Informacje
 • Zakradła się do karmnika, zjadła zawartość i usnęła. Granda tłustej orzesznicy

  24-11-2020 12:01 Na wyspie Wight
  Bielik znaleziony w krzakach porażony prądem Foto: Hampshire Dormouse Group | Video: Policja warmińsko-mazurska

  Wyjątkowo głodnej orzesznicy leszczynowej udało się zakraść do karmnika dla ptaków w ogrodzie jednego z domów brytyjskiej wyspy Wight. Gdy zauważyła ją właścicielka, gryzoń był już w stanie "wskazującym na hibernację".

  Przedstawiciele Hampshire Dormouse Group, organizacji z brytyjskiej wyspy Wight, zajmującej się różnego typu popielicowatymi (rodziny, do której należą orzesznice), poradzili kobiecie, by otworzyła karmnik przy żywopłocie. To pozwoliłoby najedzonemu zwierzęciu wydostać się i uciec w bezpieczne dla siebie strony.

  Catherine Hadler, pracująca dla Hampshire Dormouse Group w rozmowie z BBC powiedziała, że "nie mogła uwierzyć, w jaką pułapkę wpadł pulchny gryzoń".

  Wyspa Wight jest miejscem, w którym populacje popielicowatych mogą doskonale się rozwijać. Wszystko z powodu krajobrazów bogatych w krzewy i żywopłoty oraz braku naturalnych wrogów do konkurowania o pożywienie.

  Rzadko kiedy widać je za dnia

  Orzesznice leszczynowe (Muscardinus avellanarius) prowadzą nocny tryb życia. Dlatego eksperci są przekonani, że zwierzę mogło dostać się do karmnika w nocy, a do wtorkowego popołudnia w ubiegłym tygodniu, gdy zostało zauważone, skonsumowało już sporą jego zawartość i zaczynało zapadać w sen zimowy.

  Właścicielka stwierdziła, że ptakom nie przeszkadzała obecność małego gryzonia w środku. I tak wybierały nasiona.

  - Wszyscy uwielbiamy tłuściutkie orzesznice, ale to niezwykłe oglądać je w ciągu dnia - stwierdziła Hadler. - Prawidłowo się przygotowała, można śmiało stwierdzić, że dobrze przetrwa hibernację - dodała.

  Wcześniej organizacja miała już do czynienia z grubiutkimi osobnikami. Jedna z zaobserwowanych przez nią orzesznic ważyła 40 gramów - dwa razy więcej niż zazwyczaj podczas sezonu jesienno-zimowego, w którym zwierzęta te szykują się do snu.

  Populacja drastycznie spadła

  Orzesznice są niewielkie, mierzą od sześciu do dziewięciu centymetrów. Ich ogon osiąga do 5-8 cm. Mogą ważyć maksymalnie 23 gramy. Mają rudawe ubarwienie z brązowo-szarym grzbietem i kremowym spodem ciała.

  Występują na terenie rozciągającym się od Wielkiej Brytanii przez Europę Środkową, w tym Polskę, aż po zachodnią Rosję. Zamieszkują także Włochy i południowe regiony Szwecji.

  Z danych Krajowego Programu Monitorowania Popielicowatych (NDMP), przytoczonych przez Hampshire Dormouse Group wynika, że przed ostatnie 20 lat populacja orzesznicy leszczynowej w Wielkiej Brytanii zmniejszyła się o 51 procent.

  Orzesznice leszczynowe są gatunkiem nadrzewnym. Znacząco cierpią przez utratę siedlisk poprzez wycinkę lasów czy zarośli. Fragmentacja ich środowisk powoduje, że zwierzęta rzadziej się przemieszczają, co skutkuje izolacją lub mniejszą wymianą genetyczną.

  Ludzie mogą jednak pomagać popielicowatym poprzez udział w różnego typu wolontariatach oraz odpowiednio gospodarując tereny. Hampshire Dormouse Group zamierza wiosną przyszłego roku rozpocząć także program aktywnego monitoringu gryzoni, poprzez zbieranie zdjęć i informacji dotyczących ich lokalizacji.Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendzie do Polski wtargnie powietrze z północnej Afryki. Sprawdź autorską ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....