Informacje
 • Trzy potężne huragany jednocześnie wędrują po Pacyfiku

  02-09-2015 19:33 Na razie nie zagrażają lądom

  Huragany wędrują po Pacyfiku. Od lewej: Kilo, Ignacio, Jimena

  NASA

  Po raz pierwszy w historii trzy huragany wędrują równocześnie przez Pacyfik. Wszystkie mają co najmniej trzecią kategorię. Za ich obecność w tym samym czasie najprawdopodobniej odpowiada El Nino.

  W ostatnich dniach na Oceanie Spokojnym zrobiło się wyjątkowo niespokojnie. Nad wodami wędrują trzy potężne cyklony tropikalne: Kilo, Ignacio i Jimena, które w nocy z soboty na niedzielę (30.08-31.08) wszystkie otrzymały status czwartej kategorii. Gdyby uderzyły w ląd, mogłyby wyrządzić poważne szkody.

  Zdjęcia huraganów na Pacyfiku wykonali astronauci z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), oraz amerykańska agencja kosmiczna NASA.

  Klasyfikacja huraganów według skali Saffira-Simpsona

  Kategoria 1.

  Wiatr ciągły: 119 - 153 km/h

  Wysokość fali powodziowej: 1.2 - 1.5 m

  Potencjalne zniszczenia: Brak większych zniszczeń wśród budynków. Zniszczenia spowodowane głównie przez niezabezpieczone przedmioty, drzewa, przyczepy kempingowe. Przybrzeżne podtopienia oraz niewielkie zniszczenia w portach i marinach.

  Kategoria 2.

  Wiatr ciągły: 154 -177 km/h

  Wysokość fali powodziowej: 1.8 - 2.4 m

  Potencjalne zniszczenia: Zniszczenie pokrycia dachów, drzwi, okien. Poważne zniszczenia roślinności, przyczep kempingowych, itp. Zniszczenia w portach i marinach spowodowane podtopieniami. Niektóre jednostki mogą zerwać cumy.

  Kategoria 3.

  Wiatr ciągły: 178 -209 km/h

  Wysokość fali powodziowej: 2.7 -3.7 m

  Potencjalne zniszczenia: Niewielkie zniszczenia mniejszych budynków, z możliwością uszkodzeń ścian osłonowych. Całkowite zniszczenie przyczep kempingowych. Podtopienia w rejonie przybrzeżnym może spowodować zniszczenie mniejszych budynków i uszkodzenie większych konstrukcji. Możliwość podtopienia terenów położonych w głąb lądu.

  Kategoria 4.

  Wiatr ciągły: 210 - 249 km/h

  Wysokość fali powodziowej: 4 - 5.5 m

  Potencjalne zniszczenia: Duże zniszczenia ścian osłonowych, możliwość całkowitego zerwania dachów z mniejszych budynków. Duża erozja nadbrzeża. Możliwość podtopienia znacznych obszarów w głąb lądu.

  Kategoria 5.

  Wiatr ciągły: >250 km/h

  Wysokość fali powodziowej: > 5.5 m

  Potencjalne zniszczenia: Całkowite zerwanie dachów domów, budynków użytkowych i przemysłowych. Całkowite zniszczenie niektórych budynków z możliwością całkowitego rozwiania mniejszych konstrukcji. Powodzie na dużym terenie. Niekiedy wymagana całkowita ewakuacja ludności.

  Huragany słabną

  W poniedziałek 31 sierpnia huragany osłabły do trzeciej kategorii.

  Meteorolodzy obawiali się jeszcze uderzenia m.in. huraganu Ignacio w Hawaje. Wydano ostrzeżenia przed skutkami żywiołu i możliwej fali, które obowiązywały do środy. Ostatecznie cyklon ominął wyspy, pozostawiając jej mieszkańców w spokoju.

  ZOBACZCIE WNĘTRZE HURAGANU IGNACIO

  Naukowcy wyjaśniają, że obecność trzech potężnych cyklonów w tym samym czasie spowodowana jest aktywnością el Nino, który w tym roku ma być silniejszy niż zwykle.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • cyklony
  Wiry cyklonów osiągają tropopauzę, gdzie temperatura spada poniżej minus 50 stopni C. Jest to jeden ze sposobów w jaki Ziemia pozbywa się nadmiaru energii z powierzchni oceanu. Pod wirem wskutek silnego parowania i albedo chmur w krótkim czasie dochodzi do spadku temperatury powierzchni oceanu, dlatego nie jest możliwe nagrzanie powierzchni oceanu powyżej pewnego progu temperatury. Gdy temperatura powierzchni wody dochodzi do 30 stopni, przy sprzyjającym wietrze tworzą się huragany i cyklony.
  Obecnie nie mogą rozwinąć się huragany na Atlantyku, gdyż powierzchnia Atlantyku w strefie równikowej jest chłodna, w przeciwieństwie do wschodniego Pacyfiku.
  ~metek /2015-09-03 09:00

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...