Informacje
 • Olej kokosowy to "czysta trucizna".
  Lepiej go nie nadużywać

  23-08-2018 13:09 Zawiera dużo tłuszczów nasyconych
  Dietetyk Anna Jelonek o diecie paleo Foto: pixabay.com | Video: DDTVN, x-news

  Zła informacja dla entuzjastów oleju kokosowego. Jak pokazują badania, spożywanie go w dużych ilościach może być niekorzystne dla naszego układu krążenia. Karin Michels, epidemiolog z Harvard T.H. Chan School of Public Health nazywa go "jedną z najgorszych rzeczy, jaką można zjeść" oraz "czystą trucizną".

  Od lat olej kokosowy jest uznawany przez popularyzatorów zdrowego odżywiania za coś w rodzaju panaceum: od zniszczonych włosów, przez otyłość, po hemoroidy. Jak dowodzi jednak profesor z Uniwersytetu Harvarda, lepiej go nie nadużywać.

  "Czysta trucizna"

  Karin Michels, epidemiolog z Harvard T.H. Chan School of Public Health nazywa go "jedną z najgorszych rzeczy, jaką można zjeść" oraz "czystą trucizną". Michels argumentuje swoje obawy co do prozdrowotnych właściwości oleju kokosowego jego wysoką zawartością tłuszczów nasyconych.

  Znane są one naukowcom z tego, że powodują wzrost cholesterolu LDL, zwanego też "złym cholesterolem". Jest on odpowiedzialny jest za wiele chorób układu krążenia. Olej kokosowy zawiera ponad 80 procent tego rodzaju tłuszczu. To dwa razy więcej niż w smalcu i o 60 procent więcej niż w wołowinie.

  Podobnego zdania są także badacze z Brytyjskiej Fundacji Żywienia. "Olej kokosowy może być spożywany, jednak jego wysoka zawartość tłuszczów nasyconych powoduje, że można go stosować tylko w niewielkich ilościach, jako część zbilansowanej diety. Do tej pory nie ma jasnych naukowych dowodów na to, że jego spożywanie może mieć jakiekolwiek korzystny wpływ na nasze zdrowie" - napisano w raporcie.

  Oliwa i olej słonecznikowy

  - Spekulowano, że tłuszcze nasycone znajdujące się w oleju kokosowym mogą być dla nas zdrowsze niż inne tłuszcze nasycone, ale jak na razie nie ma rzetelnych badań naukowych, które mogłyby to jednoznacznie stwierdzić - powiedziała Victoria Taylor, główna dietetyk z British Heart Foundation.

  Czym go zastąpić? Najlepsze będą oleje roślinne takie jak oliwa czy olej słonecznikowy. Pomagają one obniżyć poziom złego cholesterolu.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • tłuszcze niezdrowe
  A co z smalcem gęsim? Czy naprawdę taki zdrowy?
  ~monarosa /2018-08-27 16:39
 • a
  Jest to ich opinia czy wyniki badań?
  ~aco /2018-08-23 14:28

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorące powietrze z Afryki jest już w drodze do Polski....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....