Informacje
 • Zaspany pilot pomylił Wenus z innym samolotem

  16-04-2012 21:58 Raport po incydencie: Za długo spał za sterami
  Zaspany pilot pomylił Wenus z innym samolotem

  Wypadek miał miejsce na pokładzie boeinga 767

  Wikipedia

  16 osób z obrażeniami to wynik fatalnej pomyłki pilota, który wybudzony ze snu podczas lotu wziął planetę Wenus za inny samolot i wykonał gwałtowny manewr, by uniknąć wyimaginowanej kolizji. Do incydentu doszło przed ponad rokiem, a opublikowany właśnie raport z dochodzenia wskazuje m.in. że piloci nie byli świadomi niebezpieczeństwa wynikającego ze zbyt długich drzemek podczas lotu.

  Wypadek miał miejsce w styczniu 2011 roku w pokonującym trasę Toronto-Zurych boeingu 767 należącym do linii lotniczych Air Canada. Doszło do niego, ponieważ pierwszy oficer lotu, a więc druga pod względem ważności osoba w samolocie, uciął sobie drzemkę. A właściwie - jak stwierdza raport - zapadł w głęboki, 75-minutowy sen.

  Pomylił Wenus z samolotem

  Kiedy pilot się obudził, był tak zdezorientowany, że pomylił świecącą na niebie Wenus z... samolotem. Dodatkowo w pobliżu znajdował się rzeczywiście amerykański samolot transportowy i - jak mówi raport - mężczyźnie wydało się, że leci on prosto na  samolot pasażerski.

  Zaspany pierwszy oficer chwycił za ster i gwałtownie obniżył wysokość samolotu. Zanim kapitan zdążył zareagować, maszyna obniżyła lot o 121 metrów. Podczas gwałtownego manewru 14 z 95 pasażerów oraz dwóch z ośmiu członków załogi zostało rannych.

  Opublikują raport

  Jak ustalono, pilot spał zdecydowanie za długo. Wewnętrzne regulacje zezwalają na maksymalnie 40-minutowe drzemki. Ponadto raport wskazuje, że pracownicy Air Canada nie byli świadomi zagrożeń płynących ze zbyt krótkiego odpoczynku i pracy w nadgodzinach.

  Incydent zwrócił uwagę Air Canada na problem zmęczenia wśród załogi. Władze linii lotniczych przeprosiły poszkodowanych, a także zapewniły, że nie pozwolą by kiedykolwiek doszło do podobnego wypadku.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • co za ludzie...
  Adam, czytając Twoje poranne wypociny, uznałem, że to raczej Ty jesteś imbecylem "z lotnictwa". Masz coś jeszcze do powiedzenia, czy schowasz się za kurtynką z napisem "już nie odwiedzałem tej strony, więc nie mogłem odpowiedzieć"?
  ~Juno /2012-04-17 15:38
 • bajka to i bajka
  do ~Adam /2012-04-17 06:31 :
  Autor tego "opowiadania" zasłużył na Pulicera Mniej byłbym zdziwiony gdyby napisano "dał ostro po hamulcach i wrzucił wsteczny".
  Trzeba być imbecylem z fizyki, aby zjawiska zmiany toru lotu lub wysokości kilkudziesięcio tonowego obiektu w przestrzeni, w której porusza się z prędkością powyżej połowy prędkości dźwięku można zaliczyć do gwałtownych.
  Taki samolot nawet po gwałtownym wychyleniu wolantu zachowuje się jak krowa na pastwisku.
  ==========
  jeśli chodzi o ruch maszyny wspomagany grawitacją to uwierz mi, że może być na tyle gwałtowny aby wypięci z pasów pasażerowie znaleźli się przyklejeni do sufitu, a przy wyrównaniu lotu maszyny nagle spadają na podłogę obijając się o fotele i inne rozłożone podczas lotu 'meble' typu laptopy, mp3, tablety, aparaty, kanapki,tależyki, butelki...i mimo, iż jest to 'latająca krowa' to jest na tyle zwrotna.
  Obejrzyj sobie filmy na YT co takie maszyny potrafią zrobić lub polataj sobie na takich.
  ~nik /2012-04-17 13:22
 • tak
  Air Kanada .... po dlugim locie nigdy wiecej nie skorzystam z owych linii lotniczych . Po prostu fatalnie sie lecialo,obsluga -szkoda slow. Nie dziwi mnie ta pomylka....
  ~Piotr /2012-04-17 12:57
 • To
  oni w ogole spia za sterami????OMG!!!!!
  ~Irrr /2012-04-17 10:45
 • Wenus?
  A nie balon meteorologiczny?
  ~Rozbawiony /2012-04-17 08:57

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...