Informacje
 • Uwaga na osy. Spotkanie z nimi może się zakończyć tragicznie

  23-07-2014 15:02 O skutkach kontaktu z alergenem opowiadał prof. Jerzy Kruszewski

  Spotkanie z osą może się tragicznie skończyć

  Fot.: Shutterstock; Film: TVN24

  Spotkanie z osą dla niektórych osób może skończyć się tragicznie - ostrzega prof. Jerzy Kruszewski, krajowy konsultant w dziedzinie alergii. Prócz alergii na jad owadów, ludzie są wrażliwi również na niektóre produkty żywnościowe czy leki. Reakcja anafilaktyczna może być uwarunkowana immunologicznie, lub wrażliwością na jakąś substancję.

  Ukąszenie pszczoły lub osy jest jednym z najbardziej powszechnych przypadków, zaraz po uczuleniach na proste białka typu: mleko, jajka, orzechy. Pacjenci, którzy są uczuleni na ukąszenia owadów błonkoskrzydłych, muszą unikać z nimi kontaktu do czasu odczulania.

  Przewidywalne skutki alergii

  Jak twierdzi prof. Jerzy Kruszewski, alergię wywołuje nie tylko jad owadów, ale także pokarm czy leki. Nadwrażliwość polega na tym, że niektóre substancje mogą nam szkodzić, kiedy inni je zażywając czują się normalnie. Skutki tego są nieprzewidywalne.

  - Jeśli chodzi o te ciężkie objawy alergii bardzo groźne dla życia pacjenta, to jest swędząca wysypka, często o charakterze pokrzywki, lub puchnięcie czyli obrzęk określonych części ciała. Może pojawiać się przy tym duszność i objawy prowadzące do utraty przytomności - mówił profesor.

  Nie zawsze musi to być alergia

  - Wiemy, że są osoby bardziej wrażliwe i mniej wrażliwe. Reakcja anafilaktyczna w tej ciężkiej postaci dotyczy tych osób, które są bardzo mocno nadwrażliwe na jakiś czynnik. Niekoniecznie musi to być jakaś alergia, czyli reakcja uwarunkowana immunologicznie. Może to być reakcja bez udziału immunologicznego, czyli rozpad komórek w naszym organizmie. Jednak objawy są takie same - wyjaśniał krajowy konsultant w dziedzinie alergii.

  Odczulanie

  - Pokrzywka i obrzęk powinny nas skłonić do alergologa, a jeżeli objawy występują w wyniku użądlenia owadów (...) wchodzi w grę odczulanie, które jest wyjątkowo skuteczne. Dlatego my bardzo namawiamy pacjentów, by poddali się tej procedurze, która jest absorbująca, ale wyjątkowo skuteczna - mówił profesor.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • adrenalina
  Uważam, że nie warto ryzykować i jak się jest uczulonym na jad osy, to trzeba nosić przy sobie strzykawkę z adrenaliną. Niewielki ciężar, a może uratować życie.
  ~gunn /2015-07-31 21:37
 • odczulanie?
  W informacjach telewizyjnych odczulanie jest bardzo proste i w dodatku refundowane. Dziennikarz zanim "wypuści" taką informację powinien, dla rzetelności swojego warsztatu, sprawdzić czy jest to prawda.
  Zapisy do alergologa ( szpital MSWiA - grudzień, szpital Banacha-nieczynne,urlop, zapisy po 4-tym sierpnia). Zalecenia lekarzy pierwszego kontaktu: kupić zestaw ratunkowy ( 70 zł ), który ważność traci po pół roku i nauczyć się ratować samemu. Może się uda...
  Jak widać sezon na osy należy przeczekać w zamkniętym pomieszczeniu.
  Drodzy reporterzy i "dziennikarze" nie wciskajcie ludziom, że jest tak pięknie skoro nie jest.
  ~mama /2014-07-29 17:31
 • RE
  Czekam Na Te Osy W Krakowie
  ~wer123 /2014-07-23 18:53

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Afrykański żar zostanie w Polsce także przez najbliższe dni....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....