Informacje
 • Jesz sporo jabłek, pijesz dużo herbaty? Obniżasz ciśnienie krwi

  29-10-2020 07:36 Wpływ flawanoli
  Czym są flawanole? Foto: Shutterstock | Video: pixabay.com/Shutterstock

  Zawarte w jabłkach, jagodach czy herbacie flawanole wpływają na ciśnienie krwi. Naukowcy z Wielkiej Brytanii wykazali, że osoby spożywające większą ilość tych substancji mają je niższe.

  Według nowych badań, osoby, które stosują dietę bogatą we flawanole - znajdujące się między innymi w jagodach, herbacie i jabłkach - mają zwykle niższe ciśnienie krwi.

  Naukowcy z Wielkiej Brytanii zbadali dietę ponad 25 tysięcy mieszkańców i porównali ich dietę z ciśnieniem krwi, które jest czynnikiem ryzyka chorób układu krążenia. To pierwsze badanie, w którym obiektywnie mierzono spożycie związku za pomocą biomarkerów znalezionych w moczu.

  Większość prowadzonych wcześniej badań opierała się na prowadzeniu dzienników żywieniowych przez uczestników. Jednak jak wynika z badania opublikowanego w czasopiśmie naukowym "Scientific Reports", technika ta często okazywała się wadliwa z powodu tendencji do zaniżania ilości spożywanych białek i cukru.

  Co więcej, ilość flawanoli w niektórych produktach spożywczych mogła się znacznie różnić. Na przykład ilość znajdująca się w herbacie (a więc jednym z głównych napojów spożywanych w Wielkiej Brytanii) waha się od 10 miligramów do 330 miligramów na 100 gramów naparu.

  "Wysokiej jakości badanie"

  Flawanole są podgrupą flawonoidów - organicznych związków chemicznych zawartych w roślinach, które pełnią funkcje barwników czy przeciwutleniaczy. Znajdują się w produktach spożywczych, takich jak herbata (głównie zielona, ​​ale także czarna) oraz owoce (jabłka, gruszki i jagody). Nie należy ich mylić z grupą flawonoli (różnią się brakiem grupy C=O na czwartym atomie węgla).

  - To ważne, wysokiej jakości badanie niektórych fizjologicznych skutków dietetycznych flawonoidów przeprowadzone w dużej populacji Wielkiej Brytanii - powiedział Ian Johnson, badacz żywienia i stypendysta z Instytutu Quadram w Wielkiej Brytanii, zajmującego się badaniami żywności i zdrowia. Johnson nie był zaangażowany w badania. - Znaczenie badania polega na zastosowaniu obiektywnych, mierzalnych biomarkerów spożycia flawanoli, w przeciwieństwie do szacunków z konieczności nieprecyzyjnych miar spożycia i składu żywności - powiedział.

  Stosując to podejście, autorzy byli w stanie wykazać, że u osób, które spożywały więcej flawanoli ciśnienie krwi było niższe niż u tych, którzy spożywali ich mniej. Różnica ta wahała się od 2 do 4 milimetra słupa rtęci.

  Zdaniem Johnsona to "stosunkowo niewiele". Jednak badanie wykazało także, że jest to porównywalne ze zmianami ciśnienia krwi obserwowanymi u osób stosujących dietę śródziemnomorską lub dietę DASH.

  Wpływ Flawanoli na zawał serca i udar

  Naukowcy nie mogli stwierdzić jednak wpływu spożycia flawanoli na ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, takich jak zawał serca i udar, a tym bardziej na zwiększoną śmiertelność wynikającą z tego typu przyczyn.

  - W przeciwieństwie do danych żywieniowych podawanych przez samych uczestników, biomarkery żywieniowe mogą uwzględniać ogromną zmienność składu żywności. Dlatego możemy z całą pewnością przypisać zaobserwowane skojarzenia ze spożyciem flawanoli - powiedział Gunter Kuhnle, profesor na wydziale żywności Uniwersytetu w Reading, który kierował badaniem.

  W analizie stwierdzono, że konieczne będą kolejne badania na większą skalę, aby potwierdzić wyniki obserwacji, że ciśnienie krwi można wyjaśnić różnicami w spożyciu flawanoli.

  W roślinach związki te działają głównie w celu ochrony rośliny przed drapieżnikami lub szkodnikami. Kuhnle powiedział, że dla ludzi wiele z tych związków ma działanie biologiczne. Jednak ich dokładny mechanizm nie jest znany.

  - Herbata, jabłka, jagody, orzechy i wiele innych produktów pochodzenia roślinnego zawierają flawanole i są to bioaktywne składniki żywności, o których wiadomo, że są związane z mniejszymi czynnikami ryzyka chorób układu krążenia - podsumowała Ada Garcia, starszy wykładowca żywienia zdrowia publicznego na Uniwersytecie w Glasgow, niezaangażowana w badania. - Inwestowanie w badania, które zapewniają lepsze szacunki spożycia diety, takie jak zastępcze biomarkery stosowane w tym badaniu, to wielki krok naprzód w kierunku lepszego zrozumienia zależności między dietą a chorobami - dodała.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem niżu Friedrich znad Rosji i związanego z nim frontu atmo...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...