Informacje
 • W ponad 40 stanach USA wkrótce może dojść do trzęsień ziemi

  18-07-2014 17:02 Naukowcy z USGS zaktualizowali mapę trzęsień ziemi

  W wielu miejscach ryzyko pojawienia się wstrząsów wzrosło

  USGS

  Aż w 42 stanach USA w ciągu kolejnych 50 lat może zatrząść się ziemia. W 16 stanach ryzyko pojawienia się wstrząsów jest bardzo wysokie - wynika z uaktualnionego raportu USGS.

  Wiele zagrożonych rejonów znajduje się w zachodniej połowie kraju, ale mapa pokazuje hotspoty również na Środkowym Zachodzie i na Południowym Wschodzie USA. Według naukowców aż w 16 stanach ryzyko wystąpienia trzęsienia ziemi oceniane jest jako bardzo wysokie. Są to: Alaska, Arkansas, Kalifornia, Hawaje, Idaho, Illinois, Kentucky, Missouri, Montana, Nevada, Oregon, Południowa Karolina, Tennessee, Utah, Waszyngton i Wyoming.

  Podczas aktualizacji mapy (ostatnia mapa pochodziła z 2008 roku) naukowcy z USGS (Amerykańska Służba geologiczna) odnieśli się do niedawnych trzęsień. Na przykład do wstrząsów (o sile 5,8 w skali Richtera) z 2011 w stanie Wirginia. Wskazują one na aktywność sejsmiczną na Północnym Wschodzie. Ryzyko kolejnych wstrząsów wzrosło również niedaleko Charleston (Południowa Karolina). Wynika to z analizy ostatniej serii trzęsień w tym rejonie.

  Nie tak niebezpiecznie, jak się wcześniej wydawało

  Najświeższe prognozy są jednak łaskawe dla Nowego Jorku. Geolodzy obniżyli ryzyko tego, że w Wielkie Jabłko uderzą wolno poruszające się fale sejsmiczne. A jak twierdzą naukowcy, długie i powolne wstrząsy mogą niszczyć potężne budynki.

  Gdzie jeszcze może zrobić się niebezpiecznie? W Kalifornii w San Jose i w San Diego Vallejo. Wszystko za sprawą nowo odkrytych uskoków w tej okolicy. Z kolei w miastach: Irvine, Santa Barbara i Oakland ryzyko wstrząsów spadło. Powodem były wcześniejsze błędy w pomiarach.

  Nowe mapy USGS są częścią National Earthquake Hazards Reduction Program (pol. Narodowego Programu Redukcji Zagrożeń Trzęsieniami Ziemi). Projekt ten jest efektem partnerstwa czterech agencji federalnych, które zostały utworzone przez Kongres Stanów Zjednoczonych. Ich celem jest zmniejszanie zagrożeń dla życia i mienia, powodowanych przez trzęsienia.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Zgadzam sie z art-em
  bo np. ja lubialem zbierac roadkill i robilem domowe kabanosy.
  ~Venison /2014-07-19 19:38
 • do Az strach pomyslec
  ale z ciebie prymityw, strach pomyslec ze takie prymitywy jak ty zyja. Nie mieszaj polityki z zyciem zwyklych ludzi prymitywie. Zjezdzilem USA od polnocy do poludnia i z zachodu na wschod niemal kazda autostrada i musze ci rozczarowac ale mieszkaja tu normalni ludzie tacy jak i w PL. A w szczegolnosci na zachodzie USA. Jestes prymitywem.
  ~art /2014-07-19 08:19
 • trochę porządku w tym rejonie się przyda
  czas najwyzszy
  ~ewa /2014-07-19 08:13
 • Az strach pomyslec,
  Moze chociaz trzesienie ziemi dokuczy tej Ameryce...
  ~JacUSA /2014-07-19 01:43
 • O boy :)
  Ta mapa jest aktualna przez ostatnie million lat
  ~Billy /2014-07-18 19:49

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorące powietrze z Afryki jest już w drodze do Polski....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....