Informacje
 • Zielony promień uchwycony na Podkarpaciu.
  "Nie śniłem o tym w najpiękniejszych snach"

  16-02-2017 08:18 Zobacz niezwykłe zjawisko na zdjęciach Reportera 24

  Zielony promień nad zachodzącym słońcem

  Kontakt 24 / vitoos

  W przyrodzie występuje wiele niezwykłych zjawisk. Często zdarza się, że trwają zaledwie kilka chwil i bardzo trudno je zaobserwować. Jednemu z Reporterów 24 udało się "upolować" jedno z nich. Zarejestrował na zdjęciach niemal nieuchwytny zielony błysk.

  Zdjęcia zielonego promienia, zwanego też zielonym błyskiem (ang. green flash), dostaliśmy na Kontakt 24 od vitoosa. Internaucie udało się zarejestrować zjawisko na zdjęciach zachodzącego słońca. Reporter 24 wykonał je w środę na Podkarpaciu.

  - O sfotografowaniu zjawiska green flash nie śniłem nawet w najpiękniejszych snach. A tu zupełnie przypadkiem, dopiero po skopiowaniu zdjęć na komputer, okazało się, że mi się to udało - mówi Reporter 24 o nicku vitoos.

  Kiedy można zobaczyć?

  Zielony promień można zaobserwować jedynie przez krótką chwilę podczas zachodu oraz wschodu słońca. Tuż powyżej zachodzącego lub wschodzącego Słońca widać wtedy niewielki najczęściej zielony obszar. Zielony błysk może być obserwowany z każdej wysokości (nawet z samolotu) i na każdej szerokości geograficznej. Zazwyczaj zjawisko najłatwiej zobaczyć nad morzem i w miejscach, gdzie widoczny jest horyzont.

  Jak powstaje zielony promień

  Zjawisko można obserwować dzięki załamaniu światła w atmosferze. Światło załamuje się bardziej w znajdującym się niżej powietrzu o większej gęstości przez co ma dłuższą drogę do przebycia. Przez to światło, wpadając do atmosfery, ulega załamaniu. Gdy ciało niebieskie jest nisko nad horyzontem, następuje rozszczepienie światła.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Czyli ogólnie załamka...
  Zjawisko można obserwować dzięki załamaniu światła w atmosferze. Światło załamuje się bardziej w znajdującym się niżej powietrzu o większej gęstości przez co ma dłuższą drogę do przebycia. Przez to światło, wpadając do atmosfery, ulega załamaniu.
  ~Dude /2017-02-17 14:14
 • ...
  nad morzem to normalne zjawisko, prawie przy co drugim, co trzecim zachodzie...
  ~klm /2017-02-16 14:40
 • Trochę to słabo wygląda
  Ten promień z tego co ostatnio oglądałem zielony promień pojawia się tuż po tym jak tarcza słoneczna zajdzie za horyzont i jest wtedy naprawdę widoczny zielony rozbłysk a tu słońce jeszcze nie zaszło a kolor może być spowodowany sprzętem albo zanieczyszczeniem atmosfery . No i do obserwacji najlepszy jest płaski teren najlepiej morze . Tu bardziej wygląda to jak tzw. zielona obręcz
  ~niunios /2017-02-16 11:16
 • news
  ten "nius" zupełnie odmienił moje życie
  com /2017-02-16 10:44
 • Aberracja
  To wada obiektywu pogarszająca jakość odwzorowania - aberracja chromatyczna
  ~Fotomagik /2017-02-16 10:21

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem niżu Friedrich znad Rosji i związanego z nim frontu atmo...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...