Informacje
 • W Halloween straszyła nas asteroida. Przypomina trupią czaszkę i minęła Ziemię o włos

  01-11-2015 06:50 Czy przetrwalibyśmy, gdyby w nas uderzyła?

  Asteroida przeleci tuż obok Ziemi, przypomina trupią czaszkę

  Fot.: Twitter, Shutterstock, film: Tomasz Rożek

  Przestrzeń kosmiczną przemierza wiele okruchów skalnych. Mają one różne wielkości - od kilku metrów do kilkudziesięciu kilometrów. W sobotę wieczorem w dość bliskiej odległości od Ziemi przeleciała asteroida o średnicy kilkuset metrów. Gdyby uderzyła w Ziemię, mogłaby unicestwić obszar o powierzchni Polski.

  Według NASA w Halloween asteroida 2015 TB 145 minęła nas o włos. Ten "włos" to 499 tysięcy kilometrów. Dla porównania odległość pomiędzy Ziemią a Księżycem wynosi niecałe 400 tysięcy kilometrów. Taka sytuacja nie miała miejsca od 2006 roku.

  Wielkość ma znaczenie

  Zaczęły się rodzić pytania, co by było, gdyby asteroida 2015 TB 145 uderzyła w Ziemię. Scenariuszy jest wiele. Skala zniszczeń zależałaby od struktury i wielkości obiektu kosmicznego, a także od tego, pod jakim kątem weszłaby w ziemską atmosferę. Proste symulatory pomagają wyobrazić sobie skalę takiej katastrofy.

  Zniszczenia w ogromnej skali

  Tomasz Rożek na swojej stronie "Nauka. To lubię" podaje kilka możliwości. Jeśli obiekt miałby mniej niż 25 metrów, to po prostu spaliłby się w naszej atmosferze, a na Ziemię doleciałyby niewielkie jego okruchy, tak jak było w Czelabińsku. Asteroidy do 150 metrów średnicy uderzają w Ziemię średnio raz na 20 tysięcy lat. Powodują zniszczenia promieniu kilkuset kilometrów kwadratowych.

  Jeśli w Ziemię uderzyłby obiekt o wymiarach 600 metrów (co zdarza się raz na 200 tysięcy lat), na całej planecie powstałoby tsunami, a zniszczony obszar można by było porównać do obszaru Polski. Takich właśnie zniszczeń moglibyśmy się spodziewać, jeśli asteroida 2015 TB 145 uderzyłaby dziś w Ziemię.

  Jeśli byłaby ona większa, oprócz zniszczeń, na naszej planecie doszłoby do odczuwalnych zmian klimatycznych, a atmosfera byłaby bardzo zanieczyszczona. Rożek szacuje, że aby unicestwić naszą planetę, musiałby w nią uderzyć obiekt o średnicy powyżej 10 tysięcy metrów.

  Niestandardowa orbita

  Asteroida 2015 TB 145 została zauważona przez NASA na początku października. Dlaczego tak późno? Asteroida znajduje się na dość niestandardowej orbicie i nawet największe komputery Agencji nie były w stanie dokładnie wyliczyć drogi, po której asteroida będzie się poruszała. Z tego powodu NASA obiekt uznała za niebezpieczny, jednak w końcu przyznała, że naszej planecie ona nie zagraża. Asteroida przeleciała obok Ziemi z prędkością 125 500 km/h. Jej rozmiar szacowany jest na ok. 600 m.

  Transmisję z przelotu asteroidy znajdziecie tutaj.

  Niczym trupia czaszka

  Na portalach społecznościowych krąży ciekawe zdjęcie. Ukazuje asteroidę 2015 TB 145, która przypomina trupią czaszkę. Ciekawy zbieg okoliczności akurat w Halloween. Pokazują je nawet specjaliści z NASA:

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Mazowieckie
  Około 19:15 w Grójcu na północnym zachodzie okrągły obiekt z ogonem wyglądał jak raca świecąca zielono- różowym światłem.
  ~Takaona /2015-10-31 19:46
 • Augustów
  19.41 rozbłysk na niebiei smuga światła fajny widok:))
  ~Mariusz221 /2015-10-31 19:46
 • Asteroida
  W okolicach Łańcuta (woj.Podkarpackie) o godzinie 19.05,najpier nagły błysk a potem zobaczyłam jasną kulę za którą ciągnęła się smuga która zaczęła znikać. Coś wspaniałego, widok ten jest nie do opisania, to trzebabyło zobaczyć.Szkoda tylko,że nie zdążyłam wyciągnąć nawet telefonu aby to uwiecznić.
  ~Joanna /2015-10-31 19:45
 • Łał
  WBydgoszczyrównieżzabłysnęło..
  ~don /2015-10-31 19:45
 • też to widziałem
  Też to widziałem w Toruniu wielki rozbłysk i za nim ogon żaru było to parę min. Po 19.
  ~Arek /2015-10-31 19:45

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...