Informacje
 • Demogorgon istnieje.
  Ten grzyb zamienia owady w zombie

  15-11-2017 11:14 Przed śmiercią niektóre z jego owadów wariują

  Grzyb, który zamienia owady w "zombie"

  Foto i film: Visualhunt (CC BY-SA 2.0)/mv comb

  Dzięki najnowszym badaniom okazuje się, że słynny grzyb O. unilateralis kontroluje nie tyle umysły owadów, które opanowuje, ale ich ciało.

  Artykuł opublikowany w amerykańskim czasopiśmie naukowym "Proceedings of the National Academy od Sciences" rzuca światło na zagadnienie "kontroli umysłów" przez tego podstępnego grzyba.

  Dzięki badaniom pod wyjątkowo czułym mikroskopem oraz trójwymiarowym rekonstrukcjom mrówek przed i po zainfekowaniu przez grzyb, naukowcy doszli do wniosku, że w przypadku mrówek pasożyt przejmuje kontrolę nad ich tkanką mięśniową, a nie - jak sądzono - ich umysłem.

  - Komórki grzybów zostały znalezione w całym ciele żywiciela, ale nie w mózgu. Oznacza to, że kontrola behawioralna organizmu zwierzęcego przez ten drobnoustrój odbywa się obwodowo. Komórki grzybów zaatakowały włókna mięśniowe gospodarza i połączyły się z komórkami organizmu, tworząc sieci otaczające mięśnie. Prawdopodobnie to umożliwia manipulację podstępnym grzybom - dodał uczestnik badań.

  Autorzy artykułu początkowo wierzyli, że grzyb zmienia procesy zachodzące w mózgu, które w następstwie wpływają na zmiany zachowania mrówek. Jednak grzyb ten skutecznie atakuje włókna mięśni mrówki, tworząc coś w rodzaju szkieletu wewnątrz mrówki. Połączenia te są porównywane do struktur, które wspomagają transport składników odżywczych i powiązanie organelli grzybów z organizmem żywiciela - czytamy w artykule.

  Nowe spojrzenie

  David Hughes, który jest jednym z autorów pracy, porównał grzyb O. unilateralis do "lalkarza, który pociąga za sznurki, aby marionetka się poruszyła. Grzyb potrafi kontrolować mięśnie nóg, czy żuchwy mrówek. Po pewnym czasie  od momentu, gdy mrówka zostanie zainfekowana, grzyb wyrasta z organizmu i szuka innego potencjalnego gospodarza.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Raczej...
  The Last of Us ;)
  ~dawid /2017-11-20 21:24
 • Dead Space IV
  Normalnie.... dead space na żywo.
  garou /2017-11-16 07:37

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...