Informacje
 • Warszawa z Kosmosu. Astronauci z ISS
  wysłali polskim naukowcom zdjęcia stolicy

  22-10-2015 14:30 Badacze z PAN zbadają zanieczyszczenie światłem

  Fot: Nocna Warszawa okiem ISS Film: Zanieczyszczenie światłem różnych obszarów Ziemi

  Fot: NASA/ZOZ CBK PAN Film: NASA

  Studenci z Centrum Badań Kosmicznych PAN postanowili zbadać poziom zanieczyszczenia światłem polskich miast. Zgłosili się do astronautów, którzy stacjonują na platformie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS, by wykonali zdjęcie nocnej Warszawy z Kosmosu.

  Kiedy 8 października ISS przemieszczała się nad Polską w kierunku Białorusi i Ukrainy, astronauci wykonali serię 30 zdjęć Warszawy nocą.

  Większość z nich była słabszej jakości. Jednak cztery dokładnie oddają szczegóły rozświetlonej stolicy. Na zdjęciach widać dokładnie charakterystyczne punkty Warszawy. To najbardziej aktualna mapa satelitarna stolicy nocą.

  Profesjonalny sprzęt

  Do wykonania fotografii z wysokości około 400 km, użyto profesjonalnego sprzętu. Astronauci wykorzystali cyfrową lustrzankę z 400-milimetrowym obiektywem. Dzięki temu udało się uchwycić nie tylko Stadion Narodowy czy charakterystyczne mosty, ale również wiele osiedlowych ulic. Na zdjęciu widać również galerie handlowe i obwodnicę Warszawy.

  "Najciemniejsze miejsca stolicy to przede wszystkim parki, ogródki działkowe i lasy miejskie. Ciekawym obiektem na mapie miasta jest też Lotnisko Chopina (Okęcie), na terenie którego można zaobserwować zarówno obszary bardzo ciemne, pokrywające się z pasami startowymi, jak i bardzo jasne – światła bardzo silnych lamp używanych do oświetlania płyt postojowych samolotów. W wielu miastach świata oświetlenie lotniskowe należy do najbardziej intensywnego w całej aglomeracji." - czytamy na stronie Zespołu Obserwacji Ziemi CBK.

  Zanieczyszczenie światłem

  Jak przyznają naukowcy Centrum Badań Kosmicznych PAN, zdjęcia mają nie tylko cieszyć oko. Są źródłem informacji. Mają pomóc w badaniach zanieczyszczenia światłem polskich miast.

  - Każdy świecący punkt na zdjęciu wskazuje źródło światła, które skierowane jest nie tylko na chodnik czy ulicę, ale również w jakimś stopniu w górę, w niebo. Badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych wykazały, że w niektórych miastach nawet połowa światła z oświetlenia publicznego jest emitowana prosto w kosmos – mówi dr Andrzej Kotarba z Zespołu Obserwacji Ziemi w Centrum Badań Kosmicznych PAN, specjalista w zakresie analizy obrazów nocnych świateł Ziemi.

  Światło które trafia w ziemską atmosferę, jest przez nią rozpraszane.

  - Łuna miejska to jeden z przejawów zanieczyszczenia świetlnego. W Polsce to zagadnienie jest wciąż mało znane, choć nie bez znaczenia dla naszego zdrowia. Przybywa badań, które pokazują, że wiele chorób cywilizacyjnych może być wywoływane lub intensyfikowane przez nadmiar światła nocą, w tym zanieczyszczenie światłem – dodaje Kotarba.

  Poniżej wideo obrazujące problem zanieczyszczenia światłem na Ziemi

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Jeśli chodzi o zanieczyszczenie światłem
  Korea Północna wygląda idealnie ;-)
  ~Tadu Patokolos /2015-10-22 23:37
 • Kraków
  Chętnie zobaczyłbym Kraków nocą, widziany z Kosmosu
  ~Don Arturo di Cracovia /2015-10-22 23:35
 • oszczednosci
  A ja sie zastanawiam, czemu nikt nie wpadl aby w godzinach 1-5 wylaczac powiedzmy 30% latarni (jak nie 50%).
  Po co to sie pali?
  ~Weekend /2015-10-22 22:42
 • Łódź z kosmosu
  http://lodz.naszemiasto.pl/artykul/zdjecie-lodzi-z-kosmosu-lodz-widziana-noca-z-orbity-ziemi,2180388,art,t,id,tm.html
  ~trotyl /2015-10-22 16:18
 • zdjecie...
  z góry to i Bytom ładny ....
  kabe1 /2015-10-22 14:59

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorące powietrze z Afryki jest już w drodze do Polski....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....