Informacje
 • Złoto spowoduje, że protezy będą czułe na dotyk, wilgoć i temperaturę

  10-07-2013 07:13 Specjalna powłoka pozwoli odczuwać wilgoć, dotyk i temperaturę

  Współczesne protezy są coraz bardziej zaawansowane. To zdecydowanie pomaga osobom kalekim odzyskać sprawność po nieszczęśliwym wypadku. Izraelscy naukowcy postanowili pójść jeszcze dalej i stworzyli powłokę, która może przywrócić czucie w sztucznej kończynie.

  Najnowsza technologia polega na wykorzystaniu nanocząstek złota o średnicy 5-8 nanometrów. Są połączone tak zwanymi ligandami - swoistym chemicznym spoiwem dla tak drobnych cząsteczek.

  W tym przypadku są to ligandy żywicy, dzięki którym zachowano elastyczność materiału. Artykuł o wynalazku opublikowano w "ACS Applied Materials & Interfaces".

  Nowa nadzieja w nanotechnologii

  Osiągnięcie naukowców pod kierownictwem Hossama Haicka jest nadzieją dla wszystkich ofiar wypadków, które utraciły kończyny lub fragmenty skóry. W przypadku protez ułatwiłoby to codzienne funkcjonowanie poszkodowanym. Dla ofiar poparzeń z kolei jest to szansa na zastępczą skórę, jeśli przeszczep nie jest możliwy.

  Specjalna powłoka może być także używana jako warstwa ochronna. Mogłaby umożliwić pracę z niebezpiecznymi substancjami, jeśli zostanie odpowiednio wzmocniona.

  Zespół pod kierownictwem profesora Hossama Haicka to studenci z Instytutu Technicznego (Technion) w Izraelu - Meital Segev-bar i Gregory Szuster, oraz Avigail Landman i Maayan Nir-Shapira, studenci studiów licencjackich na wydziale Inżynierii Chemicznej. Cały zespół zwraca uwagę na to, że czułość sensorów ich wynalazku można regulować poprzez grubość nanowarstwy, a czujniki wymagają bardzo słabego napięcia, niegroźnego dla organizmu.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Kolejna już tej wiosny wizyta zimna z północy zacznie się w świąteczny poniedzia...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...