Informacje
 • Wielkie przebiegunowanie na Słońcu. "Ta zmiana wpłynie na cały Układ Słoneczny"

  07-08-2013 15:22 Za kilka miesięcy bieguny Słońca się odwrócą

  Już niedługo nastąpi przebiegunowanie Słońca

  Fot. i film: NASA

  Za 3-4 miesiące mała rewolucja wydarzy się na Słońcu. Według badań prowadzonych przez Uniwersytet Stanforda i NASA ogromne pole magnetyczne naszej gwiazdy zupełnie się odwróci.

  - Wygląda na to, że jesteśmy nie więcej niż trzy, cztery miesiące od całkowitego odwrócenia pola magnetycznego Słońca. Ta zmiana wpłynie na cały Układ Słoneczny - powiedział Todd Hoeksema, fizyk z Uniwersytetu Stanforda.

  Stały cykl

  Pole magnetyczne Słońca zmienia swoją biegunowość co około 11 lat. Do zjawiska zachodzi zawsze w momencie szczytu aktywności słonecznej, gdy wewnętrzne dynamo magnetyczne gwiazdy zaczyna organizować się na nowo. Nadchodzące odwrócenie pola będzie punktem środkowym 24 cyklu słonecznego (licząc od początku badań).

  - Pole magnetyczne słońca osłabnie, aż do zera, a następnie znowu się pojawi, tym razem z przeciwną polaryzacją. To stała część cyklu - tłumaczy Phil Scherrer, fizyk z Uniwersytetu Stanforda.

  Znaczy to tyle, że zaniknie biegunowość magnetyczna, a później się odtworzy, ale zamiast bieguna północnego będzie biegun południowy i odwrotnie. - Biegun północny Słońca został już zmieniony, ale biegun południowy jeszcze nie. Wkrótce jednak oba bieguny zostaną odwrócone i zacznie się druga połowa 24 cyklu - skomentował Scherrer.

  Nie wiadomo, co się stanie

  Zjawisko to jest naprawdę wielkim wydarzeniem, ponieważ zachodzi w heliosferze, czyli przestrzeni, która rozchodzi się dookoła gwiazdy i sięga milionów kilometrów jeszcze daleko za Plutonem, dlatego nasuwają się pytania jak zjawisko wpłynie na życie na naszej planecie?

  Jednak to zagadnienie jest ciągle monitorowane i badane przez naukowców. Wiadomo tylko, że obecnie pole magnetyczne Słońca działa jako ochrona przed niebezpiecznym dla astronautów i sond promieniowaniem kosmicznym.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Ehh
  A ludzie jak zawsze musza sie czegos doczepic. Ktos im zafunduje pewne informacje, moze nie do konca poprawnie, a Wy, po prostu, hejtujecie.
  ~Ehh /2013-08-08 11:36
 • HIHIHI
  odkryli to nie dawno bo technika poszła do przodu, nie mana Ziemii takiego komputera który by dokładnie przeliczył masę Słońca i wiedział co się stanie, wgmnie tam gdzie dziś mrozy - będą upały a tam gdzie ciepło - Zima. w SUMIE SIĘ CIESZĘ:)
  ~zenigo /2013-08-08 04:19
 • Jak nie wiecie o czym piszecie to się nie wypowiadajcie
  Otóż nie jest tak pięknie jak myśliciem, fakt jest to cykliczne ale zawsze po tamkim przebiegunowaniu słońca te uaktywnia się i to bardzo więc można być pewnym, że do roku czasu wystąpią duże rozbłyski słoneczne tak jak to miało miejsce podczas ostatniego takiego cyklu gdzie po niespełna pół roku wystąpił największy jak dotąd zarejestrowany rozbłysk X28+
  ~Revan25 /2013-08-08 01:55
 • "Nie wiadomo, co się stanie"
  Nie ma wątpliwości, że artykuł napisał ktoś, kogo wspomnienia z "życia na ziemi" nie wykraczają poza 11 lat.
  ~greg /2013-08-07 22:21
 • Szukanie taniej sensacji
  srutututu kłębek drutu....
  ~caramarix - masz rację - bezsens

  chyba chcą ruch na stronie generować takimi "sensacjami" i nic więcej....
  ~ada /2013-08-07 21:37

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...