Informacje
 • Coraz mniej tlenu w atmosferze. "Winne" skały albo oceany

  26-09-2016 17:32 Badania Uniwersytetu Princeton
  Coraz mniej tlenu w atmosferze. "Winne" skały albo oceany

  W atmosferze jest coraz mniej tlenu

  pexels

  Naukowcy zauważyli, że tlen, który jest jednym z głównych składników powietrza, powoli ucieka z ziemskiej atmosfery. Gdzie znika?

  Zespół naukowców z amerykańskiego Uniwersytetu Princeton w New Jersey przeanalizował pęcherzyki powietrza uwięzione wewnątrz rdzeni lodowych na Grenlandii i Antarktydzie. Według nich w ciągu ostatnich 800 tysięcy lat poziom tlenu w powietrzu spadł o 0,7 proc.

  - Zrobiliśmy te badania bardziej z ciekawości. Nie oczekiwaliśmy takich rezultatów - powiedział Daniel Stolper. - Okazuje się, że jest to bardzo wyraźny trend - dodał.

  Przyczyny tego zjawiska mogłyby stać się kluczowe podczas przewidywania przyszłych zdarzeń na naszej planecie.

  Dwie hipotezy

  Co, zdaniem ekspertów, może stać za malejącym trendem stężenia tlenu w atmosferze? Obwinia się o to przede wszystkim erozję. Kiedy ziemskie skały niszczeją, utleniają się, czyli zabierają tlen z atmosfery.

  Kolejną hipotezą na temat tego, czym spowodowany jest spadek poziomu tlenu, są zmiany klimatyczne zachodzące w ciągu ostatnich kilku milionów lat. Przez ten czas temperatura powietrza wzrastała, zwłaszcza po rewolucji przemysłowej. Ocieplenie gwałtownie jednak przyspieszyło dopiero w ciągu ostatnich 50 lat.

  Przed rewolucją przemysłową, zanim zaczęliśmy spalać ogromne ilości paliw kopalnianych, wody oceaniczne bardzo powoli się ochładzały. Później jednak także zaczęły się ocieplać.

  Ocean pomaga utrzymać równowagę cieplną na Ziemi. W tym celu pobiera z atmosfery dwutlenek węgla. By uchronić naszą planetę przed efektami przyspieszenia zmian klimatu, pobiera go jeszcze więcej niż zwykle. Nie pozostaje to jednak bez wpływu na morską florę i faunę. Rosnąca temperatura oceanów sprawia m.in., że znajdujący się w nich fitoplankton nie funkcjonuje prawidłowo. A jak zaznaczają naukowcy, około dwie trzecie tlenu znajdującego się w ziemskiej atmosferze jest produkowane właśnie przez fitoplankton. W wyniku ocieplania się naszej planety i zaburzania pracy fitoplanktonu, tlenu w atmosferze jest coraz mniej.

  Jednak oba te rozwiązania, do czasu dalszych badań, pozostają jedynie hipotezami.

  Tlen na Ziemi

  Przez kilka pierwszych miliardów lat istnienia Ziemi w atmosferze naszej planety w ogóle nie było tlenu. Według naukowców znalazł się on tam za sprawą małych alg - sinic, które ewoluując spowodowały nagły wzrost poziomu tlenu w powietrzu.

  Obecnie w powietrzu, którym oddychamy, znajduje się około 21 proc. tlenu. Pozostałe pierwiastki to azot, argon i dwutlenek węgla. Jednak tlen nie jest ważny tylko ze względu na to, że nim oddychamy. Pierwiastek ten ma wpływ także chociażby na to, jak dużo światła słonecznego dociera do Ziemi. Jego ilość w atmosferze jest więc dla nas bardzo istotna.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Jaka Jest Przyczyna Spadku o2<Co2 ?
  Przycyzną spadku tlenu w atmosferze w stosunku do dwutlenku-węgla jest degradujaca planete rasa ludzi.
  ~Khorba Master of your fate /2019-12-04 23:48
 • 0.7% w ciągu 800 tys. lat
  Bardziej mnie interesuje ostatnie 100 lat.
  ~Ted /2019-07-31 13:00
 • wszystko ucieka przed antosiem
  i tyle w temacie
  ~echodnia /2016-10-26 06:11
 • Tlen
  Większość skał wokół nas zawiera tlen, oznacza to że materiał wchodzi w atmosferę i się utlenia (pył z galaktyki 53 atomy na metr sześcienny, pył ze słońca prawie cała tablica ale głównie wodór z którego powstaje woda ) . Głównym producentem tlenu są bakterie w oceanie w okolicach Florydy a tylko 6% to drzewa (liście opadają i gniją dając dwutlenek węgla). Katastrofa Czarnobylska spowodowała spalenie dużej ilości humusu , zabawa w wojnę jądrową 50000 bombek Hiroschimskich zrobiła swoje, a tragedia w Fukuschimie otruje plutonem cały ocean łącznie z planktonem produkującym tlen. Istnieje zatem potrzeba produkcji tlenu w sposób znany elektroliza oceanów prądem z elektrowni atomowych, lub poprzez przepuszczenie azotu atmosferycznego przez reaktor . Dodatkowo istnieje potrzeba filtrowania i jonizacji powietrza w miastach bo najwyraźniej naturalne mechanizmy atmosferyczne szwankują. Planeta Ziemia jest naszym statkiem kosmicznym i musimy najpierw zadbać o nasz dom dopiero potem kombinować jak przywrócić atmosferę na Marsie.
  ~astronauta /2016-10-16 05:24
 • drzewa
  Drzewa wycinają i szukają później dziwny wyjaśnień, chrońmy naturę.
  ~drzewiasty /2016-09-27 22:14

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przez Polskę przejdzie zimny front, za którym z północy dotrze do nas ochłodzeni...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami kolejna fala gwałtownej pogody - rządy przejmuje bowiem pogodowa "Cos...