Informacje
 • Co się stanie, jeżeli nie zatrzymamy zmian klimatu? "W ciągu dwóch tygodni jesteśmy wyzerowani"

  03-12-2018 22:26 Specjaliści o zatrzymaniu zmian klimatu
  Jak będzie wyglądało lato 2050 roku? Foto: Shutterstock | Video: TVN24

  Jak będzie wyglądało lato w 2050 roku, jeżeli nie podejmiemy odpowiednich kroków, aby zatrzymać zmiany klimatu? Na to pytanie odpowiedzieli w programie "Fakty po Faktach" fizyk atmosfery, profesor Szymon Malinowski oraz fizyk jądrowy Marcin Popkiewicz.

  - Maleje ilość wody w rzekach. Wysiada jedna elektrownia, nie możemy chłodzić drugiej. Załamuje się system energetyczny. Brakuje prądu w szpitalach, brakuje prądu do chłodzenia żywności. Brakuje prądu do tego, żeby nawet napompować samochody paliwem. Krótko mówiąc armagedon. W ciągu dwóch tygodni jesteśmy wyzerowani. Dziesiątki tysięcy ofiar, o ile nie setki tysięcy ofiar. I nie możemy sobie z tym bałaganem poradzić - mówił profesor Malinowski.

  Dodał, że już w tej chwili mamy latem takie sytuacje, jakie nie występowały jeszcze 30 lat temu. - To będzie nasilać się w postępie bardzo, bardzo szybkim, jeżeli drastycznie nie zredukujemy emisji i nie wyzerujemy ich - tłumaczył Malinowski.

  Zgodził się z nim fizyk, Marcin Popkiewicz. - Już teraz w Polsce mamy trzykrotnie więcej dni upalnych powyżej 30 stopni, niż było 30-40 lat temu. Będą susze, będą fale upałów, będą pożary, takie jak widzieliśmy w Kalifornii, Grecji, Szwecji. Tylko czekać na tę falę upałów. To kwestia roku, dwóch - opowiadał.

  Popkiewicz podkreślił też, że problemem jest to, co się będzie działo w innych krajach. - Jak się cieszymy, że u nas będzie jak nad Morzem Śródziemnym, to pomyślmy, jak będzie nad tym Morzem Śródziemnym, gdzie będą susze, gdzie będą dziesiątki, setki milionów uchodźców z Bliskiego Wschodu, z Afryki - mówił. Dodał, że będą zarzucać nam, że to my zmieniliśmy klimat.

  Jak przyczynić się do ograniczenia zmian klimatycznych?

  Goście programu podali kilka sposobów na próbę zatrzymania zmian klimatu. - Po pierwsze możemy wybrać polityków, którzy mają to w programie. To znaczy traktują sprawę zagrożenia katastrofą klimatyczną poważnie, bo to jest kwestia naszego bezpieczeństwa - mówił Malinowski.

  Oprócz tego wymienili jazdę komunikacją miejską lub rowerem, ograniczenie lotów samolotami, niespożywanie mięsa, stosowanie energooszczędnych sprzętów. Zauważyli jednak, że w zmiany dokonane w niewielkiej skali mogą nie przynieść owoców. - Tak długo, jak energetyka krajowa opiera się na węglu, moje potrzeby energetyczne zawsze będą w jakimś stopniu zaspokajane przez aktualna infrastrukturę - ocenił profesor Malinowski.

  - Należy zacząć zmianę świata od zmiany swojego zachowania. Trzeba sobie uświadomić pewne rzeczy, zarażać tym otoczenie. (…) Trzeba zmieniać świat wokół siebie, to jest sprawa każdego z nas - wtórował Popkiewicz.

  Potrzebna "mapa"

  Katowicki Szczyt Klimatyczny daje pewne światło na poprawę sytuacji. Naukowcy stwierdzili, że muszą zapaść na nim konkretne decyzje. - Musimy stworzyć rzeczywiste mechanizmy kontroli, wywiązywania się ze zobowiązań - stwierdził profesor.

  Do tego powinniśmy zadbać o ograniczenie ocieplenia klimatu poniżej 2 stopni względem epoki przedprzemysłowej, a jeszcze lepiej poniżej 1,5 stopnia. Na szczycie powinny zapaść konkretne wytyczne. - Potrzebna nam mapa drogowa, jak dojść do tych celów - skwitował profesor Malinowski.

  Posłuchaj całej rozmowy w "Faktach po Faktach":

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • dinozaury
  Kiedyś też była epoka lodowcowa i klimat się ocieplił a nie było przemysłu. Dinozaury wyginęły a nie było człowieka. Cały czas się klimat zmienia i nie mamy na to wpływu.
  ~Michu /2018-12-04 06:24
 • Nie zatrzymamy zmian klimatu
  Puknijcie sie w glowe. Klimat zawsze sie zmienial. Nie da sie zatrzymac jego zmian poniewaz najbardziej charakterystyczna cecha klimatu jest to, ze sie caly czas zmienia. Ci pozal sie Boze specjalisci nie maja zielonego pojecia o paleoklimatologii. Nie wiedza nic o klimacie 1000 lat temu (cieplej niz teraz), 2000 lat temu (tez cieplej niz teraz), 12 tysiecy lat temu (radykalna zmiana z cholernego zimna na wspolczesne cieplo). Wygaduja kosmiczne bzdury.Tragedia.
  ~Alek /2018-12-04 03:31
 • Problem z dwutlenkiem węgla
  nie polega na jego emisji generowanej przez człowieka, tylko na niszczeniu przez człowieka możliwości jego absorbowania w środowisku!
  A w tej dziedzinie to jedna erupcja ropy z oceanicznego, głębinowego szybu naftowego BP, ta z 2010 roku, w której w krytycznym rejonie oceanu zostały wyrzucone do niego ogromne ilości ropy naftowej, zrobiła chyba więcej szkody, niż wycięcie setek milionów hektarów lasu...
  ~Anarchol68 /2018-12-04 02:03

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...