Informacje
 • Zęby tej ryby są
  łudząco podobne do ludzkich

  27-02-2019 09:00 Przerażająca ryba z Amazonii
  Pstrąg tęczowy Foto: Maria Julia Candotti | Video: Mike Anderson, Zach Matthews, Mike Cline

  W amazońskiej dżungli można znaleźć wiele interesujących stworzeń. Jednym z nich jest prapłaziec, którego zęby są bardzo podobne do ludzkich.

  17 lutego rolnicy pracujący na polach ryżowych niedaleko San Javier w północno-wschodniej Argentynie znaleźli przerażającą rybę z zębami, które wyglądają jak ludzkie.

  Ryba z dżungli

  Tajemnicza ryba to prapłaziec nazywany też prapłetwcem południowoamerykańskim (łac. Lepidosiren paradoxa). To ryba słodkowodna, która zasiedla rzeki i rozlewiska Brazylii i Paragwaju. Występuje najczęściej w rejonie Basenu Amazonki. Prapłaziec osiąga do 125 centymetrów długości.

  U prapłaźców to samce opiekują się ikrą i potomstwem. U młodych po sześciu tygodniach od narodzin zanikają skrzela zewnętrzne.

  Dorosłe osobniki żywią się głównie roślinami i bezkręgowcami. Ryba ma garnitur niemalże ludzkich zębów, które służą jej do przegryzania kościstych ryb, małż, krewetek i ślimaków przed połknięciem. Prapłaziec, przystosowany do oddychania tlenem atmosferycznym, występuje bardzo blisko tafli wody, ale w okresach suszy potrafi zakopać się w błocie na głębokość 50 centymetrów, by nie wyschnąć.

  - Jest w stanie zostać tam od dwóch do trzech lat, bez potrzeby wychodzenia na powierzchnię - powiedział Pablo Scarabotti z National Institute of Lumnology of Conicet.

  Prapłaźce poławia się dla mięsa.Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Kolejna już tej wiosny wizyta zimna z północy zacznie się w świąteczny poniedzia...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...