Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca osobom dorosłym w wieku 18-64 lat około 21 minut aktywności fizycznej dziennie w celu poprawy wydolności sercowo-oddechowej i mięśniowej, zdrowia kości, zmniejszenia ryzyka zapadalności na choroby niezakaźne i depresję.
W tygodniu dorośli powinni wykonywać co najmniej 150 minut umiarkowanych ćwiczeń lub co najmniej 75 minut ćwiczeń intensywnych albo łączyć ćwiczenia o umiarkowanej i dużej intensywności.
Chodzi o aktywność fizyczną wykonywaną w czasie wolnym, taką jak spacery, taniec, ogrodnictwo, piesze wycieczki, pływanie, jazda na rowerze, prace domowe, zabawy, gry, sport czy zaplanowane ćwiczenia, a także zajęcia zawodowe, jak praca.
Aktywność w dobie pandemii
Nowe zalecenia WHO dotyczące aktywności fizycznej pojawiają się w czasie, gdy pandemia koronawirusa nadal sieje spustoszenie na całym świecie - a nadwaga czy otyłość wiążą się ze zwiększonym ryzykiem ciężkiej choroby i hospitalizacji z powodu COVID-19 - zauważa portal CNN.
Organizacja zalecała już wcześniej, by dorośli poświęcali tyle czasu na ćwiczenia, ale poprzednie zalecenia były skierowane do zdrowych osób. Nowe rekomendacje obejmują teraz osoby żyjące z chorobami przewlekłymi.
- Bycie aktywnym fizycznie ma kluczowe znaczenie dla zdrowia i dobrego samopoczucia - może pomóc przedłużyć życie o lata - zaznaczył w komunikacie prasowym dyrektor generalny WHO dr Tedros Adhanom Ghebreyesus. - Liczy się każdy ruch, zwłaszcza teraz, gdy radzimy sobie z ograniczeniami pandemii. Wszyscy musimy poruszać się każdego dnia - bezpiecznie i kreatywnie - dodał.
- Aktywność fizyczna dowolnego rodzaju i jakikolwiek jej czas trwania może poprawić zdrowie i samopoczucie, ale więcej zawsze oznacza lepiej. A jeśli musisz spędzić dużo czasu siedząc w bezruchu - czy to w pracy, czy w szkole - powinieneś wykonywać więcej aktywności fizycznej, aby przeciwdziałać szkodliwym skutkom siedzącego trybu życia - stwierdził dr Rüdiger Krech, dyrektor ds. promocji zdrowia w WHO.
Komentarzy 0