Informacje
 • W piątek trzynastego pewien kosmiczny obiekt trafi w Ziemię. Jest się czego bać?

  28-10-2015 14:27 Obiekt nazwano WT1190F

  13 listopada coś z kosmosu trafi w Ziemię

  Caden Crawford/Flickr.com

  W piątek 13 listopada czeka na Ziemi wyląduje "coś" z Kosmosu. Astronomowie zacierają ręce na spotkanie z obiektem.

  Obiekt nazwano WT1190F. Pierwszy raz został wykryty w 2013 r. przez Catalina Sky Survey, amerykański program badawczy, w ramach którego poszukiwane są komety i planetoidy bliskie Ziemi, stanowiące dla niej zagrożenie. Od tamtej pory widziano go jeszcze kilka razy, ale od pewnego czasu pojawia się na orbicie Ziemi bardzo regularnie, co trzy tygodnie.

  Według ekspertów WT1190F uderzy w Ziemię 13 listopada o godzinie 7.20 naszego czasu i spadnie 100 km od południowego krańca Sri Lanki. Przez kilka sekund obiekt będzie bardzo jasny na niebie.

  Co to jest?

  WT1190F to bardzo mały obiekt, ma co najwyżej kilka metrów średnicy, twierdzą astronomowie. To fragment rakiety. Rakiety, którą kiedyś stworzyli prawdopodobnie Amerykanie. Może pochodzić z ostatniej misji na Księżyc, ale może mieć też kilkadziesiąt lat i pochodzić z misji Apollo.

  - To utracony kawałek kosmicznej historii, który wraca by nas, prześladować - mówi astrofizyk Jonathan McDowell z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics (CfA).

  Czy jest się czego bać?

  Astronomowie twierdzą, że masa obiektu nie jest wystarczająca, aby spowodować ryzyko dla obszaru, nad którym będzie przelatywać. Tym bardziej nie zagrozi komukolwiek na Ziemi.

  - Znaczna jego część, o ile nie wszystkie, spalą się w atmosferze - mówi Tim Flohrer z Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA)

  Okazja do badań

  WT1190F daje astronomom rzadką możliwość przestudiowania, w jaki sposób kosmiczne obiekty wchodzą w interakcję z atmosferą ziemską. Śledząc WT1190F, będą testować międzynarodową sieć obserwacji, ostrzegania i reagowania na podobne sytuacje.Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • wtf 09 11 ?
  Nie dos ze wtf to jeszcze 09.11,coz za nie samowity zbieg okolicznosci...Poza tym odkryte w 20 13 i spadnie 13.Artykol jest podpisany obiekt kosmiczny,a tresc mowi o tym ze to ziemski smiec...tralala
  ~syn piasta /2015-11-01 16:36
 • WTF
  To wtf moum zdaniem to nie przypadek
  ~Athas /2015-10-29 00:16
 • PROTESST!
  To skandal! Czy ci z NASA nie umieją trzymać kosmicznych śmieci w kosmosie bo tu mamy dość ziemskiego żelaztwa a poza tym trzeba broniĆ Sri Lanki
  ~oburzony /2015-10-28 19:09
 • kosmos
  zabierz z nazwy tego obiektu liczby i wyjdzie WTF :D :D :D
  ~lulu /2015-10-28 15:54

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przez Polskę przejdzie zimny front, za którym z północy dotrze do nas ochłodzeni...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami kolejna fala gwałtownej pogody - rządy przejmuje bowiem pogodowa "Cos...