Informacje
 • Wyglądają uroczo, ale są jadowite. Włochate gąsienice pojawiły się w USA

  12-10-2020 12:50 Wywołują bolesne objawy

  Włochate gąsienice w USA

  Shutterstock

  Są niepozorne, ale nie należy ich dotykać. Kontakt z nimi jest na tyle groźny, że może skończyć się pobytem w szpitalu. Włochate jadowite gąsienice, bo o nich mowa, pojawiły się w Wirginii w Stanach Zjednoczonych.

  Departament Leśnictwa Wirginii otrzymał w ubiegłym tygodniu zgłoszenia o tym, że w kilku wschodnich hrabstwach stanu widziano włochate gąsienice. Władze ostrzegają, aby ich nie dotykać.

  Chodzi o stadium larwalne ćmy Megalopyge opercularis, nazywanej tez ćmą kotką czy ćmą flanelową. Jest jedną z najbardziej jadowitych gąsienic występujących w Stanach Zjednoczonych.

  Ciało gąsienic pokryte jest włosami, pod którym skrywają się kolce zawierające toksyczny jad. Dotknięcie gąsienicy sprawia, że kolce wbijają się w skórę. Samo wniknięcie jadu jest bolesne, a po nim następuje obrzęk i zaczerwienienie. U niektórych osób mogą pojawić się takie objawy jak ból głowy, gorączka, nudności, wymioty. Można zaobserwować szybsze bicie serca i drgawki. W niektórych przypadkach konieczna jest wizyta w szpitalu.

  #SocialDistance away from this caterpillar! VDOF’s forest health team has received reports of the puss caterpillar in...

  Opublikowany przez Virginia Department of Forestry Wtorek, 6 października 2020

  Mogą spadać z drzew

  Gąsienice żyją powszechnie na Florydzie, a także w Teksasie. Występują w parkach i w pobliżu budynków. Żywią się liśćmi wiązów i dębów. Mają do 3,5 centymetra długości. Im dalsze stadium rozwoju ćmy, tym larwy osiągają ciemniejszy kolor. Gąsienice mogą spadać z drzew i przyczepiać się do ubrań.

  Aby usunąć kolce ze skóry, zaleca się przyklejenie taśmy klejącej na podrażnione miejsce i następnie jej oderwanie. W 2018 roku gąsienica spadła z drzewa na 5-letnie dziecko, które bawiło się na terenie przedszkola w Teksasie. Trafiło do szpitala. Także dwa lata temu po użądleniu wizyty w szpitalu wymagał nastolatek z Florydy. Duża liczba ukąszeń przez gąsienice w Teksasie w 1923 r. i 1951 r. spowodowały zamknięcie szkół publicznych.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...