Informacje
 • Będą monitorować Arktykę z przestrzeni kosmicznej

  01-03-2021 08:40 Roskosmos wypuszcza satelitę Arktika-M
  Naukowcy zaobserwowali minidziurę ozonową (wideo częściowo bez dźwięku) Foto: Reuters | Video: ESA

  Arktika-M to rosyjski satelita, który został wystrzelony w niedzielę. Jego zadaniem ma być monitoring i kontrola środowiska Arktyki.

  Rosja wystrzeliła w niedzielę swojego kosmicznego satelitę Arktika-M. Jego misją ma być monitorowanie klimatu i środowiska w Arktyce.

  W ciągu ostatnich trzech dekad Arktyka ocieplała się ponad dwa razy szybciej niż inne regiony świata. Rosja uznała, że warto rozwijać bogate w źródła energii miejsce, inwestując w Północną Drogę Morską do żeglugi.

  - Satelita z powodzeniem osiągnął zamierzoną orbitę po wystrzeleniu z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie przez rakietę Sojuz - poinformował na Twitterze Dmitrij Rogozin, szef rosyjskiej agencji kosmicznej Roskosmos.

  Zdjęcia i obserwacje

  Rosja planuje wysłać drugiego satelitę w 2023 roku. Dzięki obu urządzeniom, możliwy będzie całodobowy monitoring Oceanu Arktycznego i powierzchni Ziemi w każdych warunkach pogodowych - twierdzą przedstawiciele Roskosmosu.

  Arktika-M będzie miała wysoce eliptyczną orbitę, która będzie przebiegać wysoko nad północnymi szerokościami geograficznymi, umożliwiając jej monitorowanie północnych regionów przez długi czas.

  Eksperci z Roskosmosu podali, że na orbicie satelita będzie w stanie monitorować i robić zdjęcia Arktyce co 15-30 minut Arktyki, czego nie mogą w sposób ciągły obserwować satelity krążące nad równikiem Ziemi. Satelita będzie również w stanie retransmitować sygnały o niebezpieczeństwie ze statków, samolotów lub ludzi w odległych obszarach, w ramach międzynarodowego satelitarnego programu poszukiwawczo-ratowniczego Cospas-Sarsat.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorące powietrze z Afryki jest już w drodze do Polski....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....