Informacje
 • Żadne stworzenie nie żyje tak głęboko jak ta stonoga

  04-07-2015 15:30 Nowo odkryta stonoga jest doskonałym drapieżcą
  Żadne stworzenie nie żyje tak głęboko jak ta stonoga

  Geophilus hadesi

  J. Bedek; CC-BY 4.0

  Międzynarodowy zespół naukowców odkrył żyjącą najgłębiej pod ziemią stonogę. Zwierzę zostało znaleziono przez członków Chorwackiego Stowarzyszenia Biospeleologów w trzech jaskiniach w górach Welebit w Chorwacji. Zostało znalezione na głębokości 1100 m pod powierzchnią ziemi.

  Stonoga znajduje się w najgłębszych jaskiniach świata. Została nazwana Geophilus hadesi, po greckim bogu podziemi.

  Król podziemia

  Stonogi są mięsożerne, żywią się innymi bezkręgowcami. W jaskiniach mieszkają razem z innymi zwierzętami z gatunku geophilomorphs. Te są jednak wyjątkowe, bo całe życie spędzają w grocie. Do tej pory odkryto tylko dwie stonogi, żyjące tylko w jaskiniach - Hadesa i Persefonę. Słusznie więc noszą imiona króla i królowej podziemi.

  Idealny drapieżca

  Nowo odkryta stonoga charakteryzuje się niezwykłymi cechami, część z nich powszechnie spotyka się u mieszkańców jaskiń. Wyposażona jest między innymi w zakrzywione pazury, którymi ściśle chwyta ofiarę i wprowadza truciznę. Idealnie radzi sobie w ciemnościach, co sprawia, ze jest jednym z najlepszych drapieżników pełzających w ciemnych grotach.

  Wiele do odkrycia

  Hades jest jednym z wielu gatunków, który mieszka w jaskiniach w górach Welbit - rozciągającym się na ponad 145 km pasmie górskim w Chorwacji. W górach tych znajdują się bardzo głębokie jaskinie, w tym Trojama - 15 na liście najgłębszych na świecie. Obszar ten jest bogaty w organizmy żywe. Naukowcy są pewni, że w jaskiniach żyje wiele nieodkrytych gatunków zwierząt.

  - Kiedy pierwszy raz zobaczyłem stonogę, wygląd mnie uderzył. Od razu zorientowałem się, że jest to nieznany dotąd gatunek przystosowany do życia w jaskiniach. To zdarzenie udowodniło nam, jak mało wiemy o życiu w jaskiniach - powiedział Pavel Stoev z Muzeum Historii Naturalnej.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorące powietrze z Afryki jest już w drodze do Polski....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....