Informacje
 • W ropiejącej ranie chłopca rósł ślimak

  12-02-2018 11:15 Zakażenie postępowało z dnia na dzień
  Bipalium - płazińce Foto: Visualhunt (CC BY-SA 1.0)/Mollivan Jon | Video: PeerJ.com

  Pod skórą 11-latka, który zranił się na plaży, wykluł się i rósł morski ślimak. Odkrył to dopiero lekarz, który próbował wyleczyć ropiejącą ranę.

  Podczas zabawy na plaży w kalifornijskim mieście San Pedro 11-letni chłopiec upadł i zranił się w łokieć. Przez cały tydzień rodzice przemywali ranę wodą, jednak ta się niebezpiecznie zaogniła. Z dnia na dzień, zamiast ustępować, zaczerwienienie rozprzestrzeniało się. Tydzień po wizycie na plaży zaniepokojeni rodzice zabrali syna do lekarza, który odkrył coś zaskakującego.

  Chłopca zbadał pediatra z Uniwersytetu Loma Linda Albert Khait, który nie stwierdził u chłopca żadnych dolegliwości zdrowotnych poza samą raną i - jak zaobserwował - ropniem, który powstał po zaledwie tygodniu.

  Zwyczajową procedurą w takich sytuacjach jest usunięcie wydrążenie ropnia i to właśnie próbował uczynić lekarz, jednak przeszkodził mu w tym twardy obiekt. Jak się okazało, był to drobny, ledwie czteromilimetrowy ślimak morski, który - po konsultacji z ekspertami z Muzeum Historii Naturalnej - zidentyfikowano jako pobrzeżkę pospolitą.

  Pasażer na gapę

  Żywego ślimaka natychmiast usunięto, choć lekarza zafrasowało to, że przeżył w tak niegościnnym środowisku. W opublikowanym raporcie przyznał, że udało się to pewnie ze względu na to, że środowisko naturalne pobrzeżek stawia przed nimi wiele wyzwań.

  "Pobrzeżki są roślinożerne, żywią się algami porastającymi nadmorskie skały w strefie pływów. Ponieważ w tym środowisku ślimaki są na przemian wystawione na powietrze lub znajdują się pod wodą, są one zmuszone chronić się przed wodą i powietrzem za pomocą operculum (wieczka skorupki) oraz kleistego śluzu" - tłumaczył lekarz w raporcie.

  Zdaniem doktora Khaita do rany wdał się nie sam ślimak, a jego jaja, które złożył wcześniej w wodzie.

  - Ten ślimak był młodziutki, choć i tak znacznie większy niż cokolwiek, co mogłoby niezauważone wniknąć pod skórę - zapewnił podczas rozmowy z serwisem "LiveScience".

  Po zabiegu i podaniu antybiotyków ramię chłopca udało się w pełni wyleczyć. Khait przyznał, że mimo starannej kwerendy bibliotecznej, nie udało mu się znaleźć podobnego przypadku w pismach

  medycznych. W 2013 roku zdarzyło się jednak, że w ranie czterolatka "zamieszkał" ślimak, co odnotowali dziennikarze BBC.

  Przyjaźń po grób

  11-latek okazał się zachwycony swoim pasażerem na gapę i spytał lekarzy, czy może go zatrzymać. "Był podekscytowany tym niezwykłym odkryciem i oczekiwał, że uda mu się zatrzymać ślimaka, by podzielić się całą historią z rodziną i przyjaciółmi" - przyznał lekarz.

  Niestety, tydzień po operacji ślimak nie wykazywał żadnej aktywności i - zdaniem lekarza i rodziny - pożegnał się z życiem.

  Pobrzeżka pospolita to powszechnie występujący w kalifornijskich wodach i strefach pływów ślimak morski, który potrafi osiągnąć długość nawet do 55 milimetrów. Okaz, który żył w organizmie chłopca, był bardzo młody i stosunkowo niewielki.

  Raport z leczenia chłopca został opublikowany 7 lutego w bazie "BMJ Case Reports".Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorące powietrze z Afryki jest już w drodze do Polski....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....