Informacje
 • Chłodny obszar "ostudzi" sezon huraganów

  09-04-2016 16:38 W konfrontacji z El Nino
  Chłodny obszar "ostudzi" sezon huraganów

  Odchylenie od średniej temperatury na świecie w lutym 2016 roku (po lewej)

  NOAA

  Mówi się, że El Nino zwiększy aktywność huraganów w tym roku. Ratunkiem na Atlantyku może okazać się chłodny obszar, który zmniejszy temperaturę wód oceanów.

  Klimat na Ziemi ociepla się, a średnia temperatura na naszej planecie jest coraz wyższa. Są także obszary, które zamiast się ocieplać, ochładzają. Takim terenem jest głównie Północny Atlantyk. Okazuje się, że ten chłód wpłynie na przewidywany w tym roku wzmocniony sezon huraganów, za który obwinia się zjawisko El Nino.

  Specjaliści z Accuweather sądzą, że jeśli obszar chłodu skieruje się bardziej na południe, to huraganów na Atlantyku nie powstanie więcej niż w zeszłym roku. Zimny obszar ochłodziłyby temperaturę wód, co zmniejszyłoby prawdopodobieństwo powstania cyklonów tropikalnych o 85 procent. Dla huraganów głównym "paliwem" jest właśnie ciepła woda w morzu, która przekracza 26 st. C.

  Istnieje jeszcze możliwość, że chłodny obszar wpłynie na bieg prądów morskich, a tym samym na zasolenie wód. Wtedy ocean w takich miejscach zacząłby się ochładzać.

  Słuszne przypuszczenia?

  Specjaliści martwią się, że przez zjawisko El Nino sezon huraganów w 2016 roku będzie wyjątkowo silny. Nic dziwnego, że doszli do takich wniosków, ponieważ El Nino polega na tym, że temperatura wody w centralnej części Pacyfiku jest wyższa od średniej, co sprzyja tworzeniu się huraganów. Dane z poprzedniego El Nino wskazują jednoznacznie, że w okresie przechodzenia El Nino w La Nine, sezon huraganów na Atlantyku był bardziej aktywny, niż w poprzednich latach.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem niżu Friedrich znad Rosji i związanego z nim frontu atmo...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...