Informacje
 • W kosmosie czują się jak u siebie. Nicienie przeżyły na orbicie

  30-11-2011 09:22 Czy ludziom będzie równie łatwo?
  W kosmosie czują się jak u siebie. Nicienie przeżyły na orbicie

  Przeżyły i się rozmnożyły

  Wikipedia/Agricultural Research Service

  Jest dowód na to, że życie może przetrwać w kosmosie. Udało się to małym robakom. Ich kilkumiesięczny pobyt w przestrzeni kosmicznej to krok w stronę kolonizacji kosmosu przez człowieka.

  Zespół naukowców, kierowany przez Nathaniela Szewczyka z Uniwersytetu w Notthingham, wysłał 4 tysiące nicieni Caenorhabditis elegans na orbitę na pokładzie promu Discovery. Milimetrowej długości robaki spędziły pół roku na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

  Nie dość, że świetnie radziły sobie w stanie nieważkości, ale też rozmnażały się. Naukowcy naliczyli dwadzieścia cztery pokolenia. Cykl życia bezkręgowców – od jajka do dorosłego osobnika – przebiegał w kosmosie tak samo jak na Ziemi.

  Wiele łączy nas z robakiem

  Chociaż na pierwszy rzut oka trudno to powiedzieć, ale nicienie są mają wspólne cechy z ludźmi. Łączy nas wiele tych samych genów, a ich układ nerwowy pracuje w sposób podobny do układu człowieka.

  Brytyjscy naukowcy na nicieniach obserwowali również, jak zmienia się funkcjonowanie mięśni w stanie nieważkości.  Według autorów testu, C. elegans mogą posłużyć podczas którejś z wypraw na Marsa. W dalekiej przyszłości być może pomogą w zasiedlaniu kosmosu.

  Ratunek dla ludzkości?

  Wielu ekspertów - w tym astrofizyk Stephen Hawking - wierzy, że w pewnym momencie przetrwanie ludzkości będzie uzależnione od kolonizacji innych planet.

  - Brzmi jak science fiction, ale to fakt. Jeśli ludzkość chce uniknąć naturalnego porządku, jakim jest wyginięcie, musimy znaleźć sposób, aby żyć na innych planetach – powiedział Szewczyk, komentując swoje badania. 

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...