Informacje
 • Asteroida, która zabiła dinozaury, mogła dać początek lasom deszczowym

  03-04-2021 19:25 Badanie naukowców

  Lasy deszczowe kiedyś mogły wyglądać inaczej

  Shutterstock

  Uderzenie asteroidy, śmiertelne w skutkach dla dinozaurów, sprawiło że roślinność na terenie dzisiejszych tropikalnych lasów deszczowych drastycznie się zmieniła - sugerują badania. Naukowcy mają trzy hipotezy mogące wyjaśniać przyczyny tego procesu.

  Około 66 milionów lat temu w dzisiejszy półwysep Jukatan w Meksyku uderzyła asteroida, która przyczyniła się do wyginięcia dinozaurów. Zanim do tego doszło, roślinność tropikalnych lasów deszczowych wyglądała inaczej niż obecnie. Badanie przeprowadzone przez panamski Smithsonian Tropical Research Institution zostały opisane na łamach czasopisma "Science".

  - Nasz zespół zbadał ponad 50 tysięcy skamieniałych pyłków i ponad sześć tysięcy skamieniałych liści sprzed i po uderzeniu asteroidy - powiedziała współautorka badania doktor Mónica Carvalho. Okazało się, że przed 66 milionami lat lasy deszczowe obfitowały w drzewa iglaste i paprocie. Wskutek uderzenia asteroidy różnorodność roślinna spadła tam o około 45 procent.

  W ciągu następnych sześciu milionów lat, gdy lasy zdążyły się odrodzić, zdominowały je rośliny kwitnące, a baldachim, który stworzyły, sprawił, że do ziemi zaczęła docierać mniejsza ilość światła słonecznego.

  Kilka możliwych wyjaśnień

  Naukowcy proponują trzy odpowiedzi na pytanie, dlaczego lasy bogate w drzewa iglaste przekształciły się w dzisiejsze gęste lasy deszczowe.

  Pierwszą z tez jest to, że żyjące przed uderzeniem asteroidy dinozaury mogły zapobiegać zagęszczaniu lasów poprzez zjadanie roślin z niższych warstw lasu i deptanie po nich. Według drugiej hipotezy, opadający popiół z asteroidy posłużył jako nawóz i wzbogacił gleby, dając lepsze środowisko roślinom kwitnącym. Trzecia z tez mówi o tym, że wymierające rośliny iglaste stworzyły miejsce tym kwitnącym, bardziej różnorodnym już przed uderzeniem asteroidy. Miały więc większą łatwość do odrodzenia się.

  Zdaniem badaczy wszystkie hipotezy nie wykluczają się wzajemnie i wszystkie mogły przyczynić się do stanu, który obserwujemy dziś.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...