Informacje
 • W zoo wiosny nie widać. Niektóre zwierzęta są zachwycone, inne zdezorientowane

  30-03-2013 18:30 Na wybiegach leży do pół metra śniegu

  W zoo wiosny nie widać

  TVN24

  W ogrodzie zoologicznym w Gdańsku zima w pełni. Na wybiegach leży do pół metra śniegu. Niektóre zwierzęta nie wybudziły się jeszcze z zimowego snu i "mocno chrapią" - mówi dyrektor zoo Michał Targowski.

  - U nas w ogrodzie jest pełnia zimy. Całą noc odśnieżaliśmy wybiegi, po wczorajszych obfitych opadach śniegu. Miejscami wciąż leży aż pół metra białego puchu. Wciąż odkuwamy zamarznięte stawy. Właściwie nasza praca przy zwierzętach niczym nie różni się od tej, która była w styczniu, czy w grudniu, chociaż myślę, że nawet wtedy mieliśmy lżej - mówi Michał Targowski, dyrektor Miejskiego Ogrodu Zoologicznego "Wybrzeża" w Gdańsku.

  Dostarczyć rozrywki orangutanom

  Targowski podkreśla, że pracy jest teraz bardzo dużo także dlatego, że zwierzętom, które nie mogą wychodzić na zewnątrz, trzeba poświęcać sporo czasu. Szczególnie szympansy i orangutany trzeba czymś zająć.

  - Próbujemy im czytać, śpiewać, trenować. Wszystko po to, żeby ten czas oczekiwania na ciepło tak bardzo im się nie dłużył. O tej porze roku zwyczajowo biegają już po wybiegu - opowiada dyrektor gdańskiego zoo.

  Pingwinom długa zima służy

  W zoo są zwierzęta, które doceniają przedłużającą się zimę.  - Zachwycone są tygrysy, foki i pingwiny. Te ostatnie mają rekordowy rok jeśli chodzi o lęg, bo ponad 20 jajek jest wysiadywanych przez pary - informuje Targowski.

  Zdezorientowany bocian

  Do gdańskiego zoo przyleciał też pierwszy bocian.  - Jest trochę zdezorientowany, bo zamiast szukać pokarmu na okolicznych łąkach, musimy go dokarmiać - mówi dyrektor. Jak dodaje, bocian nie zaczął naprawiać gniazda, a już dawno powinien to zrobić. - To pewnie dlatego, że jego partnerka jeszcze nie przyleciała. Prawdopodobnie zatrzymała się gdzieś na południu, gdzie jest bardziej zielono - mówi dyrektor.

  - Pocieszamy się, że pięknie śpiewają sikory, już tak typowo wiosennie, ale i im codziennie wieszamy świeżą słoninę koło karmników, bo pokarmu naturalnego nie potrafią sobie znaleźć. Jest za dużo śniegu - tłumaczy Targowski.

  Wielbłądy zwiastują wiosnę

  - Patrząc na gęste futra wielbłądów, żubrów, takinów, to naprawdę mam wątpliwości czy wiosna jest już gdzieś blisko nas - mówi dyrektor zoo. Ma nadzieję, że kiedy pojawi się słońce, to przyroda bardzo szybko nadrobi zaległości.

  - Kiedy wielbłądy zaczną gubić sierść, to będziemy pewni, że najgorsze dni mamy już za sobą - tłumaczy Targowski.

  Żółwie w zimowym letargu

  W zimowym śnie nadal pogrążone są żółwie.  - Mamy je zakopcowane w takim specjalnym suchym pomieszczeniu, gdzie temperatura jest w granicach 0-1 st. C. One zawsze się budziły w pierwszych dniach kwietnia. Śpią w tej chwili mocno. Można zażartować, że mocno chrapią. Myślę, że dopiero pod koniec kwietnia zaczną wychodzić z tego wielkiego kopca i dopiero wtedy będziemy mogli je eksponować, jeśli oczywiście lód puści w basenie letnim - podkreśla Targowski.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...