Informacje
 • Zdjęcia Słońca wykonane przez teleskop na Hawajach. Najdokładniejsze w historii

  31-01-2020 12:55 Takich zdjęć świat jeszcze nie widział
  Aktywność na Słońcu Foto: NSO/NSF/AURA | Video: NASA

  Naukowcy za pomocą teleskopu solarnego Daniela K. Inouye na Hawajach wykonali zapierające dech w piersiach zdjęcia i nagrania powierzchni Słońca. To najwyższa rozdzielczość z dotychczas osiągniętych. Materiały mają pomóc specjalistom zrozumieć, jak gwiazda wpływa na Ziemię.

  Jak podaje amerykańska Narodowa Fundacja Nauki (NSF), aktywność słoneczna ma duży wpływ na to, co dzieje się na Ziemi. Może wpływać na loty samolotów, zaburzać komunikację satelitarną oraz uszkadzać linie energetyczne, powodując duże przerwy w dostawie prądu. Może też powodować problemy z dostępem do nawigacji satelitarnej GPS.

  Gwałtowne ruchy pompujące ciepło

  Przedstawiciele Fundacji odkryli zależności między gotującą się plazmą, która pokrywa Słońce. Plazma ulokowana jest w strukturach w kształcie komórek, każda z nich ma w rzeczywistości powierzchnię dwukrotnie większą niż Polska. Te struktury są odzwierciedleniem "gwałtownych ruchów, które transportują ciepło z jądra Słońca na jego powierzchnię".

  - Bardzo czekaliśmy na te zdjęcia i nagrania. Teraz możemy się nimi podzielić. W najbardziej dokładny sposób pokazują Słońce. Teleskop będzie mógł zlokalizować pola magnetyczne w koronie słonecznej, czyli tam, gdzie zachodzą wybuchy, które oddziałują na życie ludzi na Ziemi - powiedziała France Cordova, dyrektor NSF.

  Gorąca plazma pokrywająca Słońce unosi się z komórek, stygnie, a następnie opada w głąb. To widoczna na zdjęciach czarna przestrzeń między komórkami. Cały proces nazywa się konwekcją.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...