)
  Google.PL dużo info na forach sportowych ale trzeba poczytać - poszukać nie oczekiwać że ktoś da gotowy przepis, popróbować, potestować...
  ~czytelnik2 /2018-09-24 11:38
 • lol
  ~Homo activus
  Właśnie jak jest mało żarcia, to organizmy aktywnie poszukując go przystosowują się i zmieniają... No ale żeby to wiedzieć, to trzeba było do szkoły chodzić i czytać książki...

  ~nickk
  Dobre :D.
  ~heblu /2018-09-24 08:20
 • I cały misterny plan w piz...
  Skoro teoria Darwina obowiązuje to powinno być odwrotnie. Osobniki przystosowują się do nowych warunków i adaptują do nowych ról. Skoro żarcia jest w bród a nawet w nadmiarze to warto ten nadmiar sporzytkować na poznawanie nowego otoczenia i rozwijanie nowych umiejętności. Skoro jednak tak się nie dzieje a górę biorą uwarunkowania sprzed 10 000 czy 100 00 lat to znaczy... To znaczy że Darwin się mylił i istnieje tylko jeden imperatyw jakim jest kod Stwórcy. Taki wniosek z tych badań.
  ~Homo activus /2018-09-23 21:33
 • Czytanie to lenistwo...
  Awatar osoby siedzącej i czytającej książkę wyobrażał lenistwo? Mam rozumieć, że wszystko co nie jest aktywnością fizyczną jest teraz zaliczane do lenistwa, nawet jeśli jest to intensywny wysiłek umysłowy? Tak przynajmniej wynika z treści artykułu. Ktoś powinien puknąć się w głowę. Na pewno będzie to aktywność fizyczna.
  ~nickk /2018-09-23 18:01

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przez Polskę przejdzie zimny front, za którym z północy dotrze do nas ochłodzeni...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami kolejna fala gwałtownej pogody - rządy przejmuje bowiem pogodowa "Cos...