Informacje
 • Badania: seks oralny jedną z przyczyn nowotworów głowy i szyi

  20-09-2015 13:42 Te nowotwory coraz częściej atakują młodych
  Badania: seks oralny jedną z przyczyn nowotworów głowy i szyi

  Nowotwory szyi dotykają młodych

  Fot: shutterstock

  Rośnie liczba zachorowań na nowotwory głowy i szyi wśród osób przed 40. rokiem życia – przypominają eksperci w związku z III Europejskim Tygodniem Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi, który rozpoczyna się w poniedziałek.

  W ramach tego wydarzenia w dniach od 21 do 25 września w blisko 50 placówkach medycznych w całej Polsce można będzie poddać się bezpłatnym badaniom profilaktycznym w kierunku nowotworów głowy i szyi. Organizatorzy akcji przekonują, że powinny się na nie zgłosić przede wszystkim te osoby, które od ok. trzech tygodni obserwują u siebie co najmniej jeden z następujących objawów: ból języka, nieleczone owrzodzenie jamy ustnej i/lub czerwone bądź białe plamy w jamie ustnej, ból gardła, utrzymująca się chrypka, ból i/lub trudności w połykaniu, guzek w szyi, zatkany z jednej strony nos lub krwawienie z nosa.
  Badanie przeprowadzane przez laryngologa jest bezbolesne, a pacjent nie musi się specjalnie do niego przygotowywać.

  Lista 48 placówek wraz z terminami przyjęć na bezpłatne badania dostępna jest m.in. na stronie Polskiej Grupy Badań Nowotworów Głowy i Szyi (www.phnos.org.pl) lub na stronie kampanii „Make sense” (www.makesensecampaign.eu/pl/awareness-week), w ramach której organizowany jest tydzień.

  Zaniedbywany problem

  - Do niedawna nowotwory głowy i szyi były problemem zaniedbywanym. Chorowali na nie głównie ludzie po 50. roku życia, o niskim statusie socjoekonomicznym, nadużywający alkoholu i papierosów. Picie alkoholu i palenie znajdują się bowiem wśród najważniejszych czynników ryzyka tych schorzeń -

  powiedział  prof. Wojciech Golusiński, prezes Polskiej Grupy Badań Nowotworów Głowy i Szyi.

  Jak zaznaczył, nowotworami tymi zainteresowano się dopiero wówczas, gdy odnotowano wzrost zachorowań wśród osób przed 40.-45. rokiem życia, dobrze wykształconych, niepijących i niepalących.
  Naukowcy oceniają, że za ten tzw. fenomen epidemiologiczny odpowiadają zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), który jest najbardziej znany jako czynnik przyczyniający się do rozwoju raka szyjki macicy.

  Wpływ seksu na nowotwory głowy i szyi

  W przypadku nowotworów głowy i szyi rolę odgrywa przenoszenie się wirusa poprzez seks oralny. Z amerykańskich badań wynika, że osoby, które wcześnie przeszły inicjację seksualną, miały wielu partnerów i uprawiały seks oralny, są ośmiokrotnie bardziej narażone na nowotwory z tej grupy - przypomniał prof. Golusiński.

  Jak ocenił, wiedza na temat nowotworów głowy i szyi jest wciąż niewielka wśród Polaków. Podobnie jest zresztą w całej Europie. Z sondażu pt. „About Face" przeprowadzonego w ramach kampanii „Make sense” w krajach Europy Zachodniej wynika, że 75 proc. badanych nie potrafiło udzielić podstawowych informacji na temat tych schorzeń.

  - Z reguły podawano, że jest to guz mózgu. Tymczasem są to wszystkie nowotwory zlokalizowane w obszarze głowy oraz szyi, z wyjątkiem guzów mózgu i nowotworów oka - wyjaśnił prof. Golusiński.

  Zalicza się tu nowotwory górnego odcinka drogi oddechowo-pokarmowej: krtani, dolnego i środkowego gardła, jamy ustnej, języka, błony śluzowej policzków, podniebienia, nosa, zatok przynosowych, nowotwory podstawy czaszki, ucha, tarczycy oraz dużą grupę nowotworów złośliwych skóry, w tym czerniaki, których w okolicy głowy i szyi jest bardzo dużo.

  Polska na 6. miejscu

  W Polsce co roku diagnozuje się ok. 11 tys. nowych przypadków tych nowotworów, co plasuje je na szóstym miejscu wśród wszystkich nowotworów złośliwych. Około 6 tys. osób umiera rocznie z ich powodu. Jest to dwa razy więcej niż śmiertelnych ofiar wypadków drogowych, podkreślił prof. Golusiński. Co ważne, w ciągu ostatnich 20 lat liczba zachorowań na te nowotwory wzrosła o 20 proc. Wprawdzie panowie chorują na nie dwa–trzy razy częściej, ale obserwuje się ostatnio wzrost zachorowań wśród kobiet.

  Późna diagnoza

  Mała wiedza na temat tych schorzeń i niecharakterystyczne objawy sprawiają, że pacjenci późno zgłaszają się do lekarza.

  - U 60 proc. z nich nowotwór jest diagnozowany z trzecim lub czwartym stadium zaawansowania. A wtedy jest już nam bardzo trudno choremu skutecznie pomóc. Dlatego ponad 60 proc. z nich umiera w ciągu pięciu lat. Natomiast gdybyśmy diagnozowali te nowotwory w pierwszym stadium zaawansowania, to szansa na wyleczenie wynosi 95 proc. Więc jest o co walczyć - powiedział prof. Golusiński.

  Dlatego organizatorzy kampanii „Make sense” postawili sobie za cel podniesienie świadomości społeczeństwa nt. nowotworów głowy i szyi, co w konsekwencji przełoży się na zwiększenie liczby ich wczesnych rozpoznań i poprawę wyników leczenia.

  Skutki uboczne

  - Trzeba też pamiętać, że wszelkie działania terapeutyczne – chirurgia, radio- czy chemioterapia – powodują u pacjentów z nowotworami głowy i szyi nie tylko deformacje twarzy, ale często też utratę mowy, zaburzenia procesu komunikacji czy deficyty dotyczące różnych zmysłów, w tym węchu, smaku, słuchu. Dlatego pacjenci, szczególnie z małych miejscowości, często są narażeni na wykluczenie i ostracyzm społeczny - wyjaśnił prof. Golusiński.

  Do tego problemu odnosi się właśnie przewodni temat tegorocznych obchodów III Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi - "Głośno i wyraźnie – zrozumieć i przeciwdziałać”.

  Wydarzenie to jest realizowane w ramach kampanii „Make sense”, którą zainicjowało i prowadzi Europejskie Stowarzyszenie Głowy i Szyi (EHNS – European Head and Neck Society) w ścisłej współpracy z organizacjami środowisk medycznych oraz pacjentów.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Obrzydliwosc
  Cuz to za ohydny zabieg pchac z wlasnej woli gebe do rynsztoka i polykac scieki !
  ~Tereska /2015-09-22 13:52
 • A ja tam zawsze będę ssać
  Uwielbiam to!
  ~lenka /2015-09-21 22:15
 • zycie
  przyczny trzeba szukac dzis w zarciu dlaczego jest tak jaka przyczyna a nie efekty w Afryce umieraja z glodu a my z nadmiaru chemi od zarcia do medycyny.chemia.
  ~koko /2015-09-21 14:40
 • hahaha
  a onanizm prowadzi do ślepoty
  ~romek /2015-09-21 13:17
 • choroba
  ta choroba to glupota szukanie dziury w calym,ciekawy temat dla niedorozwojow,takimi pierdolami sie zajmowac,powiecmy prawde medycyna idzie na dno to juz koniec lepiej isc do wruszki jak do lekarza,dzisiejszy swiat jest porabany i chory glowy do wymiany.
  ~oko /2015-09-21 07:35
 • jojo
  Można używać prezerwatyw
  ~jojo /2015-09-21 07:21
 • Noni z Indii
  Trzeba pić ajurwedyjski sok noni. Mamy po nim mega odporność i nic nam się nie przyplącze...
  ~jaromira /2015-09-20 23:21
 • Kpienie i ironizowanie
  Na temat nowotworów głowy i szyi nabiera innego wymiaru w holu Ośrodka Onkologicznego wśród tych po operacji a czekających właśnie na naświetlania lub chemię. Żyję po restrykcyjnej operacji i ciesze się z każdego dnia. Informacje o wpływie HPV na rozwój nowotworów głowy i szyi nie jest nowym dziennikarskim odkryciem. Badania są prowadzone od dawna i statystyki wykazują, że mają sens. Panie i Panowie prześmiewcy.
  ~pamietajacy /2015-09-20 19:50
 • przełyku baretta
  Jestem 38 letnią kobietą ze zdiagnozowanym nietypowym przełykiem Baretta. Jakie jest leczenie tego schorzenia? Moi lekarze robią mi raz do roku gastroskopię i nie leczą. Obawiam się, że później będzie za późno na leczenie...
  ~kaja /2015-09-20 18:23
 • To wszystko sie zgadza
  Jest na to prosta metoda trzeba przełknąć. A nie wypluwac antidotum.
  ~Edward /2015-09-20 18:18
 • taka prawda
  PO i tak nie przeznaczy ani grosza na ten cel, a lekarze maja to daleko w...
  ~Marek /2015-09-20 18:04
 • virus?
  pewnie chodzi o virus brodawczaka
  ~Krzysztof /2015-09-20 17:38
 • Gdy obróbką danych zajęły się komputery
  Wyszło że 95% chorych na te nowotwory to homoseksualiści
  ~zyzio /2015-09-20 16:38
 • Co za kretynizm
  Co za kretynizm.
  ~Virginia /2015-09-20 15:54
 • Uczcie lekarzy pierwszego kontaktu
  To lekarze pierwszego kontaktu najczęściej bagatelizuja problem.
  ~Rafal /2015-09-20 15:24
 • to artykuł sponsorowany
  przez funkcjonariuszy kk?
  real /2015-09-20 15:17
 • sex
  preferuję sex analny. nie szkodzi?
  zdzichkom1 /2015-09-20 14:49
 • Cygana wieszają,a kowal zawinił..
  Głównym winowajcą nowotwrów mózgu i szyi są komórki,a nie wirusy,Żeby te ostatnie mogły zainicjować proces nowotworowy musi wystąpic jeszcze szereg innych czynników.Np 97 % zmian szyjki wywołanych przez wirus brodawczaka na którego szczepi się niepotzrebnie dziewczynki i młode kobiety robiąc znich dziesiątki tysiecy kalek USTĘPUJE SAMOISTNIE !!!Ostatnie kompleksowe i długotrwałe badania japońskie wykazały ,że używanie komórki tylko przez 10 minut dziennie zwiększa ryzyko raka mózgu i szyi DWA RAZY,a przez 20 min OSIEM RAZY.Polecam to szczególnie tym wszytkim kobietom potrafiacym trajkotać z przaprzujkami aż do padnięcia baterii.....
  ~Unadmass /2015-09-20 14:40
 • ciekawe
  który to polski biskup to odkrył?
  ~miecio /2015-09-20 14:28
 • seks oralny jedną z przyczyn nowotworów głowy i szyi?
  ktoś wygłosił tezę i nie poparł ją żadnymi argumentami, nie rozumiem, feministki zrobiły te badania czy jak?
  ~Mereys /2015-09-20 14:15
 • .?
  A może chodziło gapienie sie w monitor i tabletA.?
  ReThinker TwoPointO /2015-09-20 14:11

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem niżu Friedrich znad Rosji i związanego z nim frontu atmo...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...