Informacje
 • Ziemia coraz bardziej zielona przez nadmiar CO2

  30-04-2016 10:15 Rosliny wykorzystują go do wzrostu

  Zmiany w zazielenieniu Ziemi

  NASA

  Nadmiar dwutlenku węgla w atmosferze tworzy zieloną planetę, pokazuje nowe badanie NASA. Obszary, które do niedawna pokryte były lodem, jałową ziemią lub piachem teraz mogą pochwalić się bujną roślinnością.

  Liściaste krzewy i drzewa stanowią 32 proc. powierzchni Ziemi. Wykorzystują dwutlenek węgla i światło słoneczne do wzrostu w procesie fotosyntezy. A ponieważ dwutlenku węgla produkujemy coraz więcej, to i roślin przybywa w bardzo szybkim tempie, twierdzą naukowcy.

  Liczne badania wykazały, że rocznie wytwarzamy 10 mln ton dwutlenku węgla. Połowa tej ilości przechowywana jest w roślinach. Doskonale widać to w danych satelitarnych z ostatnich lat.

  Naukowcy z NASA przeanalizowali informacje uzyskane ze spektoradiometrów MODIS i AVHRR. Następnie stworzyli modele matematyczne i symulacje komputerowe w celu wyizolowania zmiennych (takich jak dwutlenek węgla, azot, temperatura powierzchni lądu, opady, promieniowanie słoneczne itp.) i sprawdzenia jak każda z nich wpływa na zalesienie.

  Okazało się, że w aż 70 procentach stężenie dwutlenku węgla w atmosferze wpływa na zazielenienie naszej planety.

  - Drugim najważniejszym czynnikiem jest azot, i stanowi 9 procent - mówi współautor badania dr Ranga Myneni, z Uniwersytetu Bostońskiego.


  Druga strona medalu

  Naukowcy podkreślają, że nie możemy zapominać o negatywnych skutkach nadmiernej emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Przynosi ona więcej szkody niż pożytku, jak: globalne ocieplenie, topnienie lodowców, podnoszenie się poziomu morza i coraz bardziej niebezpieczna pogoda w różnych miejscach na świecie (potężne ulewy, silne cyklony i tornada).

  Eksperci donoszą tez, że akumulacja CO2 może być tymczasowa.

  - Badania wykazały, że rośliny aklimatyzują się lub dopasowują do rosnącego stężenia dwutlenku węgla, więc efekt nawożenia zmniejsza się w czasie - mówi prof. Philippe Ciais, dyrektor Pracowni Klimatu i Nauk o Środowisku w Gif-sur-Yvette we Francji.

  Ponadto skutki rosnącego zazielenienia mogą mieć długoterminowe, nieprzewidywalne konsekwencje, twierdzą naukowcy.

  - Takie radykalne zazieleniania ma zdolność do zasadniczej zmiany obiegu wody i węgla w systemie klimatycznym - podnosi główny autor badań NASA Zaichun Zhu z Uniwersytetu Pekińskiego.


Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Zanieczyszczenia
  Emisja gazow cieplarnianych jest na Świecie ogromna i niepokojaca!!! Lodowce topnieją, poziom oceanow sie podnosci, powietrze (nawet w wysokich partiach gor nieopodal Chin) jest coraz gorsze. Niemniej jak nawet u nas chce sie wskrzeszac nierentowne górnictwo a po jezdniach pelno samochodow nie spełniających norm emisji spalin...
  ~BikPum /2016-05-01 18:33
 • Hehe
  No to chyba dobrze. Zawsze to mniej głodu bo jest gdzie ziemie uprawiać.
  Piotru70 /2016-04-30 13:29
 • Więcej zieleni
  Więcej zieleni na Ziemi to chyba dobra wiadomość.
  Yaspi /2016-04-30 11:52
 • Złe czy dobre
  Przynosi ona więcej szkody niż pożytku, jak: globalne ocieplenie, topnienie lodowców, podnoszenie się poziomu morza i coraz bardziej niebezpieczna pogoda w różnych miejscach na świecie (potężne ulewy, silne cyklony i tornada).
  To są "złe" zjawiska tylko dla ludzi. Zalanie pewnych terenów z punktu wiodzenia planety nie ma znaczenia jak pojawią się nowe po cofnięciu lodowców. niebezpieczna pogoda to też raczej ludzki problem. Wyższa temperatura to żaden problem dla natury, zwiertzęta przemigrują a poza tym wymieranie jest naturalne. W czasach dinozaurów było duże wyższe stezenie CO2 wyzsza średnia temperatura io jakoś to planecie nie przeszkadzało. Węc może przestanmy piep..c że to zle dla Ziemi i powiedzmy wprost do zle dla ludzi i dlatego cos z tym trzeba zrobic
  ~Fakty /2016-04-30 11:39
 • UPS
  Wystarczy przypomnieć sobie proces fotosyntezy :). Ja tam naukowcem nie jestem ale jak jest dużo CO2 w akwarium to rośliny zdecydowanie lepiej rosną. Po to właśnie stosuje się suplementacje dwutlenkiem węgla :). Rozumiem że jak za dużo będzie roślin to też źle :) Bo ... nieprzewidywane konsekwencje :)
  ~Bez nicka /2016-04-30 11:28

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...