Informacje
 • Czujesz się samotny? Nie martw się,
  to może być wina genów

  23-09-2016 10:29 Naukowcy szukają rozwiązania problemu
  Czujesz się samotny? Nie martw się, <br />to może być wina genów

  Samotność jest zapisana w genach

  Shutterstock

  Masz dużo znajomych, ale mimo to czujesz się samotny? Z najnowszych badań wynika, że poczucie odosobnienia jest zapisane w naszym DNA. Czy już niedługo będziemy mogli się z tego wyleczyć?

  Naukowcy z Akademii Medycznej w San Diego w Kalifornii przyjrzeli się związkowi poczucia samotności z genami. W tym celu zbadali ponad 10 tysięcy osób w wieku powyżej 50 roku życia. Specjaliści twierdzą, że za poczucie osamotnienia w dłuższej perspektywie czasu odpowiadają głównie czynniki środowiskowe. Szacuje się jednak, że odczucie odizolowania społecznego od kilkunastu aż do 27 procent jest uwarunkowane genetycznie. Okazuje się, że jest to dziedziczne, a większą wrażliwość na samotność możesz przekazać swojemu potomstwu.

  Nie liczba znajomych tylko geny

  Specjaliści wyjaśniają, dlaczego niektórzy silniej odczuwają osamotnienie niż inni i jaką rolę odgrywają w tym geny. Samotność określają jako bardzo subiektywną cechę, a nasza genetyka warunkuje jak mocno ją odczuwamy.

  - Dwie osoby, które mają taką samą liczbę bliskich znajomych i członków rodziny, mogą inaczej się czuć. Jedna samotnie, a druga nie - powiedział Abraham Palmer, główny autor badań. - Odpowiada za to genetyczna predyspozycja do samotności - dodał.

  Przebieg analiz

  Badania polegały na przeprowadzaniu ankiet wśród osób starszych. Eksperci pytali o odczucia każdego człowieka na temat życia i życia towarzyskiego. Pytania kierowane były do ludzi w różnym wieku, stanie cywilnym i płci. Łącząc wyniki sondaży z danymi genetycznymi naukowcy stwierdzili, że długoletnia tendencja poczucia osamotnienia może być dziedziczna. Ponadto powiązano to z predyspozycjami do depresji, czyli genetyczna samotność potęguje poczucie smutku, odizolowania,  niechęci do świata i zamknięcie się na innych ludzi.

  Leczyć osamotnienie?

  To nie koniec badań. Obecnie specjaliści chcą określić, jakie dokładnie wiązania i mechanizmy w kodzie DNA wpływają na naszą samotność. Mają nadzieję, że w przyszłości uda się genetycznie leczyć skłonność poczucia odosobnienia.

  Samotność odczuwają również zwierzęta. Świnia i kangur z australijskiej zagrody rok przebywały w osamotnieniu. W końcu zbliżyły się do siebie, ponieważ czuły się źle gdy były same:

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Samotność
  Całe życie czuję się samotny. Jest mi źle. To tyle, a może aż tyle. :-(((
  ~Sam /2016-09-25 11:41

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem niżu Friedrich znad Rosji i związanego z nim frontu atmo...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...