Informacje
 • W 102 minuty dookoła świata. PW-Sat nadaje z orbity

  14-02-2012 17:30 Posłuchaj pierwszego sygnału nadanego przez polskiego satelitę
  W 102 minuty dookoła świata. PW-Sat nadaje z orbity

  PW-Sat kontynuuje "samobójczy" lot po orbicie

  PW-Sat/AstroNautilus.pl/A.Kotarba

  Polski satelita PW-Sat, wystrzelony w poniedziałek na orbitę okołoziemską został namierzony przez amerykański system śledzenia obiektów na orbicie. W tym czasie okrążył kilkanaście razy Ziemię, przeleciał też nad Polską.

  Od startu niewielkiego satelity, którego misją jest przetestowanie nowego sposobu sprowadzania z kosmosu nieużywanych urządzeń, minęło kilkadziesiąt godzin. W tym czasie PW-Sat zdążył już okrążyć Ziemię kilkanaście razy.

  W 102 minuty dookoła Ziemi

  Satelity umieszczone w kosmosie przez rakietę Vega zostały zauważone przez amerykańską sieć SNN, która śledzi obiekty znajdujące się na orbicie.

  Wszystkie satelity poruszają się po bardzo zbliżonej trajektorii. PW-Sat znajduje się na orbicie eliptycznej o perygeum (punkcie, w którym satelita znajduje się najbliżej Ziemi) około 310 km i apogeum (punkcie, w którym satelita znajduje się najdalej od Ziemi) 1441 km. Na pełne okrążenie Ziemi potrzebuje 1 godziny i 42 minut (dokładnie 102,47 min). W ciągu doby okrąża więc ziemię kilkanaście razy.

  PW-Sat: działam i mam się dobrze

  W poniedziałek po ponad dwóch godzinach od startu, stacja naziemna w Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika PAN odebrała pierwszy sygnał z PW-Sata. Posłuchaj jaki sygnał nadał PW-Sat na Ziemię!

  Jak dodają naukowcy, próba nawiązania łączności powiodła się pomimo niedogodnych warunków - satelita był bardzo nisko nad horyzontem.

  Otrzymane dane wskazują, że PW-Sat działa poprawnie i kontynuuje swoją misję.

  Polski CubeSat

  Pierwszy polski satelita jest niewielki. Należy do rodziny satelitów nazywanej CubeSat (od angielskiego cube - sześcian), które zwykle mają bok długości ok. 10 cm. Polski "sześcian" ma wymiary 10x10x11,3 cm.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Taki sześcian, który nie jest sześcianem :-)
  fajne to...
  ~Jolo /2012-02-20 23:54
 • Jak bym słyszał 8bitowce.
  Hehehe jak bym słyszał dźwięki wczytywanych gier z kasety na 8bitowcu.
  ~henius /2012-02-15 03:07
 • Miś na miarę naszych możliwości
  WSTYD I ŻENADA, polska rzeczywistość rodem z MISIA !
  No, ale tak krawiec kraje jak mu staje. Ruskie satelity serii Kosmos potrafiły ważyć ponad 40 ton. Reasumując, za pieniądze podatników chłopcy dostali granta, w ramach którego sklecili pierdzące pudełko, które w magiczny sposób ma spaść wcześniej. A magii w tym nie ma żadnej, bo te śmieciowe zabawki rakieta nośna wyrzuca na bardzo niskiej orbicie, tak aby utrzymały się 6-9 miesięcy. Na dobrą sprawę, to każdy za jedyne 10k dolarów może wsadzić tam swojego satelitę (na przykład pudełko z prochami przodka) i zlecić jego wystrzelenie. Oferta jest w internecie.
  ~Rysiek /2012-02-15 00:33
 • profesjonalna robota
  Dla niewtajemniczonych.Ten dzwięk z satelity to sygnał radiowy z przekazem telemetrycznym w systemie RTTY lub podobnym.Takie dzwięki to standard w tym systemie.Jestem radiowcem i wiem co mówię.Często na pasmach KF spotyka sie cyfrowe przekazy na różnych częstotliwościach.Jest to bardzo szeroka i ciekawa nauka.Dla mnie jest to muzyka dla uszu :-) Gratuluję naszym naukowcom tego pomysłu.Pozdrawiam i czekam na kolejne wieści z przestrzenie kosmicznej :-)
  ~zibix /2012-02-14 23:48
 • Ignoranci
  Wszyscy którzy czytacie i krytykujecie chyba nie wiecie czemu ten eksperyment ma sluzyc! Wasza ignorancja z jednoczesna krytyką jest wyrazem małostkowości i bardzo wąskiego zyciowego horyzontu.
  Polacy wyslali go aby zbadac, czy da sie pozbyc starych satelit poprzez samospalanie, do ktorego wlasnie ten nasz satelita dąży.
  Jeśli naprawdę Was do nie interesuje, to nie komentujcie, bo gdyby nie doświadczenia i nauki ścisłe, dalej biegalibyście z dzidą za bażantem.
  ~ibike /2012-02-14 23:28

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendzie do Polski wtargnie powietrze z północnej Afryki. Sprawdź autorską ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....