Wygląda jak pleń, ale pełza inaczej. Reporter 24 uchwycił fascynujące skupisko - 09-10-2020
Pan Jacek z Rudy Śląskiej nagrał pełzające stworzenia przypominające pleń i wysłał je na Kontakt 24. czytaj dalej
Chodzi o stadium larwalne ćmy Megalopyge opercularis, nazywanej tez ćmą kotką czy ćmą flanelową. Jest jedną z najbardziej jadowitych gąsienic występujących w Stanach Zjednoczonych.
Ciało gąsienic pokryte jest włosami, pod którym skrywają się kolce zawierające toksyczny jad. Dotknięcie gąsienicy sprawia, że kolce wbijają się w skórę. Samo wniknięcie jadu jest bolesne, a po nim następuje obrzęk i zaczerwienienie. U niektórych osób mogą pojawić się takie objawy jak ból głowy, gorączka, nudności, wymioty. Można zaobserwować szybsze bicie serca i drgawki. W niektórych przypadkach konieczna jest wizyta w szpitalu.
Gąsienice żyją powszechnie na Florydzie, a także w Teksasie. Występują w parkach i w pobliżu budynków. Żywią się liśćmi wiązów i dębów. Mają do 3,5 centymetra długości. Im dalsze stadium rozwoju ćmy, tym larwy osiągają ciemniejszy kolor. Gąsienice mogą spadać z drzew i przyczepiać się do ubrań.
Aby usunąć kolce ze skóry, zaleca się przyklejenie taśmy klejącej na podrażnione miejsce i następnie jej oderwanie. W 2018 roku gąsienica spadła z drzewa na 5-letnie dziecko, które bawiło się na terenie przedszkola w Teksasie. Trafiło do szpitala. Także dwa lata temu po użądleniu wizyty w szpitalu wymagał nastolatek z Florydy. Duża liczba ukąszeń przez gąsienice w Teksasie w 1923 r. i 1951 r. spowodowały zamknięcie szkół publicznych.
Źródło: Business Insider, CBS News
Autor: ps/dd
Z przyczyn technicznych logowanie tymczasowo niedostępne.
Dziękujemy za wyrozumiałość
Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!
Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...
Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...
Komentarzy 0