Otyłość może powodować raka

Otyłość powoduje poważne konsekwencje zdrowotneShutterstock

Otyłość niesie za sobą poważne skutki zdrowotne. Może powodować raka, migreny lub bezpłodność. Osoby otyłe mogą cierpieć także na zaburzenia snu lub być obiektem niemiłych żartów, czy kpin. Poznaj ciekawe wyniki badań.

OGLĄDAJ TVN METEO NA ŻYWO W INTERNECIE

Od dawna wiadomo, że otyłość zwiększa ryzyko chorób serca i wystąpienia cukrzycy. Jednak zbyt duża waga ciała ma także wiele innych poważnych konsekwencji, między innymi może powodować raka.

Nowe badania wykazały, że 10 proc. przypadków raka woreczka żółciowego, nerek, wątroby i okrężnicy jest powiązanych z otyłością.

41 proc. przypadków raka macicy również jest związanych z tuszą, tak wynika z badań opublikowanych w czasopiśmie "The Lancet".

Według Centrum Kontroli Chorób i Prewencji w Atlancie ponad 36 proc. Amerykanów cierpi na otyłość, a około 34 proc. ma nadwagę (2014 r.).

Rak

W badaniach przeprowadzonych przez "The Lancet" przebadano 5,4 mln osób. Okazało się, że przy wzroście wskaźnika BMI (body mass index) o jeden punkt dla całej populacji, w każdym roku było prawie o cztery tysiące więcej przypadków raka.

Od 1971 roku średnie BMI wzrosło o dwa i pół punktu dla mężczyzn i o prawie cztery punkty u kobiet. Narodowy Instytut Raka oszacował, że otyłość przyczynia się do wzrostu przypadków raka, o 34 tys. u mężczyzn i 50 tys. u kobiet, co roku.

Jeśli każdy dorosły człowiek zredukowałby swoje BMI o 1 proc., czyli o ok. 1 kg, można byłoby uniknąć ok. 100 tysięcy nowych przypadków raka.

Migreny

Badania opublikowane w czasopiśmie "Neurology" wykazały, że otyłość może powodować migreny. Naukowcy z Johns Hopkins University w Baltimore przebadali cztery tysiące ludzi. Z badań wynika, że im wyższy wskaźnik masy ciała, tym większa była szansa na migrenę. Ludzie otyli byli w 81 proc. bardziej podatni na migrenowe bóle głowy występujące nawet 14 razy w miesiącu, w porównaniu do osób o prawidłowej wadze. Z powodu chronicznego bólu głowy najbardziej cierpiały otyłe kobiety powyżej 50. roku życia.

Bezpłodność

Otyłym kobietom trudniej jest zajść w ciążę. Badania przeprowadzone w Indiach na 300 chorobliwie otyłych kobietach wykazały, że u 90 proc. z nich rozwinął się zespół policystycznych jajników (PCOS). Ta dolegliwość jest powiązana z bezpłodnością.

Tak jak w przypadku raka, powiązanie otyłości z bezpłodnością również jest bardzo widoczne.

- Otyłość to stan zapalny, który sam w sobie może zmniejszać płodność - powiedział dr Marc Bessler, dyrektor z Center for Weight Loss and Metabolic Surgery na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku. - To może być również wynikiem zmian hormonalnych wytworzonych przez tkankę tłuszczową - dodał lekarz.

Bessler powiedział, że duża liczba jego otyłych pacjentek doświadczyła problemów z zajściem w ciążę. Wiele klinik leczenia niepłodności nie przyjmuje pacjentek z wysokim wskaźnikiem masy ciała. Wszystko przez to, że ich szanse na poczęcie dziecka są zmniejszone. Dr Bessler dodał także, że niektóre jego pacjentki zaszły w ciążę kilka miesięcy po operacji bariatrycznej, gdy straciły na wadze kilka kilogramów.

Przedwczesne porody

Jednak dla grubszych kobiet po zajściu w ciążę problemy wcale się nie kończą. Badania opublikowane w tygodniku wydawanym przez organizację amerykańskich lekarzy (American Medical Association) wykazały, że otyłość kobiet powoduje wzrost szans na to, że dzieci urodzą się zbyt wcześnie. Szczególnie dotyczy to kobiet, których BMI wynosi 35 lub więcej.

Autorzy badań przypuszczają, że zbyt duża ilość tłuszczu może powodować stan zapalny i osłabienie macicy oraz błon szyjki macicy. Niezależnie od przyczyny, to może mieć bardzo poważne skutki. Przedwczesne porody są główną przyczyną śmierci niemowląt i długotrwałej niepełnosprawności.

Zaburzenia snu

Sen i nadwaga nie są sprzymierzeńcami. Według ankiety przeprowadzonej przez Amerykańską Fundację Snu, prawie 80 proc. starszych, otyłych Amerykanów skarży się na problemy ze snem.

Problemy ze snem przyczyniają się do wielu chorób, między innymi do cukrzycy, chorób serca i jak na ironię, do otyłości. Wiele badań łączy niedobór snu z powiększającym się obwodem talii. Badania pielęgniarek z Harvardu dowodzą, że ci, którzy śpią krócej niż pięć godzin dziennie, mają o 15 proc. większe szanse na przybycie na wadze, niż osoby, które śpią co najmniej siedem godzin.

Dr Donald Hensrud, specjalista od żywienia i ekspert medycyny prewencyjnej w departamencie endokrynologii, cukrzycy, metabolizmu i odżywiania w Klinice Mayo w Rochester w Minnesocie, powiedział, że jednym z najbardziej bezpośrednich zagrożeń życia dla osób otyłych jest bezdech senny. Jest to stan, gdy osoba wstrzymuje oddech lub chwilowo przestaje oddychać podczas snu.

Bezdech senny może być spowodowany przez nagromadzenie się tkanki tłuszczowej wokół szyi. Naciska on wtedy na tkanki miękkie w drogach oddechowych i w ten sposób może blokować dopływ tlenu, szczególnie, gdy osoba leży na plecach. W konsekwencji, takie osoby źle sypiają, mają niższą zawartość tlenu we krwi, a ich serce pracuje ciężej.

Znęcanie się

Niestety, często osoby otyłe są celem żartów i niemiłych zaczepek. Może to zostawić trwały ślad w psychice, szczególnie, jeśli dotyczy to dzieci.

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Yale wykazały, że waga jest jednym z głównych powodów znęcania się nad ludźmi w różnym wieku. Osoby, nad którymi się znęcano, mają niższe poczucie własnej wartości, wyższy poziom depresji i podniesione ryzyko samobójstwa.

Według naukowców z Yale, źródłem kpin często są osoby najbliższe.

- Ponad 40 proc. dzieci, które poszukiwały leczenia związanego z utratą wagi, powiedziało, że dokuczał im członek rodziny - powiedziała główna autorka badań Rebecca Puhl. - Kiedy pytamy otyłe kobiety, kto je najbardziej napiętnuje, 72 proc. mówi, że to ktoś z rodziny - dodała.

Puhl powiedziała, że rozmowy o tyciu z najbliższymi zwykle są uwłaczające i poniżające, oraz odbierane jako krytyka, nawet jeśli ich intencje są dobre. Najbardziej efektywnym podejściem aby pomóc komuś, kto zmaga się ze zbędnymi kilogramami, jest zaoferowanie wsparcia i otuchy.

Trudności ze znalezieniem lekarza

Kto jest kolejnym źródłem przykrości?

Według badań w Yale 67 proc. otyłych kobiet i mężczyzn spotkało się ze złym traktowaniem w gabinecie lekarskim. Wg. 50 proc. lekarzy otyli pacjenci są kłopotliwi, brzydcy, o słabym charakterze i nie stosują się do rad i leczenia. 24 proc. pielęgniarek przyznało, że otyli pacjenci są odpychający.

Negatywne przyjęcie przez przedstawicieli opieki zdrowotnej jest szczególnie szkodliwe dla otyłych osób, które zmagają się z wieloma problemami zdrowotnymi.

Złe traktowanie osób otyłych przez przedstawicieli opieki zdrowotnej może doprowadzić do tego, że takie osoby zaczną całkowicie unikać chodzenia do lekarzy, nawet jeśli będą miały problem.

Jednak każdy kij ma dwa końce. Okazuje się, że ludzie mniej chętnie stosują się do zaleceń lekarskich i częściej zmieniają lekarza, jeśli ma on nadwagę.

Niższe zarobki

Otyłość może mieć wpływ także na wysokość wynagrodzenia.

Według badań na Uniwersytecie George'a Washington'a istnieje silny związek pomiędzy rosnącą otyłością i zmniejszającą się pensją.

Przeanalizowano dane z 2004 roku, pochodzące z "National Longitudinal Survey of Youth". Badacze odkryli, że pensje otyłych ludzi były: o prawie dziewięć tysięcy dolarów niższe u kobiet i o prawie pięć tysięcy dolarów niższe u mężczyzn, w porównaniu do osób szczuplejszych na tych samych stanowiskach.

W 2008 roku naukowcy zauważyli, że płace były o ok. sześć tysięcy dolarów niższe u otyłych kobiet, niż u tych, z prawidłową wagą. Okazało się także, że szczuplejsze kobiety mają grubsze portfele. Z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie na Florydzie wynikało, że kobiety, które ważą o ok. 12 kg mniej niż wynosi średnia, zarabiają o ok. 16 tysięcy dolarów więcej, niże kobiety o normalnej wadze. Natomiast kobiety, które ważą o ok. 12 kg powyżej średniej, zarabiają o ok. 14 tysięcy dolarów mniej niż kobiety o normalnej wadze. Takie różnice nie wystąpiły u mężczyzn.

Reporterka "Faktów" Magda Łucyan w swoim materiale przybliżyła skalę problemu, jakim jest otyłość wśród coraz większej liczby Polaków zarówno starszych, jak i młodszych:

Otyłość w Polsce to coraz bardziej powszechne zjawisko
Otyłość w Polsce to coraz bardziej powszechne zjawiskoFakty TVN 24

Autor: AP/rp / Źródło: abcnews.go.com

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

IMGW wydał prognozę zagrożeń na kolejne dni. Wynika z niej, że pogoda w weekend będzie bliższa zimowej niż wiosennej. Miejscami spadnie śnieg, poza tym w wielu regionach kraju dokuczą przymrozki. W poniedziałek obejmą już one cały kraj.

Pogoda w weekend będzie bliższa zimowej. Spodziewamy się alertów przed śniegiem

Pogoda w weekend będzie bliższa zimowej. Spodziewamy się alertów przed śniegiem

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

W kwietniu pogoda jest bardzo zmienna - raz letnia, raz zimowa - o czym mogliśmy się przekonać w ostatnim czasie. Mamy za sobą letnią Wielkanoc, a teraz w części kraju spadł śnieg. W piątek rano biało było w Bukowinie Tatrzańskiej.

W Bukowinie Tatrzańskiej leży śnieg. "Na początku stycznia nie zaznałam takich widoków"

W Bukowinie Tatrzańskiej leży śnieg. "Na początku stycznia nie zaznałam takich widoków"

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Główne lotnisko w Dubaju zaczyna powoli wracać do pracy po zakłóceniach związanych z powodziami. Utrudnień doświadczyło i wciąż doświadcza wielu pasażerów. - Po dwudziestu siedmiu godzinach czekania na lotnisku linie proponują nam lot powrotny dopiero 23 kwietnia - przekazała w czwartek Polka znajdująca się na lotnisku.

"Chaos nie do opisania". Sytuacja na lotnisku w Dubaju

"Chaos nie do opisania". Sytuacja na lotnisku w Dubaju

Źródło:
Reuters, PAP

Pogoda na dziś. Piątek 19.04 przyniesie nam pochmurną, chłodną i wilgotną aurę. Lokalnie spodziewane są opady deszczu, a temperatura nie przekroczy 10 stopni Celsjusza. Warunki biometeorologiczne okażą się niekorzystne.

Pogoda na dziś - piątek 19.04. Tuż przed weekendem zachmurzone niebo i niekorzystny biomet

Pogoda na dziś - piątek 19.04. Tuż przed weekendem zachmurzone niebo i niekorzystny biomet

Źródło:
tvnmeteo.pl

Porzucone samochody, zalane drogi, sklepy z opróżnionymi półkami - tak wyglądał Dubaj w czwartek, dwa dni po obfitych opadach deszczu, które sparaliżowały pustynną metropolię. Wciąż występowały również utrudnienia na międzynarodowym lotnisku w Dubaju. W relacjach świadków szczególnie podkreślana była niezwykła gwałtowność zjawiska.

"Inwazja kosmitów", "apokalipsa". Krajobraz Dubaju po najgorszej burzy od dekad

"Inwazja kosmitów", "apokalipsa". Krajobraz Dubaju po najgorszej burzy od dekad

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, The Guardian, CNN, BBC

Po gorącym, wręcz letnim początku kwietnia przeżywamy bolesne ochłodzenie. Jaka będzie druga połowa kwietnia i co pokazuje prognoza pogody na majówkę 2024? Najświeższe wyliczenia modeli meteorologicznych przejrzała nasza synoptyk Arleta Unton-Pyziołek.

Pogoda na majówkę 2024. "Widać światełko w tunelu"

Pogoda na majówkę 2024. "Widać światełko w tunelu"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Największy i najbardziej zaawansowany polski satelita zostanie w tym roku wyniesiony na orbitę okołoziemską. Technologia wykorzystana do jego budowy w przyszłości może zostać użyta także podczas misji w stronę Srebrnego Globu. Reporter TVN24 BiS Hubert Kijek był jedną z pierwszych osób, która miała okazję zobaczyć ten wyjątkowy sprzęt na żywo i porozmawiać z jego twórcami.

To najbardziej zaawansowany polski satelita. Zobacz go z bliska

To najbardziej zaawansowany polski satelita. Zobacz go z bliska

Źródło:
TVN24, PAP

Co najmniej 12 osób odniosło rany w wyniku trzęsienia ziemi, które w czwartkową noc nawiedziło Japonię. Wstrząsy o magnitudzie 6,6 spowodowały uszkodzenia budynków i dróg oraz przerwy w dostawie wody. Epicentrum zjawiska znajdowało się w strefie, która z uwagi na aktywność sejsmiczną znajduje się pod baczną obserwacją.

12 osób rannych po silnym trzęsieniu ziemi. "Uniknęliśmy najgorszego"

12 osób rannych po silnym trzęsieniu ziemi. "Uniknęliśmy najgorszego"

Źródło:
Kyodo News, NHK

Kolejne dni przyniosą nam wiele niespokojnych chwil w pogodzie. Wiry niżowe będą wysyłały w naszą stronę kolejne fronty atmosferyczne, przynoszące ze sobą chmury, deszcz, a lokalnie nawet opady śniegu. Nocami temperatura przy gruncie spadnie do zaledwie -5 stopni Celsjusza.

Wiry niżowe sprawią, że w weekend miejscami sypnie śniegiem

Wiry niżowe sprawią, że w weekend miejscami sypnie śniegiem

Źródło:
tvnmeteo.pl

Nieproszony gość spowodował wstrzymanie odjazdu i aż 17-minutowe opóźnienie superszybkiego pociągu Shinkansen w Japonii. Pasażer zgłosił, że 40-centymetrowy wąż pełza między siedzeniami jednego z wagonów. Uznano za konieczne podstawienie innego składu.

40-centymetrowy wąż zatrzymał superszybki pociąg. Aż 17 minut opóźnienia najbardziej punktualnej kolei

40-centymetrowy wąż zatrzymał superszybki pociąg. Aż 17 minut opóźnienia najbardziej punktualnej kolei

Źródło:
CNN, Japan Times

Nagłe opady deszczu i krupy śnieżnej nawiedziły w czwartek Poznań, czego na własnej skórze doświadczył reporter TVN24 Aleksander Przybylski. Jak wyjaśniła synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek, nad Polską przechodziła wtedy masa zimnego, niestabilnego powietrza, która napędzała te pogodowe zmiany.

Na reportera TVN24 spadła krupa śnieżna

Na reportera TVN24 spadła krupa śnieżna

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Intensywne opady deszczu sparaliżowały Zjednoczone Emiraty Arabskie. W Dubaju, gdzie doszło do gwałtownej powodzi błyskawicznej, w 12 godzin spadło tyle deszczu, ile zwykle jest notowane przez rok. Czy zasiewanie chmur w ZEA, regularnie stosowane do modyfikacji pogody w tym kraju, mogło przyczynić się do tak katastrofalnej sytuacji?

Powódź błyskawiczna w Dubaju. Pytania o sztuczny deszcz

Powódź błyskawiczna w Dubaju. Pytania o sztuczny deszcz

Źródło:
Bloomberg, CNBC, WIRED, PAP, Reuters, AFP, tvnmeteo.pl

Słonica o imieniu Viola uciekła we wtorek z wędrownego cyrku odwiedzającego miasto Butte w stanie Montana. "Spacerowała sobie ulicą, pokonała jedną lub dwie przecznice" - informował szeryf.

Słonica uciekła z cyrku i chodziła po ulicy. Nagranie

Słonica uciekła z cyrku i chodziła po ulicy. Nagranie

Źródło:
Reuters

Potężna ulewa nawiedziła Dubaj i spowodowała, że zalane zostały drogi, metro i lotnisko. O sytuacji w największym mieście Zjednoczonych Emiratów Arabskich opowiadali Polacy.

"Zamknięte są szkoły, biura". Relacje Polaków z zalanego Dubaju

"Zamknięte są szkoły, biura". Relacje Polaków z zalanego Dubaju

Źródło:
Kontakt 24, Reuters

Doszło do kolejnej erupcji wulkanu Ruang położonego na indonezyjskiej wyspie o takiej samej nazwie. Władze wydały ostrzeżenie przed tsunami. Zamknięto też międzynarodowe lotnisko w mieście Manado.

Przez erupcję wulkanu zamknięto lotnisko. "Musimy zachować czujność"

Przez erupcję wulkanu zamknięto lotnisko. "Musimy zachować czujność"

Źródło:
Reuters, PAP, CNN

Zjednoczone Emiraty Arabskie nawiedziła potężna ulewa. Ulice w Dubaju zamieniły się w rwące potoki. Dubajska policja uratowała kota, który kurczowo trzymał się łapami klamki zalanego samochodu.

Kot trzymał się klamki auta. Nagranie z zalanego Dubaju

Kot trzymał się klamki auta. Nagranie z zalanego Dubaju

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Na terenie jednej z posiadłości w mieście Wagga Wagga w Australii w wyschniętym potoku znaleziono ponad 500 martwych koni. Władze stanu Nowa Południowa Walia i lokalna policja wszczęły szeroko zakrojone śledztwo - podały lokalne media.

Ponad 500 martwych koni. Znaleziono je w wyschniętym potoku

Ponad 500 martwych koni. Znaleziono je w wyschniętym potoku

Źródło:
ABC, PAP, The Guardian

Chociaż mamy połowę kwietnia, to w polskich lasach pojawiły się już grzyby. I to takie, których występowanie przypada zwykle na początek maja. - Wegetacja rozpoczęła się już trzy-cztery tygodnie wcześniej niż zwykle - przekazał w rozmowie z tvnmeteo.pl Wiesław Kamiński, grzyboznawca. Jakie grzyby można już spotkać?

"Jeszcze nie było takiej sytuacji, żeby sezon wiosennych grzybów zaczął się tak wcześnie"

"Jeszcze nie było takiej sytuacji, żeby sezon wiosennych grzybów zaczął się tak wcześnie"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Sytuacja powodziowa w Rosji i Kazachstanie jest bardzo trudna. Poziom wody w rzekach cały czas rośnie. Ewakuowano łączne 200 tysięcy osób. Żywioł zniszczył tysiące domów.

Ewakuowano 200 tysięcy osób. "Natychmiast udajcie się w bezpieczne miejsca"

Ewakuowano 200 tysięcy osób. "Natychmiast udajcie się w bezpieczne miejsca"

Źródło:
Reuters

Największe od 75 lat opady deszczu nawiedziły Zjednoczone Emiraty Arabskie. - Woda na największej ulicy miała ponad metr głębokości, na 11 godzin utknąłem w samochodzie obok setek innych kierowców - powiedział Samir Saleh Din, mieszkaniec Dubaju.

Powodzie w Dubaju. "Chciałem kupić coś do jedzenia, wróciłem do domu dopiero następnego dnia"

Powodzie w Dubaju. "Chciałem kupić coś do jedzenia, wróciłem do domu dopiero następnego dnia"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl, PAP

Ciepły początek kwietnia spowodował, że na tatrzańskich szlakach możemy natknąć się na jedyny jadowity gatunek węża w Polsce, czyli żmiję zygzakowatą. Jad może być niebezpieczny dla dzieci, osób starszych lub uczulonych, dlatego kiedy dojdzie do ukąszenia, zawsze należy zadzwonić po pomoc.

Żmije zygzakowate. "Gdy je zobaczymy, oddalmy się, pozostawiając je w spokoju"

Żmije zygzakowate. "Gdy je zobaczymy, oddalmy się, pozostawiając je w spokoju"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Po wyjątkowo ciepłym początku kwietnia do Polski powróciła zimowa aura. Śnieg spadł we wtorek rano na północy kraju. Ochłodzenie może trwać nawet do końca kwietnia.

Załamanie pogody. Wróciły opady śniegu

Załamanie pogody. Wróciły opady śniegu

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24, TVN24

W samolot Polskich Linii Lotniczych LOT nad Szczecinem uderzył piorun. Maszyna musiała zawrócić do Warszawy.

Piorun uderzył w samolot LOT

Piorun uderzył w samolot LOT

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pożar wybuchł w zoo w Eupatorii w nocy z poniedziałku na wtorek. Ogród zoologiczny położony jest na anektowanym przez Rosję ukraińskim Krymie. Jak podał portal Krym.Realii, tamtejsza filia Radia Swoboda, w wyniku żywiołu zginęło ponad 200 zwierząt.

Pożar w zoo na Krymie. Zginęło ponad 200 zwierząt

Pożar w zoo na Krymie. Zginęło ponad 200 zwierząt

Źródło:
PAP, novinite.com, Krym.Realii

Co najmniej 19 osób zginęło w wyniku gwałtownych powodzi w Omanie. Większość ofiar to dzieci - podał w poniedziałek dziennik "Times of Oman", powołując się dane władz w Maskacie. Ewakuowano ponad tysiąc osób ze szkół.

Kataklizm w Omanie. Nie żyje 19 osób, większość to dzieci

Kataklizm w Omanie. Nie żyje 19 osób, większość to dzieci

Źródło:
PAP, Reuters, "Times of Oman"

Kawałek metalu, który 8 marca spadł na dom Alejandra Otero w Naples na Florydzie, pochodził z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) – potwierdziła w poniedziałek NASA. Obiekt uszkodził dach budynku i przebił się przez jego dwa piętra. 

Kawałek metalu przebił dwa piętra domu. NASA ujawnia, skąd pochodzi kosmiczny śmieć 

Kawałek metalu przebił dwa piętra domu. NASA ujawnia, skąd pochodzi kosmiczny śmieć 

Źródło:
ABC News, TVN24.pl

Ląduje w filiżance wielu z nas każdego dnia, a niektórzy nie wyobrażają sobie bez niej poranka. Badacze z Uniwersytetu w Buffalo, którzy przyjrzeli się przeszłości kawy, ustalili właśnie, że jej najpopularniejszy gatunek zaczął pojawiać się na pierwszych krzewach już ponad pół miliona lat temu.

Naukowcy obliczyli, ile lat ma najpopularniejsza kawa na świecie

Naukowcy obliczyli, ile lat ma najpopularniejsza kawa na świecie

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Rozpoczęło się czwarte światowe blaknięcie raf koralowych. Jak potwierdzili badacze z amerykańskiej Narodowej Służby Oceaniczno-Atmosferycznej, doszło do niego w ponad połowie wodnych ekosystemów. Chociaż proces ten do tej pory był odwracalny, naukowcy obawiają się, że tym razem stracimy wiele raf.

Rafy koralowe blakną przez stres cieplny. "Przekroczyliśmy punkt krytyczny"

Rafy koralowe blakną przez stres cieplny. "Przekroczyliśmy punkt krytyczny"

Źródło:
Reuters, NOAA

Nowy gatunek mrówki, nazwany na cześć Lorda Voldemorta, czarnego charakteru z serii "Harry Potter", został odkryty w Australii. Jak tłumaczyli badacze, którzy wpadli na jego ślad, owad ma sporo wspólnego z Mrocznym Panem - ma smukłe i wydłużone ciało, a swoje dnie spędza w ciemnościach.

Oto mrówka Lorda Voldemorta. "Przerażający łowca w ciemności"

Oto mrówka Lorda Voldemorta. "Przerażający łowca w ciemności"

Źródło:
University of Western Australia

Charakterystyczny ślad na powierzchni Plutona przypominający serce najprawdopodobniej powstał w wyniku zderzenia z innym ciałem niebieskim. Doszło do niego, gdy karłowata planeta była jeszcze młoda. Nietypowy sposób kolizji wyjaśnia zarówno kształt, jak i na pozór niemożliwe położenie struktury.

Naukowcy rozwiązali tajemnicę serca na Plutonie

Naukowcy rozwiązali tajemnicę serca na Plutonie

Źródło:
The University of Arizona

Nawałnice nawiedziły w weekend Pakistan. Jak przekazały lokalne władze, gwałtowna aura przyczyniła się do śmierci ponad 40 osób. Ponad połowa z nich zginęła w wyniku rażenia piorunem. W południowo-zachodnich częściach kraju wprowadzono stan wyjątkowy.

W trzy dni w wyniku rażenia piorunem zmarło prawie 30 osób

W trzy dni w wyniku rażenia piorunem zmarło prawie 30 osób

Źródło:
PAP, Times of India

Kazachstan zmaga się z największą od 80 lat powodzią. Żywioł pustoszy ogromne obszary kraju, niesie ze sobą także ryzyko rozprzestrzenienia się niebezpiecznych chorób zakaźnych, między innymi wąglika. Dzieje się tak dlatego, że woda podmywa miejsca, w których składowane były szczątki zabitych i chorych zwierząt - podał w poniedziałek portal spik.kz.

Wody powodziowe podmywają siedliska wąglika

Wody powodziowe podmywają siedliska wąglika

Źródło:
PAP, spik.kz, tass.com, kt.kz

Ochłodzenie odczujemy zaraz po weekendzie, ale najzimniej będzie nieco później. Czy w najbliższym czasie możemy liczyć na powrót ciepła? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nadciąga zimno, jakiego dawno nie widzieliśmy

Pogoda na 16 dni: nadciąga zimno, jakiego dawno nie widzieliśmy

Źródło:
tvnmeteo.pl