Informacje
 • Żar po wybuchu Wezuwiusza zmienił
  ludzki mózg w szkło

  26-01-2020 08:58 Opublikowano nowe badania
  Czarny materiał to ludzki mózg Foto: Pier Paolo Petrone, Department of Advanced Biomedical Sciences, University of Naples, Naples Italy | Video: Pier Paolo Petrone, Department of Advanced Biomedical Sciences, University of Naples, Naples Italy

  Wulkan Wezuwiusz jest jednym z pięciu najbardziej niebezpiecznych na świecie. Jego wybuch, datowany na 79 rok naszej ery, doszczętnie zniszczył miasta takie jak Herkulanum, Pompeje i Stabie. Według ostatnich badań, żar, jaki wtedy się z niego wydobył, był tak potężny, że zmienił mózg jednej z ofiar w szkło.

  Zespół naukowców z Włoch zbadał szczątki jednej z ofiar wybuchu Wezuwiusza, które udało się odkopać w latach 60. ubiegłego wieku. W czwartek w czasopiśmie naukowym "New England Journal of Medicine" opublikowano wyniki, w których stwierdzono, że z czaszki ofiary wydobyto fragmenty szklistego czarnego materiału. Jak twierdzą naukowcy, są to zeszklone w procesie witryfikacji szczątki mózgu. Witryfikacja to przemiana kinetyczna, w której ciało ciekłe zmienia się w stan szklisty. Proces ten może zachodzić wskutek szybkiego ogrzania lub schłodzenia.

  - Zachowane pozostałości mózgu ze starożytności to niezwykle rzadkie znalezisko - stwierdził główny autor badania, dr Pier Paolo Petrone, antropolog z Uniwersytetu w Neapolu. - To pierwsze w historii odkrycie starożytnych szczątków ludzkiego mózgu, zeszklonych przez ciepło - dodał.

  "Ekstremalne promieniowanie cieplne"

  Ofiara, uznana za mężczyznę w wieku około 20 lat, została znaleziona "na drewnianym łożu, zakopana przez popiół wulkaniczny" w Herkulanum, mieście położonym w sąsiedztwie Wezuwiusza. Po analizie zwęglonego drewna stwierdzono, że osiągnęło temperaturę 520 stopni Celsjusza.

  Według naukowców "tak ekstremalne promieniowanie cieplne było w stanie zapalić tkankę tłuszczową i odparować tkanki miękkie, zanim doszło do gwałtownego spadku temperatury".

  Po wykryciu białek budujących ludzki mózg oraz kwasów tłuszczowych z ludzkich włosów uznano, że doszło do witryfikacji. Szklistego materiału nie znaleziono w innych miejscach.

  Podczas erupcji Wezuwiusza, Herkulanum zasypały ogromne ilości skał, popiołów, a miasto spowił gorący gaz. Ta mieszanka wulkanicznej materii całkowicie zdewastowała miasto, które od wielu wieków stanowi przedmiot badań archeologów.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • do Vera - oraz całej reszty komentujących (poza "mózgiem")
  W procesie krioprezerwacji mamy do czynienia z zamrażaniem tkanek - czy o to Ci chodziło?
  Natomiast pozostałym wypada zadać pytanie - dlaczego tak Wam "wara wisi"… dlatego, że ktoś czasem powątpiewa w naukowe odkrycia? A ileż to razy naukowcy dali przykład kretyńskich interpretacji prostych i naturalnych zjawisk zachodących w świecie przyrody? Za mało by wątpić? Dlaczego wszyscy tak "ślepo" wierzycie naukowcom? Przecież bardzo prawdopodobnym jest opisany przeze mnie przypadek… Wygooglujcie sobie: "antique roman glass" - i porównajcie niektóre flaszeczki, amforki itp. ze szklaną masą z opisanego wnętrza czaszki. Mnie pewne podobieństwa zastanowiły i przywiodły do takiej właśnie interpretacji. Wydawało mi się, że myślenie nie boli - ale jak widać wielu drażni - i to bardzo… No bo - wchodząc trochę w Wasz klimat wypowiedzi - co Wy biedacy powiecie tak sami z siebie, bez podpierania się naukowcami lub bez rzucania inwektywami? Że kupujecie ziemniaki w Lidlu zamiast w Biedronce, czy że rodzice Wam przysyłają?
  ~Czesio /2020-01-27 22:18
 • @bzdurna interpretacja
  Taaa ekspercie z biedronki ty przecież byłeś na miejscu i badałeś szczątki. Polak specjalista kanapowy. Boże co za naród.
  ~Pawel /2020-01-27 07:18
 • Jeszcze glupsza teoria
  Do Czesio: Jak dobrze ze Polska ma tak wybitnego naukowac jak Ty, ktory chronic nas bedzie przed zaklamaniem innych pseudo-naukowcow.
  ~Dannik /2020-01-27 01:45
 • Do Czesia
  poczytaj o witryfikacji w krioprezerwacji mózgu.
  ~Vera /2020-01-26 15:15
 • Tubelerczyk
  ~Czesio - domorosły naukowiec, wie oczywiście lepiej od uniwersyteckich naukowców z wieloletnim doświadczeniem naukowym.
  Cyfrowy Baron /2020-01-26 13:08

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...