Informacje
 • Koronawirus w Chinach.
  Tak zbudowali szpital w 10 dni

  04-02-2020 11:35 Kolejny jest w trakcie budowy

  Pierwszych 50 zakażonych koronawirusem pacjentów trafiło do szpitala Huoshenshan we wtorek rano. Placówka powstała w ekspresowym tempie w mieście Wuhan, które jest epicentrum epidemii. Na trwającym pół minuty nagraniu widać, jak powstawał szpital.

  Pierwsze maszyny wjechały na teren budowy 23 stycznia. Budynek powstał w dystrykcie Caidian, na zachodnich przedmieściach miasta. Szpital Huoshenshan wyposażony jest w 1000 łóżek. Znajduje się w nim 19 oddziałów - w tym oddział dla pacjentów w stanie krytycznym. Szpital zajmuje powierzchnię 60 tysięcy metrów kwadratowych.

  W placówce osoby zakażone koronawirusem 2019-nCoV leczyć będzie zespół 1,4 tys. pracowników medycznych z Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (ALW) - przekazała państwowa agencja Xinhua.

  W ekspresowym tempie

  Jak informuje AP, w budowie szpitala Huoshenshan w Wuhanie brało udział około 7000 robotników - cieśli, hydraulików, elektryków i innych specjalistów. Po spełnieniu swojej funkcji placówka ma zostać zburzona.

  Szpital powstał na wzór placówki medycznej wybudowanej w 2003 roku, kiedy Chiny zmagały się z epidemią SARS - zespołu ciężkiej ostrej niewydolności oddechowej. W Pekinie wybudowano wówczas w ekspresowym tempie tymczasowe centrum medyczne Xiaotangshan. Budowa zajęła niespełna tydzień, a konstrukcja opierała się na wykorzystaniu niewielkich mobilnych domów, ustawionych w rzędach. Tym razem było podobnie.

  Chiny potrafią w rekordowym tempie postawić tak monumentalne budowle - twierdzi w rozmowie z BBC Yanzhong Huang z amerykańskiej organizacji non-profit Council on Foreign Relations.
  Tłumaczy, że podobnie jak szpital w Pekinie, tak ten w Wuhan powstaje z przygotowanych wcześniej prefabrykatów.

  Drugi w budowie

  Drugi szpital dla zakażonych koronawirusem - Leishenshan - jest w trakcie budowy. Łącznie obie placówki mają pomieścić 2600 zakażonych.

  Według państwowej agencji Xinhua, służby medyczne w Wuhanie przekształcają w tymczasowe szpitale również centrum sportowe Hongshan, międzynarodowe centrum konferencyjne i wystawiennicze w Wuhanie, a także jedno z centrów kulturalnych. W sumie mają one przyjąć 3400 pacjentów.

  Akcja przystosowywania budynków zaczęła się w poniedziałek, a we wtorek rano wstawiono już setki łóżek - podała chińska agencja prasowa.

  Aby powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa, chińskie władze objęły Wuhan i kilkanaście innych miast w prowincji Hubei kwarantanną. Ograniczenia przemieszczania się wprowadziły również władze leżącego setki kilometrów od Wuhanu miasta Wenzhou w prowincji Zhejiang.

  Liczba zakażonych rośnie

  W Chinach potwierdzono do tej pory ponad 20 tysięcy zakażeń nowym koronawirusem, a 426 osób zmarło. W samym Wuhanie wirusa wykryto już u 6384 osób i odnotowano 313 zgonów. Zaledwie w ciągu jednej doby we wtorek w Wuhanie potwierdzono 1242 zakażenia.

  Uważa się, że z powodu przeciążenia szpitali i niedostatku sprzętu wiele osób w Wuhanie mogło wciąż nie zostać przebadanych, nawet jeśli zachorowały.

  Eksperci z Uniwersytetu Hongkońskiego (HKU) oceniali niedawno, że 25 stycznia w mieście mogło już być zakażonych nawet ponad 75 tysięcy osób.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • szpitale.
  Co za pospiech chyba byli przygotowani juz ze cos nie tak bedzie,cos tu smierdzi tyle ludzi i nic winnego brak.
  ~mumia /2020-02-04 14:57

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem niżu Friedrich znad Rosji i związanego z nim frontu atmo...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...