Informacje
 • "Fotelowo-łóżkowy tryb życia jest bardzo niebezpieczny dla naszego organizmu"

  09-09-2018 11:40 Eksperci o ruchu
  Aktywność fizyczna poprawia kondycję układu krążenia Foto: Shutterstock | Video: TVN24

  Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzega przed brakiem aktywności fizycznej. - Ruch jest bardzo ważnym elementem profilaktyki kardiologicznej - opowiadał we "Wstajesz i weekend" w TVN24 kardiolog Piotr Gryglas.

  - Ponad jedna czwarta ludzkości jest niewystarczająco aktywna fizycznie, a kobiety ruszają się mniej niż mężczyźni - mówiła doktor Regina Guthlold, współautorka raportu Światowej Organizacji Zdrowia. Według raportu największą aktywność fizyczną wykazują biedniejsze kraje.

  W czołówce najmniej "ruchliwych" narodów znajdują się Brytyjczycy, Amerykanie, a Polska po środku. Jednak najgorzej jest w Arabii Saudyjskiej i Kuwejcie. - Mówi się, że siedzenie jest nowym paleniem. To, że siedzimy osiem godzin w pracy przed komputerem zmniejsza nasze szanse na długie i zdrowe życie - mówiła "Faktom TVN" doktor Anna Plucik-Mrożek, lekarz specjalista od chorób wewnętrznych.

  Aktywność fizyczna = długowieczność

  Wtórował jej kardiolog Piotr Gryglas.

  - Nicnierobienie, czyli ten fotelowo-łóżkowy tryb życia, jest bardzo niebezpieczne dla naszego organizmu - opowiadał Gryglas.

  Podkreślił, że nie istnieje tabletka, która zastąpiłaby ruch.

  - Ruch jest bardzo ważnym elementem profilaktyki kardiologicznej i zdecydowanie wydłuża życie. Osoby, które się nie ruszają, żyją średnio 10-20 lat krócej - zaznaczył lekarz.

  Gryglas dodał, że osoby po 90. roku życia to osoby szczupłe, które całe życie się ruszają, pracują fizycznie albo uprawiają sport. Dlatego są długowieczne.

  Według Gryglasa każda forma ruchu jest dobra dla naszego organizmu. Ale warto zaznaczyć, że aktywność fizyczna, która rozpędza nasze serce do 120 uderzeń na minutę, trwająca 30 minut dziennie, ma niezwykle korzystny wpływa na profilaktykę naszego układu krążenia. Dotyczy to zarówno osób zdrowych, jak i chorych.

  Ruch w pracy

  - Żeby być w dobrej formie, cieszyć się dobrym zdrowiem, wcale nie trzeba spędzać wielu godzin na siłowni, wylewać siódmych potów - opowiadała Agata Dąbrowska, dietetyczka i trenerka personalna. - Wystarczy zamienić windę na schody, na zakupy do sklepu zamiast samochodem można wybrać się pieszo - dodała.

  Posłuchaj całej rozmowy z Agatą Dąbrowską i Piotrem Grylasem:

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Najlepiej enig
  w ogóle nie wysiadać z samochodu, znam takich którzy na spacer 700m nie przyjdą do mnie tylko muszą jechać, nawet do kiosku po gazetę. Nie powiesz chyba że gazeta jest ciężka. To jest lenistwo , to sie nazywa lenistwo i wygodnictwo. Niektórzy dziwią się ze dobrze wyglądam na swoj wiek. Nigdy nie używam samochodu do dystansów około 3- km.Za dużo jemy a za mało sie ruszamy. człowiek nie jest stworzony do siedzenia . Tyle w temacie
  ~anatomia /2018-09-10 21:04
 • pieszo
  pieszo do sklepu,a potem targaj to wszystko do domu po schodach - zdrowo jak nic, szczegolnie dla stawow i sciegien!
  enig /2018-09-10 11:43
 • Ruchy
  Tenis
  ~lacek /2018-09-10 08:23

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem niżu Friedrich znad Rosji i związanego z nim frontu atmo...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...