Informacje
 • 15 lat trzęsień ziemi. Zobacz niezwykłą animację

  07-12-2016 11:10 Najsilniejsze miało magnitudę 9,1

  15 lat trzęsień ziemi

  NOAA Science On a Sphere

  Skorupa ziemska jest w nieustannym ruchu. Pokazuje to animacja trzęsień ziemi do jakich doszło w ciągu ostatnich 15 lat.

  Naukowcy z Narodowej Administracji ds. Oceanów i Atmosfery stworzyli wyjątkową animację, na której zaznaczyli każde pojedyncze trzęsienie ziemi, jakie zarejestrowano od stycznia 2001 roku do grudnia 2015 roku. W tym okresie odnotowano 20 wstrząsów o magnitudzie równej bądź wyższej od 8 i siedem, które miało co najmniej magnitudę 9. Najsilniejsze trzęsienie miało magnitudę 9,1. Wystąpiło dwa razy w ciągu tych 15 lat - na Sumatrze 26 grudnia 2004 roku i 11 marca 2011 roku w Japonii).

  Najsilniejsze trzęsienie ziemi, jakie kiedykolwiek zanotowano wystąpiło w Chile w maju 1960 roku. Miało magnitudę 9,5.

  Trzęsienia ziemi są związane z rejonami aktywnymi geologicznie, czyli w miejscu występowania wulkanów, na styku płyt kontynentalnych i oceanicznych i w młodych górotworach.

  Skala logarytmiczna

  Liczbową miarą wielkości trzęsienia ziemi jest magnituda. Jest oparta na wielkości tzw. momentu sejsmicznego. Określa się ją logarytmiczną skalą Richtera, która opisuje amplitudę wstrząsów sejsmicznych. Każdy kolejny stopień oznacza 10-krotnie większą poziomą amplitudę drgań oraz około 32-krotnie większą energię wyzwoloną.

  Szkodliwe wstrząsy oznacza się od magnitudy 5. Wtedy drżąca ziemia powoduje niewielkie zniszczenia. Poważne, gdy magnituda przekroczy 7.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...