Informacje
 • Bakterie mogą latać tysiące kilometrów. Bez niczyjej pomocy

  28-03-2019 08:48 Dotąd uważano, że potrzebują nosiciela
  Bakterie w naszym domu Foto: Shutterstock | Video: Argonne National Laboratory

  Naukowcy z Uniwersytetu Stanowego Rutgersa w amerykańskim stanie New Jersey sugerują, że bakterie mogą pokonywać drogą powietrzną naprawdę duże odległości. Powszechnie uważa się, że te mikroorganizmy podróżują po świecie dzięki nosicielom, czyli ludziom i zwierzętom.

  Naukowcy zbadali bakterie z gatunku Thermus thermophilus, dla których optymalna temperatura wzrostu to około 65 stopni Celsjusza. Specjaliści pobrali ich próbki z pięciu różnych miejsc we Włoszech, w tym z Wezuwiusza, w Chile i w Rosji. Zwrócili uwagę zwłaszcza na "wspomnienia" zapisane w DNA badanych mikroorganizmów. Pozostawiły je po sobie bakteriofagi, czyli wirusy atakujące bakterie. "Pamięć" bakterie zawdzięczają swojemu systemowi obrony przed "obcymi" - CRISPR. Informacje w nim przechowywane pozwalają niszczyć to, co stanowi zagrożenie dla drobnoustrojów.

  Badacze odkryli, że niektóre z fragmentów zawirusowanego DNA były podobne u bakterii ze wszystkich oddalonych od siebie o tysiące kilometrów miejsc. Obserwacja pokazuje, że przynajmniej niektóre szczepy bakterii Thermus thermophilus przemierzyły tę odległość bez niczyjej pomocy.

  Globalny mechanizm

  - Nasze badania sugerują, że musi istnieć obejmujący całą planetę mechanizm, który zapewnia taką wymianę bakterii - powiedział Konstantin Severinov, biochemik molekularny z Uniwersytetu Stanowego Rutgersa. - Z uwagi na to, że mikroorganizmy, które przebadaliśmy, żyją w wysokiej temperaturze, ani człowiek, ani zwierzę nie mógł ich przetransportować. Bakterie musiały zostać przeniesione przez powietrze - zaznaczył Severinov.

  Badacze zapowiadają, że będą dalej przyglądać się bakteriom podróżniczkom. Zrozumienie mechanizmu, który pozwala im na przemieszczanie się, pozwoli na lepsze przygotowanie do walki z tak zwanymi superbakteriami, które Światowa Organizacja Zdrowia uznała za jedno z dziesięciu największych zagrożeń zdrowotnych dla ludzkości.

  Naukowcy zbadali bakterię Thermus thermophilus, która żyje w wysokiej temperaturze około 65 stopni Celsjusza. Specjaliści pobrali jej próbki z pięciu różnych miejsc we Włoszech, Chile i Rosji, gdzie panują wysokie temperatury, wliczając w to Wezuwiusza.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...