Informacje

 • "Z dnia na dzień jest coraz gorzej".
  Kraków szykuje się na smog

  30-09-2017 17:32 Smog wraca do Krakowa

  W Krakowie trwa kampania społeczna związana z walką ze smogiem

  Foto: Shutterstock; Film: TVN24

  Wraz z rozpoczęciem nowego sezonu grzewczego, jakość powietrza w Krakowie zaczyna spadać. Władze miasta już teraz prowadzą kampanię informacyjną wśród mieszkańców.

  CZYTAJ WIĘCEJ W SERWISIE SMOGOWYM

  Władze Krakowa walczą ze smogiem. Prowadzą edukacyjną kampanię społeczną "Bądźmy razem w walce o czyste powietrze dla Krakowa". Są też dopłaty do wymiany starych pieców na nowe. Jeśli mieszkańcy zgłoszą wniosek do końca 2017 roku, otrzymają dofinansowanie w wysokości aż 80 procent. W 2018 roku dopłaty spadną do 60 procent.

  - Rozpoczynaliśmy rok na poziomie 16 tysięcy pieców, zakończymy gdzieś w okolicach 8 tysięcy. Dynamika składania wniosków jest nieco mniejsza niż było to w poprzednim roku - powiedział Witold Śmiałek doradca prezydenta Krakowa ds. jakości powietrza.

  Zakaz palenia węglem

  Władze miasta przypominają także, że od 2019 roku w Krakowie będzie obowiązywał całkowity zakaz palenia węglem. W kampanii znajdują się również praktyczne informacje, jak każdy mieszkaniec Krakowa może pomóc w walce ze smogiem.

  - 1 września 2019 roku wchodzi w życie w Krakowie całkowity zakaz używania paliw stałych - w tym węgla i drewna - powiedział Witold Śmiałek doradca prezydenta Krakowa ds. jakości powietrza.

  Do wprowadzenia podobnych uchwał, szykuje się już Mazowsze, Dolny Śląsk czy woj. łódzkie. W całej Polsce już obowiązuje rozporządzenie ministra energii, zakazujące sprzedaży odpadów węglowych i węgla najgorszej jakości.

  - Mamy nadzieję, że inne propozycje i rekomendacje, które zostały podjęte przez rząd zostaną także wprowadzone w najbliższym czasie. Chodzi oczywiście o normy jakości dla węgla. To jest bardzo ważna regulacja, która już dawno powinna być wprowadzona, a ciągle na nią czekamy - powiedziała Ewa Lutomska z Krakowskiego Alarmu Smogowego.

  Zobacz cały materiał tutaj:

  - Z dnia na dzień jest coraz gorzej, aczkolwiek jeszcze mieścimy się w normach. Mamy jednak świadomość, że już niedługo będzie bardzo źle i będziemy musieli się z tym zmierzyć - powiedziała Ewa Lutomska.

  W Krakowie już w sobotę, normy stężenia pyłów PM2.5 i PM10 - są przekroczone. Po godz. 15 na alei Krasińskiego stężenie PM10 było średnie, a PM2.5 - niezdrowe. Na ulicy Dietla stężenie PM10 było średnie.

  SPRAWDŹ AKTUALNE WSKAŹNIKI ZANIECZYSZCZEŃ POWIETRZA W POLSCE

  Miasto, które zyskało niechlubny tytuł smogowej stolicy Polski - jako pierwsze postanowiło też ze zjawiskiem walczyć. Przyjęta w styczniu, uchwała antysmogowa wprowadza ograniczenia w użyciu najgorszej jakości paliw i pieców w całym województwie małopolskim. Sam Kraków w uchwale został potraktowany w sposób szczególny.

  - Nie można stosować podłej jakości paliw. I w określonym czasie - w okresie 10-letnim, trzeba z naszych domów rodzinnych wycofać te kopciuchy-śmieciuchy - zaznaczył Patryk Białas z Katowickiego Alarmu Smogowego.

  Problemy zdrowotne

  Tymczasem, dyrektor szpitala imienia Jana Pawła II w Krakowie nie ma wątpliwości, że tłumy pacjentów na oddziałach pulmonologicznych i tak szybko nie znikną. Na razie w mieście zostanie co najmniej sześć tysięcy starych, trujących pieców. Do tego - kolejne tysiące - w ościennych gminach.

  - My nie proponujemy masek. Dlatego, że uważam, że tym tak trochę odstraszamy wszystkich w koło - mówiła dr n. med. Anna Prokop-Staszecka dyrektor szpitala im. Jana Pawła II w Krakowie.

  Szkodliwe pyły przedostają się do mieszkań - przenoszone na ubraniach, czy butach. W walce ze smogiem, który już powstał - jesteśmy praktycznie bezradni. Dlatego, dyrektor apeluje, żeby skupić się na pomocy pacjentom chorym na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc. Stąd kolejna akcja - zbierania środków na zakup koncentratorów tlenowych.

  - Taka metoda leczenia przedłuża pacjentowi życie, zmniejsza częstość hospitalizacji, często powoduje wzrost aktywności społecznej - powiedziała lek. med. Marzena Filipowska kierownik ośrodka domowej tlenoterapii.

  Szacuje się, że w samym tylko Krakowie - z powodu smogu umiera rocznie od 300 do 600 osób.

  Zobacz materiał "Faktów po Południu":

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Heh
  Kiedy wreszcie pojda po rozum do glowy i wyegzekwuja zakaz palenia smieci w kotlach. Ze 100 000 zl kary dla takich delikwentow rozwiaze problem
  ~Heh /2017-10-05 15:59
 • sngkgn
  jak widać samochody nie sa powodem tak wielkiego smogu
  ~dbfddf /2017-09-30 17:55

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przez Polskę przejdzie zimny front, za którym z północy dotrze do nas ochłodzeni...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami kolejna fala gwałtownej pogody - rządy przejmuje bowiem pogodowa "Cos...