Informacje
 • Wielka przebudowa strony NASA. "Uwaga, może wystąpić błąd 404"

  01-07-2013 10:32 Treści internetowe mają być bardziej zintegrowane z multimediami
  Wielka przebudowa strony NASA. "Uwaga, może wystąpić błąd 404"

  Nowa strona NASA ma być bardziej przyjazna dla użytkowników

  NASA

  Jasne niebieskie i szare barwy zamiast dotychczasowej "kosmicznej" czerni - zainteresowanych kosmicznymi tematami mógł zaskoczyć odświeżony wygląd strony internetowej NASA. Zmiany wizualne to dopiero początek gruntownej modernizacji tego jednego z najważniejszych serwisów dostarczających informacji o Ziemi i Wszechświecie. Agencja zapowiada więcej nowości i prosi o wyrozumiałość dla problemów technicznych.

  Zespół NASA zapowiedział modernizację serwisu już w zeszłym roku i solidnie się do niej przygotował, zapraszając do konsultacji użytkowników. Internauci mogli zgłaszać propozycje i uwagi, a także omawiać je i oceniać na specjalnie dla tego celu uruchomionym forum.

  Prace ruszyły i już możemy oglądać pierwsze efekty. Na razie zmiany są głównie wizualne - wprowadzono nową kolorystykę i wyróżniono elementy zachęcające użytkowników do interakcji. W wyeksponowanym miejscu pojawiło się np. odesłanie do profilu agencji na popularnym szczególnie w USA Twitterze. Ogólny układ głównej strony i podział na podstrony pozostał z grubsza taki jak dotąd.

  Kosmiczne kalendarium

  Z prawej szpalty zniknęły dotychczasowe przyciski nawigacji odsyłające do różnych kategorii - takich jak "Ziemia", "Wszechświat", "Układ Słoneczny" cz "NASA w twoim życiu". Teraz znajdziemy je, klikając w rozwijalną listę "Popoular topics", znajdującą się po prawej stronie tuż pod modułem "Events" (Wydarzenia).

  Ten moduł to jedna z pierwszych nowości wprowadzonych pod wpływem uwag zgłoszonych przez internautów. Znajdziemy w nim odesłania do kalendarium wszystkich wydarzeń organizowanych, relacjonowanych lub polecanych przez NASA (jak konferencje, czy różne wystąpienia), terminarz lotów związanych z Międzynarodową Stacją Kosmiczną oraz rozpiskę programu NASA TV. Dodatkowo na ruchomym pasku widzimy skrótowe zapowiedzi najbliższych wydarzeń.

  Przenieśli zawartość z 10 lat

  Kierujący serwisami internetowymi agencji Brian Dunbar z Biura Komunikacji NASA zapowiada, ze te pierwsze zmiany to dopiero początek procesu modernizacji. Już teraz NASA zmieniła system zarządzania treścią serwisu i ma nowe centrum danych. Do września ma trwać rozwijanie nowych narzędzi i funkcjonalności. Na początek przyszłego roku natomiast planowana jest zdecydowana reorganizacja serwisu.

  Dunbar prosi o wyrozumiałość na wypadek problemów z funkcjonowaniem strony. "Przeniesienie zawartości z 10 lat w 13 tygodni to wyzwanie" - podkreśla w komunikacie dla internautów i dodaje: "Może występować błąd 404, a odbudowanie pewnych elementów, do których niektóre osoby się przyzwyczaiły, zajmie nam trochę czasu".

  Wszystkie kolejne zmiany mają sprawić, że ogromne, posiadające wiele rozgałęzień kosmiczne "imperium" NSA w sieci stanie bardziej przyjazne i dla użytkowników, i dla jego redaktorów. Różne jego części składowe mają się lepiej dopełniać, a treści internetowe być bardziej zintegrowane z multimediami i mediami społecznościowymi.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • ZIEMIA
  CO!!!!!!!!!!
  ~JJH /2013-07-01 13:48

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...