Informacje
 • Chcą zbadać asteroidę z początków Układu Słonecznego. Próba lądowania niebawem

  31-08-2018 14:45 Pierwsza próba już 21 września
  Zdjęcia Jowisza (NASA) Foto: Deutsches Zentrum für Luft- und Raumfahrt (CC BY 3.0)\Wikipedia | Video: NASA

  Japońska agencja kosmiczna JAXA podejmie próbę rozstawienia robotów na asteroidzie 162173 Ryugu - relikcie z czasów tworzenia się Układu Słonecznego. To będzie pierwsza misja, podczas której może udać się sprowadzić na Ziemię próbki materiału z tak zwanej asteroidy typu C.

  Kilometrowej długości Ryugu znajduje się około 300 milionów kilometrów od Ziemi. Statek kosmiczny Hayabusa-2 dotarł do obiektu w czerwcu po 3,5-letniej podróży. Pierwsza jednostka - Minerva II-1 - ma wylądować na asteroidzie 21 września. Jej celem jest umieszczenie na asteroidzie dwóch jednostek - Rover 1A i Rover 1B. Mają one robić zdjęcia i przesyłać je na Ziemię.

  Drugi robot - Mascot - ma trafić na Ryugu 3 października. Jeśli misja się powiedzie, jego zadaniem będzie prowadzenie pomiarów temperatury, pola magnetycznego i analizowanie składu mineralnego na miejscu. Mascot może zmienić pozycję tylko raz.

  Pierwszy raz na Ziemię mogą trafić próbki

  Niedługo później na asteroidzie ma wylądować sam Hayabusa-2. Planuje się, że stanie się to po spuszczeniu wcześniej ładunków wybuchowych, które wytworzą niewielki krater. Dzięki temu będzie możliwe pozyskanie próbek spod powierzchni Ryugu. Według JAXA będzie to pierwsza misja, w wyniku której na Ziemię trafią próbki z asteroidy typu C.

  Asteroidy typu C składają się w większości z węgla i stanowią około 75 procent wszystkich znanych asteroid. Dwa pozostałe typy to metaliczne S i M.

  "Poprzez badanie asteroid typu C, które są bogate w wodę i materiał organiczny, wyjaśnimy zależność między budującymi Ziemię skałami a ewolucją oceanów i życia, rozwijając w ten sposób naukę o jej powierzchni" - poinformowała JAXA.

  Zaskakujący kształt

  Wyzwaniem będzie samo wylądowanie na asteroidzie. Kształt Ryugu, przypominający diament, zaskoczył astronomów. "Z daleka Ryugu wydawała się okrągła, z bliska - kanciasta. Później przyjęła piękny kształt fluorytu, po japońsku znanego jako "ognisty świetlik" - informowała JAXA.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • chciałbym zobaczyc
  kiedys zdjęcie prawdziwej satelity, albo jak ziemia obraca się wokoł własnej osi 24 na dobę, lub miasto do góry nogami np Sydney, jednak niestety całe życie aż do śmierci będę widział zdjęcia wygenerowane komputerowo, CGI, ponieważ ani NASA, ani żadna inna agencja kosmiczna ktora ma shevron/vector w logu nie lata w żaden kosmos, nie ma żadnych satelit a nasz GPS i internet to podwodne kable i te wieże a tymi takimi antenami ktore są co dosłownie obok siebie co pare kilometrów. Przykre że ludzie wierzą w tą sciemę, ale cóż, budżet NASA w miliardach dolarów rocznie to i efekty muszą być lepsze niż w kinie.
  ~Majkel008 /2018-09-01 06:47

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...