Informacje
 • Uczula nie sierść, tylko białko z naskórka. Przełom w badaniach alergii na koty

  25-07-2013 21:20 Za pięć lat ma powstać nowy skuteczny lek
  Uczula nie sierść, tylko białko z naskórka. Przełom w badaniach alergii na koty

  W ciągu pięciu lat ma powstać nowy lek hamujący alergię na kocią sierść

  Fot. Shutterstock

  Kichanie, kaszel, zaczerwienione oczy, duszności... niektórym wystarczy tylko pogłaskać kota, żeby doświadczyć uciążliwych objawów alergii. To właśnie w obawie przed nią wiele osób rezygnuje z przygarnięcia mruczącego pupila. Brytyjscy naukowcy ogłosili, że dzięki nowym badaniom w ciągu pięciu lat może powstać lek, który rozwiąże ten problem.

  Według brytyjskich statystyk uczulenie na kocią sierść jest najczęściej występującą alergią na Wyspach. Co dziesiąta osoba po kontakcie z "mruczkiem" doznaje różnych reakcji - od dokuczliwej, ale niegroźnej wysypki po niebezpieczne ataki astmy. Dotychczas jedynym rozwiązaniem było przejmowanie leków przeciwhistaminowych, które łagodziły te objawy, lub przyjęcie serii zastrzyków wzmacniających odporność na ten alergen.

  Nie sierść, tylko naskórek

  To właśnie brytyjscy naukowcy zajęli się tą dolegliwością i twierdzą, że dzięki przełomowemu odkryciu znaleźli rozwiązanie problemu. Zespół specjalistów z Uniwersytetu w Cambridge dokładnie zbadał mechanizm powstawania reakcji alergicznej po kontakcie z kotem.

  Badacze ustalili, że problemem nie jest sama sierść, ale białko znajdujące się w łuszczących się fragmentach naskórka. Łącząc się z niektórymi substancjami znajdującymi się w organizmie człowieka, powoduje ono niepożądane reakcje.

  - Kiedy koty się liżą, ze śliną rozprzestrzeniają hormony i komórki naskórka na swojej sierści. Kiedy sierść wypada, razem z włosiem unoszą się fragmenty naskórka z uczulającym białkiem - wyjaśnia główna autorka badań Dr Clare Bryant. - Tajemnicą było to, jak koci łupież powoduje tak silne reakcje alergiczne u niektórych osób. Po raz pierwszy udało się odkryć proces, który je wywołuje. To otwiera drogę do stworzenia nowego typu leku - podkreśliła.

  Chcą powstrzymać receptory

  Miałby on we wczesnej fazie powstrzymywać proces powstawania reakcji alergicznej, hamując działanie receptora reagującego na kocie białko. Naukowcy oceniają, że w ciągu pięciu lat może on być dostępny na rynku w postaci tabletek lub inhalatorów.

  - Wystarczy aplikacja z inhalatora zwierającego lek, żeby uczulona osoba mogła kontaktować się z kotem bez niepożądanych reakcji - zapowiada dr Bryant. Badacze liczą na to, że lek będzie również pomagał uczulonym na psy.

  Specjaliści z brytyjskich instytucji zajmujących się leczeniem alergii i astmy komentują, że badania przeprowadzone przez zespół stanowią ważny etap w terapii tych dolegliwości.

  Nadzieja dla innych uczulonych?

  - To badanie jest dużym krokiem naprzód. Kocie alergeny są szczególnie trudne do uniknięcia, ponieważ to "lepkie" cząsteczki, przenoszone do każdego wnętrza na butach i ubraniach ludzi. Mogą znajdować się na ścianach i sprzętach nawet wiele lat po tym, jak w pomieszczeniach mieszkał kot - powiedziała Maureen Jenkins, dyrektor usług klinicznych w Allergy UK, instytucji pomagającej alergikom. W jej ocenie z odkrycia zespołu dr Bryant w przyszłości skorzystają także uczuleni na sierść psów oraz na roztocza.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • wsi 48 same kłamstwa całą dobę
  To ci służby specjalne podały nowośc kiedy się wrescie dowiemy o tym ze michnik jest gejem? ile jeszcze ta informacje bedziecie ukrywac?
  ~gfd /2013-07-26 10:34
 • Żarty
  To nie jest żadne nowe odkrycie. Ale byłoby dobrze gdyby komuś wreszcie udało się zrobić z tej wiedzy użytek.
  ~Non /2013-07-26 09:31
 • ewa
  hahah juz dawno tym wiedzialam i czytalam o tym
  ~ewa /2013-07-26 08:34
 • mega odkrycie
  Faktycznie nowość. Czytałem o tym już z 3 lata temu zanim kupiłem kota syberyjskiego. Jak ręką odjął chociaż niektórzy alergicy mają małe objawy.
  ~Maro /2013-07-25 22:38
 • Mega odkrycie
  Wystarczy zamknąć alergika z Sfinksem tj. bezwłosym kotem a jasną jest sprawa, że nie uczula sierść, której ten kot nie posiada.
  ~jochen /2013-07-25 21:47

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...