Informacje
 • Woda płynie po Czerwonej Planecie?

  05-08-2011 06:22 Naukowcy odkryli na Marsie wodę w stanie ciekłym
  Woda płynie po Czerwonej Planecie?

  Krater Newtona na Marsie

  NASA

  Ostatnie obserwacje powierzchni Marsa mogą dowodzić, że na Czerwonej Planecie płynie woda - poinformowali naukowcy NASA. Wnioski snują na podstawie danych uzyskanych przez sondę Mars Reconnaissance, wystrzeloną w kosmos w 2005 roku.

  Dowodami na obecność wody w stanie ciekłym mają być zmiany zachodzące na powierzchni stoków niektórych marsjańskich kraterów. Ich kolor staje się ciemniejszy, inaczej wyglądają też bruzdy na zboczach.

  Dzieje się to od późnej wiosny po zimę. Potem cały proces wygasa, by powtórzyć się kolejnej wiosny.

  Charakterystyka wodnych linii

  Szerokość obserwowanych przez badaczy bruzd liczy od kilkudziesięciu centymetrów do prawie pięciu metrów. Natomiast ich długość sięga do kilkuset metrów.

  Na niektórych kraterach zauważono ponad tysiąc linii tego typu. Badania wskazują na obecność sezonowo poruszającego się materiału. Według specjalistów najprawdopodobniej jest nim właśnie woda.

  Słona?

  Badacze doszli do wniosku, że płynąca po zboczach woda musi być solanką. Ich zdaniem część stoków marsjańskich kraterów jest zbyt ciepła, aby w zimie występował na nich lód. Inne z kolei są zbyt zimne, by mogła po nich spływać woda. Temperatura zamarzania wody słonej jest niższa niż słodkiej.

  Tę tezę potwierdzać może fakt, że wcześniej na Marsie odkryto pokłady soli, które znaczyć mogą, że w przeszłości występowała tam solanka.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • tak
  Na marsie istnieje woda ale jak dotąd sądzono byla ona tylko i wyłącznie w stanie stałym na biegunach i nie przepuszczano ze moze ona przechodzić roztopy regularnie co rok.
  ~nick /2011-08-10 07:04
 • Jezeli sa slady rozpusczania skal to musi byc cykulacja plynu
  Jezeli tym plynem jest woda to musi ona przechodzic w fazy. Fazy te sa zalezne od osrodka(atmosfera) i zmian temperatur.W atmosferze ziemskiej blisko terenu w panujacych tam temperaturach woda moze byc w fazie przegrzanej niewidocznej dla oka w postaci skroplonej pary wodnej , ,plynu i ilodu.Jak to jest na marsie skora nie widac chmur,wody i lodu,Dobrze byloby cos o tym.Bo jak sie zachowuje woda w roznych warunkach i temperatur icisnien wiemy w teori i w praktyce
  ~logik /2011-08-06 18:50
 • na pewno
  jest tam jakieś życie skoro jest woda jakieś organizmy muszą tam być
  ~WALDEK /2011-08-05 10:31
 • Bzdura
  Już dawno udowodniono, że na marsie nie ma wody, a co jakiś czas pojawiają się takie zapchajdziiura informacje. Bez sensu....
  ~nick /2011-08-05 10:10
 • ALE HECA
  JAK JEST WODA W STANIE PLYNNYM TO MUSI BYC ZYCIE...ALE BEDZIE HECA JAK ODKRYJA TAM COS NAPRAWDE....CIEKAWE CO NA TO KOSCIOL ....
  ~KARI /2011-08-05 09:57

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...